Перша і головна задача при виїзді на луг, дачу або пасіку – безпека. Безтурботне ставлення до природи і мешканцям відвідуваних місць можуть доставити багато неприємних наслідків. Яким чином діяти, якщо укус джмеля все таки трапився? Правильна поведінка і надання першої допомоги може врятувати життя потерпілому. Звичайно, неможливо передбачити все заздалегідь, але основні правила безпечної поведінки потрібно знати назубок.
Як уникнути неприємної зустрічі?
З приходом весняного тепла можна спостерігати масовий виліт комах-запилювачів в місцях цвітіння рослин. Діловито дзижчанням вони зайняті своїми справами і не виявляють жодного інтересу до людини.
Джмелі за своєю природою не агресивні, користуються жалом тільки у випадках, коли їм загрожує небезпека, для захисту. У таких випадках жало, порожниста трубочка без зазубрин, встромляє в тіло «кривдника» і впускає в ранку трохи отрути. Ці комахи можуть жалити кілька разів, що примножує їх захисні можливості і збільшує токсичне ураження організму «ворога». Як уникнути неприємної зустрічі з жалячих комах?
Невеликий ризик отримати укус джмеля є завжди, але навіть цих випадків можна уникнути якщо:
- Залишатися спокійним, не розмахувати руками, намагаючись відігнати від себе джмеля. Попередній негативний досвід зустрічі з жалячих комах може викликати у людини паніку. Така поведінка тільки розохотить джмеля.
Увага! Спокійне впевнену поведінку – запорука вашої безпеки.
- Чи не чіпати комаха.
- Знати, що джмелів дратують різкі сторонні запахи (наприклад, духів, поту, алкоголю, окисляющегося металу біжутерії при зіткненні зі шкірою).
- Знати, що джмелів приваблює тканину світло-синього і синього кольорів.
Можливі наслідки від укусів
Ніхто не застрахований від того, що роздратоване комаха, всупереч всім обережностям, доставить неприємні відчуття – вкусить. Відчуття при цьому досить неприємні: печіння в місці ураження, розпирання тканин, набрякання місця укусу, досить тривала хворобливість. Доросла людина, як правило, легко переносить одиночний укус, але якщо їх було кілька, то відповідь організму на підвищену частку отрути передбачити складно, тому потрібно терміново звернутися за медичною допомогою.
Укус джмеля може викликати:
- алергічні реакції різного ступеня тяжкості;
- токсичну реакцію (якщо укусів було багато);
- непритомність, втрату свідомості внаслідок гіпервентиляції легких від переляку;
- блювотні позиви, запаморочення, почастішання пульсу, озноб;
- втрату свідомості, супроводжувану судомами;
- анафілактичний шок.
Увага! Особливо важкі наслідки від укусу можуть бути у дітей до 7 років, жінок в період вагітності і осіб, що мають схильність до алергічних реакцій. У разі навіть одного укусу необхідно відразу звернутися за медичною допомогою.
Має значення і місце укусу. Особливо чутливі місця людського тіла до джмелині отрути: шия, рот і інші частини обличчя. Введення токсинів саме в цих критичних точках здатне спровокувати утруднення дихання і навіть задуха.
Прості правила надання першої допомоги і чого робити не можна
- Обстежити місце укусу. Якщо в рані помітно жало, акуратно дістати його за допомогою пінцета. Не варто навіть в такій критичній ситуації забувати про антисептики.
- Використовуючи перекис водню або інше доступне антисептичний засіб обробити їм місце укусу.
- Накласти на постраждале від укусу місце холодний компрес. Він допоможе послабити больові відчуття і зменшити пухлину.
- Людині, схильній до алергійних реакцій, необхідно прийняти антигістамінний засіб.
- Пити більше рідини. Це буде сприяти швидкому виведенню токсинів з організму.
- Якщо ж самопочуття потерпілого не покращився, проявилися ознаки алергії – негайно викликати швидку допомогу.
- Запам’ятати, що не можна прихлопувати напала на вас комаха, що виділяється травмованим джмелем запах може спровокувати його родичів атакувати агресора, тобто вас.
- Місце, в яке припав укус, намагатися не чіпати, чи не розтирати або розчісувати, бо це збільшує швидкість проникнення отрути в тканини.
- Брудними руками можна занести в ранку інфекцію, тому краще не чіпати постраждале місце.
- Прийом заспокійливих або снодійних засобів тільки посилить дію джмелині отрути на організм.
- Зняти припухлість, зменшити хворобливість укусу допоможуть примочки з розчину води і харчової соди.
Необхідно пам’ятати, що джміль – меланхолійний трудяга, зайнятий власними справами, він не стане атакувати першим. Тому відпочиваючим на лоні природи варто застосовувати всі можливі запобіжні заходи і жодним чином не провокувати комаха своїми неправильними діями.
Дотримуватися простих правил безпеки не складно навіть дітям. Краще бути готовими до можливих укусів жалких комах, точно знати, що і в яких випадках робити, як правильно надавати першу допомогу. Тоді і відпочинок піде на користь і спогади про нього залишаться тільки приємні.