Укус такої комахи, як бджола – чи варто боятися і як допомогти будинку

З пекучим відчуттям укусу, точніше сказати «укусу» перетинчастокрилих комахи знайомі як жителі сільської місцевості, так і мегаполісів. Але у одних потерпілих це проходить без наслідків, а у інших призводить до найгіршого. У статті піде мова про те, як надати першу найважливішу допомогу при укусі бджоли.

Як і коли жалить ця комаха

Жало – орган, яким бджола обороняється. З точки зору біології це змінений яйцеклад. Коли комаха спокійно, жало заховано в так званому «футлярі». Усередині черевця знаходяться 2 мішковидні камери. Розташовані вони по обидва боки органу захисту. У разі небезпеки бджола починає піднімати черевце вгору і вниз. При цьому працюють м’язи, що піднімають футляр, в результаті чого жалючою пристосування висувається назовні. Якщо ворог відступив і бджола передумала атакувати, грізна зброя ховається назад.

Укус бджоли найчастіше відбувається через необережність. Наприклад, людина вчасно не помічає смугасту трудівницю і випадково її притискає. У комахи виникає необхідність захищатися і отруйне жало впивається в шкіру кривдника. По краях зброї розташовані зазубринки, які дозволяють йому рухатися тільки вперед.

як кусає бджола

Бджола прагне швидко полетіти, але жало не виходить назад. В результаті голка разом з мішечком відриваються і залишаються в тілі людини. Покалічене комаха незабаром гине. Час, що залишився в шкірі жало продовжує просуватися вглиб за рахунок скорочення відірваних разом з ним м’язів. Отрута з мішечків впорскується в тканини потерпілого.

Увага! Після укусу необхідно якомога швидше вилучити жало зі шкіри. Таким чином в тканини надійде мінімальна порція отрути.

Реакція на укусу і перша допомога

Укус бджоли і, відповідно, потрапляння отрути в організм викликає у людей різні реакції. Одні відбуваються «легким переляком» у вигляді тимчасового печіння і больових відчуттів. У людей же, які страждають алергією укусу може викликати небезпечне для життя стан.

Реакцію організму на укус перетинчастокрилих умовно поділяють на 3 варіанти:

  • М’яка. Подібний відповідь людського організму проходить протягом декількох годин. На місці, де вжалила бджола, виникають почервоніння, печіння, больові відчуття. Трохи пізніше навколо місця проколу розливається біле, припухле пляма, яке потім червоніє.
  • Помірна реакція. Виникає сильне почервоніння шкіри в районі проколу і набряк. У перші 2 дні припухлість наростає. Через 5-10 днів симптоми проходять.

укус комахи

  • Важка алергічна реакція. Стан розвивається швидко, практично через кілька хвилин після того, як вкусила бджола і вимагає термінової реанімації. Така відповідь організму може бути у невеликого відсотка людей, але все ж слід бути напоготові. Ознаки важкої алергії наступні: почервоніння або надмірна блідість шкіри; прискорене серцебиття; набряк носа і горла; нудота, блювота, пронос; запаморочення, аж до втрати свідомості; судоми.

Перераховані симптоми також виникають у людей при множинних укусах.

Увага! Якщо дитини або літньої людини вкусила кілька бджіл чи ос, слід негайно звернутися до лікаря.

Перша допомога при укусі перетинчастокрилих полягає у виконанні наступних дій:

  1. Як можна швидше виймають зі шкіри жало. Роблять це за допомогою пінцета або нігтів.
  2. Місце, де було жало промивають водою з милом. Бажано використовувати господарське.
  3. Щоб зменшити набряк і вгамувати печіння прикладають лід.

При прояві алергічної реакції середньої сили місце, де вжалила бджола, змащують маззю гідрокортизону і приймають один з антигістамінних препаратів.

Як допомогти будинку

Існує багато методів порятунку від сверблячки і набряку, яких викликає укус бджоли. Більшість з них можна знайти в кожному будинку.

  • Зубок часнику ріжуть навпіл і прикладають одну з частин прямо на місце укусу. Ароматний сік наділений антисептичними властивостями. Він не дає отрути поширитися, що зменшує ймовірність набряку.
  • Гвоздичне масло. Як основний інгредієнт входить до складу всім відомого бальзаму «Зірочка». При нанесенні на ранку проявляє охолоджуючу дію, що знімає печіння і зупиняє розвиток набряклості.

медоносних бджіл

  • Сік петрушки. До місця, де вжалила бджола. Прикладають розтерті листя петрушки. Компрес замінюють у міру підсихання.
  • Аспірин і активоване вугілля. Подрібнюють по одній таблетці лікарських засобів і додають трохи води. Отриману кашку прикладають до ранки. Вугілля вбирає отруту, а аспірин знімає запалення.
  • Подорожник і деревій. Якщо когось із оточуючих вкусила бджола, потрібно зірвати листя подорожника і деревію, ретельно розім’яти і прикласти до місця введення отрути.

Не варто забувати і про профілактичні заходи. Вибираючись влітку на природу, слід відповідно одягатися і взуватися. Солодкі продукти завжди привертають бджіл і ос. Не потрібно пити компот або лимонад з пляшки. Краще налити напій в стакан і подивитися, чи немає там комахи. Перебуваючи на пасіці можна голосно кричати або жестикулювати. Бджоли бачать в такій поведінці небезпеку і можуть атакувати.

Бджола – комаха, яка приносить неймовірну користь людині. Не варто панічно боятися укусів трудівниці. Своєчасно вжиті заходи допоможуть уникнути розвитку симптомів і швидко забути про неприємну зустріч.

Допомога при укусі бджоли: відео