Перголи, відкриті альтанки, арки – архітектурні форми, які здатні наповнити ландшафт будь-якого саду затишком, естетикою і неповторністю. Особливо добре виглядають ці споруди, якщо вони виконані з дерева. Такі конструкції прикрашають заміські будинки і дачі. Майстри діляться досвідом, як зробити перголи і арки своїми руками.
Особливості та різновиди пергол
На дачі така споруда, як правило, вкриває від сонця і сторонніх поглядів веранду, терасу або басейн. Легке арочне споруда має схожу конструкцію. Обидва елементи стають опорою для витких рослин. Практичне застосування пергол з дерева не обмежується цим переліком. З їх допомогою можна приховати скромні споруди, розділити ділянку на функціональні зони, відокремивши місце відпочинку від городу, або просто декорувати сад.
Класична пергола – це кілька арок, скріплених брусами. Вона стає альтанкою, доповнюється гойдалками і знаходить химерні форми. Обмежень в габаритах і формі цієї споруди немає. Його може зібрати своїми руками навіть новачок в столярній справі. Сьогодні затребувані кілька видів пергол. У виборі спирайтеся на фото:
- закруглена;
- прямокутна;
прямокутна пергола
- веерообразная;
- ажурна.
Порада. При виборі розмірів перголи і арки враховуйте площу вашого саду, його стиль і ландшафтні особливості.
Підготовка до складання перголи з дерева своїми руками
Дерев’яні решітки не тільки привабливо і природно виглядають в заміському саду, але і є найбільш органічною опорою для плентаються культур. Метал міцніший. Однак він сильніше нагрівається на сонці і може погубити ніжні пагони. Для найпростішої конструкції перголи з дерева вам будуть потрібні:
- цементний розчин;
- два види бруса: 50х40 мм і 60х40 мм;
- довгі саморізи;
- саморізи з шайбою;
- лак;
- профіль 60х50 мм з оцинкованого металу;
- полікарбонат товщиною 10 мм;
- деталі для фіксації полікарбонату: торцевої профіль і термічні шайби.
Деревину слід підготувати. Просочіть її спеціальним захисним засобом і розкрийте парою шарів лаку. Досвід власників дерев’яних садових споруд показує: раз в 2 роки необхідно повторювати цю процедуру. Якщо треба, додатково зачищайте потемнілий матеріал.
Потім розмітьте ділянку згідно із запланованими габаритам перголи з дерева. Викопайте 4 лунки глибиною 0,4-0,5 м. Ширина – 60х40 мм. Цього достатньо, щоб опори тримали конструкцію. Пара задніх брусів одночасно буде частиною шпалери. Можна запланувати і 5-ю опору по центру, якщо будете встановлювати лавочку.
Як зробити перголу з дерева
Покрокова технологія побудови прямокутної конструкції виглядає так:
- Одягніть на кінці опор відрізки оцинкованого профілю. Вони повинні захищати ту частину дерева, яка буде поглиблена в землю.
- Закріпіть матеріали саморізами. Будь-які зазори можна ліквідувати за допомогою шматків фанери або оцинкованих підп’ятників. Альтернатива – щільно обмотати кінці руберойдом.
- Виставте опори по висоті. Для цього можна підсипати дрібні камені на дно лунки.
- Скріпіть вертикальні підпори тимчасовими розкосами. Забетонують.
- Для обв’язки основної частини перголи використовуйте більш вузький брус.
- Можна додатково підкріпити упорами. Ще 3 бруса під нахилом закріплять спинку в такому ж становищі. Не забудьте прибрати всі потенційні занози і зачистити його поверхню наждачним папером.
- Брус 50х40 мм також стане в нагоді для обрешітки покрівлі. Його торець необхідно попередньо підігнати по 45 ° (ножівкою, стуслом), щоб односхилий дах виглядала органічно.
- Листи покрівельні посадите на саморізи з шайбою. Інтервал кріплення – близько 50 см.
Порада. Для торця полікарбонату можна придбати спеціальний профіль. Така обробка підвищить надійність і довговічність даху.
Інші варіанти пергол
І все ж класикою є аркова форма. Вона виглядає легкою і виразною. Збирається модель для покрівлі точно так же, як і прямокутна. А ось дах робиться закругленою:
- Кожну арку монтують з пари полуарок. Виріжте їх шаблон з ДВП. Самі полуарки роблять з строганой дошки достатньої ширини і товщиною не менше 50 мм.
- Скріпіть частини за допомогою шпонки, для якої попередньо потрібно зробити відповідні прорізи.
- Додатково посилить кріплення столярний клей. Поки він буде сохнути, арку слід зафіксувати струбцинами.
- Після висихання приберіть надлишки клею і проведіть шліфування.
- Встановлювати арки можна, коли вже готові і змонтовані бічні решітки.
Порада. Віялоподібна конфігурація виконується в якості прибудови до козирка веранди або тераси. Фактично, це навіс. Така споруда будують там, де ділянка досить великий.
Похідна від вигнутого даху – ажурна пергола. У неї немає великовагових елементів. Наприклад, замість 4-5 масивних опор встановлюються тонкі, але в більшій кількості. Дахів у ажурних пергол немає взагалі. Її замінюють лози плентаються рослин, які чіпляються за рейкову обрешітку. Сховатися від дощу під зеленим покровом не вдасться, зате виглядає така конструкція в саду дуже органічно.
Поради та хитрості для побудови пергол з дерева
Садівники діляться досвідом спорудження аркових конструкцій на своїй ділянці:
- Розмістіть кілька наскрізних арок в ряд з прорізами над садової доріжкою. Коли їх оплетёт виноград, вийде зелений тунель.
- У невеликі ділянки відмінно вписуються кутові перголи. Зведення проходить за тією ж технологією, що і будівництво прямокутної. Тільки опор буде 3, а дах – трикутної.
- Будь-яке садове споруда подібного типу має бути легким і не дуже високим. Згодом рослини істотно збільшать масу перголи.
- Для прикраси і притенения нової конструкції, поки вона не обросла зеленню, використовуйте текстиль або підвішені квіткові горщики.
Щоб органічно вписати перголу в дизайн ділянки, необхідно, щоб її розміри були порівнянними з іншими елементами декору. В цьому випадку вона прикрасить ваш сад і стане приємним місцем для відпочинку. Пергола створить тінь при яскравому сонячному світлі і вкриє від дощу.