Різноманітність сортів вишень дозволяє садити на ділянці кілька видів. Відрізняються вони якістю ягід, термінами дозрівання, стійкістю до хвороб і шкідників. Найпопулярнішими залишаються ранні сорти вишні – кожен дачник хоче ласувати смачними і корисними ягодами вже в червні.
Основні ознаки
Ранні сорти вишень рекомендують висаджувати в регіонах з коротким влітку. Для інших регіонів можна садити вишні середнього і пізнього строків достигання. Ранні сорти розрізняються за такими ознаками:
- По термінах дозрівання: суперранні і ранні.
- За типом запилення: самозапильних і самобесплодние.
- За розміром ягід: великі, середні і дрібні.
- За силою росту дерева: карликові, середньорослі, сильнорослі.
- За типом крони: колоноподібні, звичайні, кулясті.
Сьогодні все частіше з’являються на ринку гібриди, які мають відразу кілька переваг. На маленьких дачних ділянках висаджують карликові або колоноподібні дерева. Крім компактності, зручні тим, що урожай може зібрати і дитина.
Щоб вибрати відповідний саджанець для конкретного регіону, потрібно ознайомитися з описом і характеристиками різних сортів.
Популярні сорти
Гібридні вишні мають ряд переваг перед звичайною прародителькою. Схрещування з черешнею дає кращу стійкість до плодової гнилі та коккомикозу. Ягоди гібридів крупніше і солодший. Садівники виділяють такі великоплідні сорти:
- Чудо-вишня;
- іграшка;
- Велика чорна;
- Десертна Морозової;
- Пустунка.
Чудо-вишня
Сильнорослий підщепу, плодоносити починає через 2-3 роки після посадки. Ягоди великі, вагою до 9 г, солодкі, за смаком дуже схожі на черешню. Дерево самобесплодни, вимагає запилювачі. Їм може виступати тільки черешня. Хороша стійкість до вимерзання, мало піддається плодової гнилі та коккомикозу.
Іграшка
Плоди великі, вагою 6-8 г. Смак насичений, солодкий, соковитість висока. Дерево сильноросле, плодоносить близько 25 років. Стійкість до захворювань і несприятливих умов висока. Потрібно запилювачі. Підходять вишні та черешні.
Велика чорна
Дерево слаборосле, не дає пагони. Відмінно переносить морози до – 34 ̊С, підходить для вирощування в північних регіонах. Плоди великі, вагою близько 6-8 г, соковиті і солодкі. Серед недоліків – недовговічність життя дерева, близько 15 років.
Вишня Морозової
Десертна вишня Морозової була виведена недавно. Стійка до холодів і засух, мало схильна до коккомикозу. Дерево сильноросле. 1-й урожай збирають на 3 -4 рік посадки. Ягоди великі, висока цукристість і соковитість. 1-е ягоди достигають у 2-й половині червня. Десертна Морозової самобесплодни, тому поруч садять запильник.
Пустунка
Особливістю пустуна є швидко вступ в плодоношення. 1-й урожай збирають через 2 роки після посадки. Ягоди дозрівають до середини червня, плоско-округлої форми, великі, темно-червоного кольору, в стані біологічної стиглості чорні. Соковитість висока, смак кисло-солодкий. Потрібно запильник. Ідеально підходять Чернокорка або Самсоновка, черешня Вінка. Стійка до захворювань, морози витримує середньо.
Самоплодние ранні сорти
Якщо на ділянці місця мало, то краще садити Самоплодность дерево. До найбільш популярних сортів відносяться вишні сортів Пам’ять Енікіева, Шоколадниця, Аннушка. Основною причиною переваги Самоплодность сортам є те, що вони більш урожайні, ніж частково самоплодние або можуть бути використані запилювачі.
Пам’ять Енікіева
Дерево сильноросле, ягоди великі, овальні, вагою до 6 г. М’якоть відрізняється соковитістю і високим вмістом цукру. Середньостійкий сорт до холодів і хвороб.
Шоколадниця
Вирощують в різних регіонах. Доросле дерево досягає висоти 3 м і більше. Урожайність середня, але ягоди мають гармонійний смак і яскраво виражений аромат. При належному догляді дерево не хворіє.
Аннушка
Дерево середньоросле, у плодоношення вступає на 3 рік після посадки. Урожайність велика, близько 15 кг з дорослою вишні. Ягоди кисло-солодкі, соковиті. Колір від червоного до насиченого червоного. Плодоніжка добре відділяється від плодів, підходить для промислового вирощування. Аннушка витримує морози і коккомикоз. Перед мікозів стійкість нижче середньої.
Низькорослі різновиди
У приватних і фермерських господарствах садять низькорослі або карликові сорти вишень. Перевагою є зручність зняття дозрілих плодів.
Вишні умовно можна розділити на 3 групи:
- Низькорослі – висота дерева не вище 2,5 м.
- Карликові – висота близько 1,5 м.
- Колоновидні – дерева висотою близько 1 м.
Популярні низькорослі сорти: Бусинка, Рубинівка, Віта. Опис цих вишень виділяє серед недоліків малі врожаї. З одного куща в середньому збирають близько 10 кг ягід.
Бусинка
Дерево має кулясту крону, гілки опущені. Добре плодоносить, стійка до морозів і хвороб. Вага однієї ягоди близько 3 г, колір насичено-червоний. Смак кисло-солодкий. У свіжому вигляді споживають мало, в основному йде на компоти, варення, зимові заготовки.
Рубинівка
Суперранній гібрид черешні, плоди дозрівають до кінця червня. Ягоди великі, вагою близько 8 г, дуже солодкі. Дерево частково Самоплодность, краще плодоносить при наявності запилювачів. Стійкість до засухи добра, до морозів і хвороб середня.
Віта
1-е ягоди достигають до кінця червня. Плоди великі, 5-6 м Соковитість висока, смак насичений, освіжаючий. Сорт самобезплідний. Як запилювачі садять інші ранні вишні. Добре переносить морози. Хворіє рідко.
Низька вишня буває і середніх або пізніх термінів дозрівання: Зимовий гранат, Латвійська, Стандарт.
Регіональні особливості
Ласувати смачними і корисними ягодами люблять усі, але не кожен сорт може плодоносити в будь-якому регіоні. Щоб не помилитися і отримати урожай ягід, потрібно перед покупкою прочитати опис вподобаного сорту. За регіональної приналежності сорти ділять:
- для вирощування в Сибіру і на Уралі;
- для вирощування в середній смузі і Підмосков’ї;
- для вирощування на півдні.
Для Сибіру і Уралу
Вишні для вирощування в Сибіру і на Уралі повинні мати високу зимостійкість. Ще однією особливістю є терміни плодоношення. У холодній смузі вирощують середньопізні та пізні сорти. Це викликано нестійкою весняної температурою і термінами цвітіння. Ранні дерева цвітуть раніше, і є ризик замерзання.
Пізні види цвітуть пізніше, тому і плодоносять в умовах півночі.
У Сибіру і на Уралі добре ростуть і плодоносять такі дерева, як Маяк, Метелиця, Об. Це все пізньостиглі самобесплодние сорти. Їм потрібні запилювачі. Сорт Ашутінская самозапилюватися, але не завжди дає хороші врожаї.
Підмосков’ї і середня смуга
У середній смузі добре ростуть середньостиглі та пізні сорти. Вони мають середню або високу стійкість до морозів і до захворювань.
Популярні такі сорти:
- Тургеневка;
- Волзька;
- Морозівка;
- Любская;
- Володимирська.
Є самозапилюватися. Мають високу зимостійкість, до -35 ̊С. Ягоди середніх розмірів, смак від солодкого до кисло-солодкого. Використовують для переробок, заготовок на зиму і для споживання в свіжому вигляді.
Південний регіон
Південний регіон має м’який клімат, тому садівники вирощують вишні всіх термінів дозрівання. Урожай збирають від середини червня до середини серпня. Фаворитами садів є Куйбишевська рання, суперранніх, вишня рання Потапова, Малинівка, Сашенька.
Висновок
Селекційні особливості сорту дозволяють підібрати дерево для вирощування на кожній дільниці. Почати можна з одного вподобаного виду, а потім улюблений сорт розмножити держаком. Для самобесплодни сортів вибирають відповідні саджанці з аналогічним часом цвітіння. Щоб продовжити термін плодоношення, на ділянках висаджують вишні з різним періодом дозрівання.