Садова вишня досить витривала. Її дика різновид часто використовується в якості підщепи для інших дерев в саду. Окультурене вишневе деревце стійко переносить посуху. Воно не вимогливо до складу грунту і добрив. Однак якщо ви хочете отримати повноцінний розвиток і рясне плодоношення дерева, проведіть підгодівлю вишні набором мікроелементів. Краще час для цього – осінь, але нерідко садівникам доводиться виконувати роботи навесні.
Особливості проведення підгодівлі вишні
Технологія добрива вишні перевірена роками польової практики. При посадці в родючу і повноцінно збагачену корисними речовинами грунт саджанець отримує все необхідне. Підживлювати його знову можна лише епізодично, в сильно усічених дозах. Регулярними підгодівлі стають лише на третій рік життя. Хоча молодому дереву все одно поки не потрібен весь набір мікроелементів. Досить тих, які впливають тільки на ріст і розвиток вишні, але не на плодоношення.
Увага! До 3-річного віку вносити добрива доречно, якщо деревце сповільнило розвиток. Нормою є прибавка в рості не менше 50 см в рік.
Весь мінерально-органічний коктейль стає потрібен вишні тільки після збору першого врожаю. Поповнення резервів корисних речовин проводиться:
- до і під час цвітіння;
- з настанням плодоносіння;
- після збору врожаю.
Основний упор садівники роблять на осінню підгодівлю. Але весняна теж важлива, оскільки дає імпульс рослині до пробудження, закладає якість і кількість майбутнього врожаю.
Значення азоту в розвитку вишні
Навесні дерево удобрюють і мінеральними сумішами (фосфорно-калійні, азотні), і органікою (компост, торф, перегній, гній). Азот займає найбільш важливе місце в програмі підгодівлі вишні, оскільки:
- дозволяє повноцінно розвиватися кореневій системі;
- сприяє нарощуванню зеленої маси і, як наслідок, прискорює фотосинтез;
- підвищує якість плодоношення.
Азотомісткі добрива вносять під вишню виключно навесні. Як правило, це сульфат амонію, кальцієва або аміачна селітра або сечовина.
Азот не входить до переліку корисних елементів, які закладаються в лунку перед посадкою. Тому починаючи з другого року життя вишневого саджанця його удобрюють сечовиною, особливо якщо він відстає в темпах розвитку. Норма – 120 г на одне деревце вишні. Зверху накрийте речовина шаром зволоженою грунту.
Котра дорослішає дерево можна підгодувати і сечовиною в рідкому вигляді. 20-30 г сухого препарату розчиняють в 10 л води. Цієї кількості вистачить на одну вишню, якщо поєднати процедуру з розпушуванням грунту. Процедуру проводять 3 рази з інтервалом в тиждень протягом травня.
цвітіння вишні
Починаючи з 4-го сезону, збільште дозування до 150-200 г сухої речовини на рослину. Вносьте його в кільцеві рядки. Коренева система вишні вже сформувалася і здатна увібрати більше корисних сполук з грунту. Сечовину тепер можуть замінити інші азотні сполуки.
Чим ще підгодовувати вишню
Вишневе дерево також потребує інших елементах:
- Калій і фосфор теж дають сили для зростання. Саме їх в першу чергу вносять на 3-й сезон життя деревця.
- З 5-го сезону можна використовувати суперфосфат, перегній (1 відро на стовбур), калійну сіль.
- З цього ж часу дерево можна удобрювати вапном. Дози – невеликі. Періодичність – раз на 4 роки.
- Деревна зола також здатна стати ефективним добривом для вишні. Розведіть 2 ст. в 10 л теплої води. Залиште настоятися на 6-10 год. Розчин вносять 3-4 рази на рік в спеціально підготовлене заглиблення, яке потім засипається землею. В цілому за сезон під дорослу вишню треба внести 2 кг золи.
- З 8-го сезону збільште на 1/3 обсяг всіх добрив.
Увага! При внесенні будь-яких підгодівлі виконуйте дозування і періодичність. Перенасичення призведе до слабкого розвитку і низьких показників врожаю.
Після цвітіння дорослому дереву необхідні органічні добрива. В цей час (в кінці весни) компост або гній допомагають дереву утворити великі ягоди. Суху органіку вносять під перекопування, рідку – в пристовбурні кола. Спосіб вибирайте в залежності від погоди. Якщо опадів багато, краще використовувати суху речовину, і навпаки. Починаючи з 5-го сезону, гній або компост слід вносити і до цвітіння. Але не частіше, ніж 1 раз в 2-3 сезони.
Фахівці радять чергувати мінеральні та органічні підгодівлі вишні. І не забувати про мульчировании, яке актуально весь сезон. За хороший догляд садова культура віддячить вам смачним і рясним врожаєм.