Виноградна лоза вимагає догляду круглий рік, але весна критичний період впливу на подальший розвиток куща, в цей час закладається інформація для формування майбутнього врожаю. Роботи багато, але вона повинна робитися поступово крок за кроком. Перевіряються опори і шпалери, які протягом минулого року підтримували і направляли зростання, а тепер будуть сприяти подальшому зміцненню рослини. У березні або квітні зміцнюють стовпи, які можуть бути зігнуті під вагою врожаю. Перевіряють натяг проводів, щоб були стійкі і не обвисали. Якщо необхідно замінити шпалеру, то ремонт або заміну здійснюють до початку сокоруху і перед зняттям зимового укриття, зробленого в минулому році.
Якісні весняні роботи в винограднику – запорука гарного врожаю
Рекомендовані заходи
Навесні, кожен другий рік, рекомендується проводити хімічний аналіз грунту і визначити її багатство: наявність поживних речовин. Знання стану грунту і його складу дозволить вибрати форми і способи добрива, якщо це необхідно. Використовувані добрива штучного або природного походження повинні бути адаптовані до умов вирощування і потребам рослини. Знаючи склад грунту, можна добре підготуватися до вегетації і застосування відповідних препаратів.
Весна ідеальний час для посадки виноградної лози. Посаджені в цей період рослини не піддаються великим стресів, добре вкорінюються і краще переносять зиму.
Посадка нових кущів винограду
У розплідниках щороку, на додаток до відомих штамів, пропонують новинки, які варто спробувати в своїх умовах, щоб дізнатися, яка з них буде краще для приготування вина, а яка для вживання в свіжому вигляді.
Травень – місяць, коли вкорінені саджанці переносяться в землю. У травні в розплідниках висаджуються відведення і черешки (полив, годування, прополка бур’янів), проводиться селекція саджанців. Проводять обскубування верхівок гілок саджанців, щоб зменшити осипання зав’язі.
Купувати саджанці рекомендується в престижних господарствах, тому що тільки там, можна бути впевненими в матеріалі належної якості та вільний від хвороб.
Саджанці з розплідника – гарантія сорти і здоров’я
Хороші заводчики не пошкодують рад і дадуть відповідь на будь-яке питання. А вже від того, як доглядати за виноградом навесні, і який зберете восени урожай, залежить тільки від вас.
Початок весняного сезону
Весна дуже напружений час для виноградарів і виноробів. Рік у них починається рано, все залежить від погодних умов, перша польова робота може бути проведена в січні або лютому. Це називається зимова обрізка винограду.
Догляд за виноградом навесні полягає не тільки у видаленні пошкоджених і засохлих торішніх гілок, але і формування куща в залежності від обраної форми, профілактиці від шкідників і хвороб.
Весняні роботи на винограднику включають:
- Зимову обрізку.
- Зняття укриття.
- Закріплення на шпалері.
- Ідентифікація та контроль раку бактерицидного.
- Формування куща.
- Підживлення.
- Ухвалення своєчасних заходів проти хвороб і шкідників.
Зимова обрізка
У разі сортів з низькою морозостійкістю, зимова обрізка здійснюється пізніше, після зняття укриття і витяг рослини на поверхню. Ця важка робота проводиться щороку і необхідна для збереження рослини і врожаю.
Обрізка винограду – важливий етап догляду
Суворі морози можуть пошкодити до 100% нирок не стійких до морозу сортів, або виморозити цілі кущі.
У неукривной культури зимову обрізку слід проводити рано, коли нирки ще сплять і перш, ніж почнуть рухатися соки в рослині, так як пізня обрізка може викликати дуже інтенсивний «плач» і значно послабити кущ. Її проводити не так просто, але тільки вона може забезпечити здорове зростання рослин і збільшити урожай. Завдяки таким зусиллям, виноград виробляє сильні стебла, які дають великі і солодкі ягоди.
Така обрізка:
- Дає доступ світла до плодоносних втеч.
- Покращує циркуляцію повітря.
- Запобігає надмірній щільність.
- Профілактика проти грибкових захворювань.
Рання обрізка включає в себе:
- Повне видалення однієї з двох утворилися плодоносних гілок.
- Скорочення другий до двох нирок, з яких виростають нові плодові гілки. Вони обрізаються влітку. Вважаючи від найнижчої грона, гілки не можуть мати більше 3-4 листків.
Зняття укриття
Догляд за виноградом навесні і звільнення винограду із зимової квартири залежить від погодних умов температури навколишнього середовища і грунту. Якщо зберігається стійка + 10 ° C протягом дня і ночі плюс грунт прогрівається до 7-8 ° C, по стеблах і гілках виноградної лози починає текти сік виноград, необхідно знімати укриття.
Зняття укриття треба здійснювати поступово
Звільнення проходить поступово, щоб лоза звикла до зміни температур і адаптувалася до нових умов.
Першими витягають шифер або плити, що використовуються для укриття лози.
Потім звільняють від плівки або труби. Остання операція: прибирання виноградного листя, тирси або інших речовин, якими була закутана і підготовлена до зимівлі лоза.
Послідовне проведення робіт і орієнтація на погодні умови не дозволять культурі випріти чи пошкодиться пізніми весняними заморозками.
У районах, де холодний клімат і затяжна весна, в квітні, для надходження кисню в укритті роблять невеликі отвори. Найкраще побудувати неопалювальну теплицю, що захищає лозу від різкої зміни температури.
Теплицю треба відкривати і провітрювати протягом дня, навіть якщо в ній досить повітря, світла і тепла.
Закріплення на шпалері і перша обробка
Після очищення куща від землі, просушки, завершення обрізки і формування, його закріплюють на шпалері або іншому пристосуванні «сухий» підв’язкою (через загрозу весняних заморозків). Багаторічні рукава і минулорічні пагони кущів підв’язують до шпалери згідно задуманої формуванні. Перед підв’язкою лозу очищають від старої відшарувалася кори і виконують гігієнічний обприскування 3% розчином мідного купоросу (300 купоросу на 10 л води). Санітарна обробка вбиває гниль, що з’явилася на лозі за зиму.
Закріплення пагонів на шпалері
Під кожен кущ вноситься деревна зола, упереміш з грунтом і проводиться розпушування.
Після чого з нетерпінням очікується розкриття нирок, які дозволять попередньо оцінити стан виноградної лози після зимової сплячки. Грунт навколо кущів покривають мульчею з тирси або скошеної трави, для затримки вологи і щоб забезпечити активний спосіб життя і сприятливі умови перед сокоруху. Мульча з соломи сприяє активації діяльності дощових черв’яків, переробних грунт і покращуючи її структуру, постачають кореневу систему лози киснем.
Мульчування винограду зберігає вологу
Мульча в два рази скорочує полив кущів, що особливо потрібно в спекотне та сухе літо.
Прискорити розвиток виноградної лози допомагає плівка зі штучного пластику. Однак це не завжди правильно, тому що вона сприяє надмірному накопиченню вологи, може почати гнити основний стовбур і коренева система. Крім того, під плівкою температура вище, що пробуджує нирки і сприяє сокоруху, що загрожує загибеллю, при поверненні холодів. При 0 -1 ° C нирки гинуть.
Ідентифікація та контроль раку бактерицидного
Після розкриття кущів проводиться уважний огляд для виявлення заморожених, пошкоджених і хворих гілок. Нетипові для виноградної лози нарости вказують на поразку рослини хворобами, в тому числі і бактеріальним раком і необхідність вжиття превентивних заходів:
- Видалення ураженої області.
- Знезараження свіжого зрізу перманганатом калію або перекисом водню.
- Покриття садовою замазкою або фарбою.
- Зменшити полив та живлення. Активувати імунну систему лози.
Бактеріальний рак на кущі винограду
Правильно і вчасно, проводячи всі заходи, відновлюючи уражені кущі, виноградарі забезпечують себе хорошим урожаєм.
Формування куща і контролювання росту молодих пагонів
Після всіх весняних заморозків, пов’язані в пучки пагони звільняються від мотузок і обережно встановлюються на решітці, шпалері або іншому пристосуванні для підтримки виноградної лози. Спочатку з наповненням соком, лоза стає еластичною і важкою. Її гілки легко укласти в потрібному напрямку і рівномірно розподілити по нижній дроті шпалери. Плодоносні пагони прикріплюються до дроту бавовняною тканиною.
Зелена підв’язка пагонів
Якщо частина нирок вже розпустилася, то підв’язати рукави лози паралельно землі до дроту на шпалері на висоті 20-30 см від поверхні.
- Під час активного розвитку і озеленення, необхідно спостерігати за ростом нових гілок. Швидко видалити зелені прикореневі пагони, нирки і пагони додаткових рукавів, що з’явилися з сплячих бруньок.
- Провести видалення слабших і безплідних пагонів. Якщо все пагони однаково добре розвинені, залишити потрібно той, який росте вертикально і ближче всіх розташований до дроту шпалери – його легше буде підв’язувати.
- Ретельно і обережно прив’язати до дроту залишені молоді пагони.
На перголах з виломкі зелених пагонів краще почекати, краще після цвітіння прибрати частину суцвіть. Так як ріст пагонів випереджає одревеснение, вони можуть виламати біля основи.
Підставою виноградної лози є рукава – довгострокові гілки, що забезпечують всю основу куща. Термін життя основних рукавів складає 4-6 років, після чого їх видаляють, а замість них використовують нові молоді пагони. На рукаві щороку залишають кілька сильних молодих пагонів, з розрахунку 7-8 на погонний метр, але так, щоб вони не заважали у розвитку один одному. Одночасно на самому рукаві необхідно залишити вгорі – 12 нирок, в нижній частині – до 4.
Нормування кількості грон
Для обрізки існують спеціальні ножиці, вони призначені для того, щоб уникнути сильного пошкодження при сепарації.
Необхідно контролювати кількість квітконосів, а для отримання великих і солодких ягід – видаляти зайві зав’язі.
Годування лози
Після того як почнуть розпускатися бруньки і перед початком росту молодих пагонів, проводять підживлення рослини рідким добривом «аксідат торфу» і розчином коров’яку.
Приготувати коров’як просто: на 20 літрів води береться 10 л відро коров’яку.
Залишають для закваски в бочці протягом тижня. Потім до 10 л води додають 1 л коров’яку і 40 мл «аксідата торфу» або «гідрогумата».
Весняна підгодівля дає стартове харчування
За десять днів до цвітіння необхідно зробити ще одну підгодівлю. Вона являє собою складну суміш мінеральних або органічних речовин з наявністю фосфору і калію. Одному дорослому виноградному кущу потрібно 140 грамів нітрату амонію, 110 суперфосфату, 120 грам сульфату калію і 30 грам сульфату магнію. Всі інгредієнти розвести в 10 л води і полити рослину.
Обприскування проти хвороб та шкідників
Кілька разів на рік виноград піддається впливу будь-яких хвороб і навалі шкідливих для нього комах. Лозу обприскують фунгіцидами та сумішами, які забезпечують захист від цих проблем.
Існують біологічні та хімічні методи боротьби з шкідниками та хворобами. Багато садівники свідомо не використовують хімічні препарати, вважаючи, що вони можуть отруїти ягоди. Максимум шкоди від їх застосування – це отруйні випаровування шляхом прямого розпилення, які легко виправити, якщо ви будете слідувати основним правилам безпеки.
Хімічні препарати мають переваги: ефективний і швидкий біологічний спектр дії.
Обробка бордоською сумішшю – профілактика захворювань
Нетоксичні речовини, знижують вплив їх використання, так як при лікуванні хвороб і позбавлення від комах шкідників їх доводиться використовувати кілька разів.
- Перед розкриттям нирок кущі обприскують 3% розчином сульфату міді.
- На початку травня, до цвітіння, покривають лозу однопроцентним розчином бордоською суміші (30-35 градусів) – забезпечує контроль і профілактику від грибкових захворювань. Розпорошувати бордосскую суміш рекомендується на кущі винограду і грунт вокруг.От всіх видів гусениць проводять суху обробку препаратом Dostum -2.5 г на 1 кв. метр, або іншими ефективними засобами.
- Обробляють навесні і такими біологічними засобами як, «Биоспорин», «Байкал – ЕМ1», «Гуапсін».
Своєчасно здійснюючи всіх заходів і доглядаючи за лозою, городники отримують багато смачної і корисної ягоди.