Виноград вирощується протягом багатьох століть всіма народами світу. Ягоди цієї рослини багаті вітамінами і мікроелементами, сприятливо впливають на роботу шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи. Багатовікове вирощування винограду знаходилося в постійному розвитку. За останнє століття були виведені сотні сортів, які дивували виноградарів своєю витривалістю до погодних умов і кількістю врожаю. А вирощування винограду без кісточок отримало найбільшу популярність.
Гроно винограду сорту Лорд має середні розміри
Таким є киш-миш «Лорд» – сорт столового винограду гібридної форми, виведений Калугіна В.М. Іноді до назви цієї рослини приписують прізвище автора.
Характеристика сорту
Зовсім недавно виведений сорт винограду «Лорд», вже встиг придбати своїх шанувальників. Калугін В.М. отримав гібридну форму, схрестивши «Талісман» і «Осінній королівський». Отриманий виноград взяв від цих сортів все найкраще. Стійкість і стійкість, притаманна «Талісману» повністю відобразилася в гібридної формі. Отриманий сорт відмінно переносить морози нижче мінус 18С. Навіть при найтриваліших зимових холодах рослина не гине. Кожен плодоносний період, як «Талісман», так і «Лорд» – стабільно дають відмінний урожай.
Виноград Талісман – родоначальник Лорда
Знахідка американської селекції «Осінній королівський» вплинув на гібридну форму рослини іншими якостями. Як і цей американець, наше рослина сильноросле. Грона і ягоди великі, темно-синього кольору. Кісточки практично відсутні, чим і славиться киш-миш. Так само, як і «Осінній королівський», гібридне рослина відмінно переносить морози до 21С. Американський виноград славиться своїми розмірами. Маса одного грона може досягати 3 кг.
Сорт Осінній королівський дав Лорду бессемянность
Результат вітчизняної селекції від схрещування – Лорд скромніший за розмірами грон, але повністю адаптований під наші температурні умови.
Гібридний сорт Калугіна вважають передчасним. В Україні і південний районах Росії дозріває в першій половині серпня. Урожайність висока. Лоза потужна, сильноросла. Ягоди великі. Вага однієї 6-7 гр. Кисті мають конічну форму. У порівнянні з американським батьком, грона менше. Вага кожної рідко перевищує 1,5 кг.
З моменту свого народження, сорт більше відомий як неукривной. Активно плодоносить навіть після сильних морозів.
При сприятливих умовах можуть виростати великі грона
Схильність до хвороб мінімальна. Виноград стійко переносить всі погодні умови і дарує господареві стабільний урожай. Рослина придатна до вирощування на різних грунтах. Клас бессемянності перший. На відміну від американського батька, ягоди міцно сидять на плодоніжках. Свої стійкі і сильні якості «Лорд» взяв від «Талісмани». Гібридна форма стійка до сонячних променів і опадів. Шкірочка хоч і тонка, але міцна. Розтріскування відбувається рідко. Опис основних характеристик вітчизняними виноградарями не має великої кількості інформації. Сорт новий, який не вивчений. Отримання відомостей відбувається поступово, з періоду посадки рослини.
Гібридна форма винограду Лорд користується попитом. Будь-виноградар сучасності може вкласти свою лепту в вивченні характеристик і якостей цієї рослини.
Якості гібридного сорту
Незважаючи на свого не багаторічну історію існування, сорт, виведений Калугіна В.М., встиг охарактеризувати себе великою кількістю позитивних сторін. Опис виноградарів сучасності, говорять про такі переваги:
- висока врожайність і стійкість до морозів;
- великі розміри ягід;
- яскраві та насичені смакові якості ягід;
- зберігання зібраного врожаю – тривалий, навіть через тиждень, грона не втрачають
- свого товарного вигляду;
- стійкість до транспортування;
- хороша реакція на всі види добрив. Збільшення врожаю до 20%;
- добре переносить посадку живцями;
- стійкість до захворювань;
- добре піддається щеплення.
Урожайність сорту висока – пагони можуть не витримати ваги ягід і обламуватися
Опис недоліків. За кілька років свого існування, гібридний сорт отримав негативні відгуки від своєї завантаженості в період плодоношення. Лоза сильноросла, але витримувати навантаження на собі до 20 кг не може. Тому навесні і восени роблять правильну підрізування, на 2-3 очка. Поки точно не визначена схильність сорту до штучного запилення. У одних виноградарів, такі маніпуляції приносять позитивний результат, в інших – ні. Пов’язано це з недоліками одного з батьків гібридного сорту-Талісмани. При негативних характеристиках, він показує нестабільність в урожаї.
Вимагає Формування куща Лорда, інакше він виросте дуже великим
Вирощування сорту Калугіна
Якості сорти Калугіна по його придатності до вирощування в різних типах ґрунту – вище всяких похвал. Для посадки такого досить мати мінімальну кількість теоретичних знань. Швидке укорінення і зростання сорту – одні з найсильніших сторін гібридної форми Калугіна. Вирішивши посадити цей сорт, необхідно знати про залежність і вплив зовнішнього середовища на рослину. Саме з навколишнього Миру, кущ отримує всі необхідні мікроелементи і фактори для свого зростання і розвитку. Тому першим і дуже важливим пунктом вирощування є – правильний вибір місця. Основним фактором такого вважають наявність сонячного світла. Розташування куща має бути максимально доступним для потрапляння променів.
Ідеальним вважають місце без затемнення в період усього світлового дня. Зазвичай кущі висаджують на південній та південно-західній стороні.
Сорту потрібно коротка обрізка
Не менш важливим є забезпечення рослини достатньою кількістю свіжого повітря. Але варто подбати про захист від сильних поривів вітру. Ідеальним вважають місце за будинком, сараєм або іншим будовою. Такі служать щитами від вітру. Інший важливий момент – рельєфність території. Рослина не можна висаджувати в місцях скупчення холодних повітряних мас. Такими часто є низини і височини. Висадка кущів на рівнині – сприятливе для росту і плодоношення місце. Якщо цей фактор не виконується, киш-миш може втратити частину свого врожаю. Коли перед виноградарем стоїть вибір грунту для рослини, необхідно вибрати той, який буде володіти хорошою пропускною спроможністю вологи. Гібридний вид відмінно приймає підгодівлю. Добриво збільшує кількість врожаю від 5 до 20%.
Коренева система рослини сильна і широка. Важливо дотримуватися відстань в 2,5 – 4 метри між кущами.
Відстань між кущами Лорда повинно бути мінімум 2,5 м
Чим більше відстань, тим краще буде розвиватися рослина не тільки в кореневій частині, а й у верхній. Рослина відома своєю сильноросле, тому необхідно враховувати достатню кількість шпалер. Зростання коренів відбувається і вглиб, тому перед посадкою визначають рівень грунтових вод. Якщо таких немає на глибині 2 метри, то можна сміливо братися за копання ям.
Нюанси посадки
При посадці цієї рослини необхідно враховувати факт сприятливого для зростання часу. Неправильно вибраний період, може послужити виникненню різних проблем з розмноженням і своєчасної вегетацією. Кущі гібридної форми Калугіна висаджують навесні і восени. Основних переваг того чи іншого часу року немає. Головний фактор, що впливає на сприятливий час для посадки – дата покупки рослини. Часто до висаджування приступають в березні, коли саджанці ще «сплять». У цей період проводять і прищеплення. Якщо відбулося придбання вже зелених саджанців, то їх висаджують пізніше – в квітні.
Підготовка держака винограду до посадки
Основні переваги весняних посадок пов’язані з швидким звиканням саджанця до нового місця. Адаптація відбувається за кілька днів. На другий рік свого життя, можуть з’явитися перші плоди.
Інші виноградарі радять висаджувати «сплячими» куплені живці. Ідеальний час для цього – середина осені. Недолік такого методу – зимові холоди. Процес адаптації затягується через «сплячого» стану рослини і воно може бути не готове до низьких температур. Для захисту куща від негативних факторів його вкривають. Роблять це за допомогою відра або іншої посудини, доверху засипаного землею. Цією ємністю саджанці накривають, а утворену щілину межу поверхнею і грунтом, присипають чорноземом. У такому стані, рослина знаходиться до настання перших днів тепла.
Прищеплення гібридної форми Калугіна
Рослина має всі необхідні якості для розмноження прищепленням. Правильно організувавши всі маніпуляції, можна отримати хороший урожай в прискореному темпі. Важливо приділити уваги черешкам і їх підготовці:
- Великі розміри живців зайві. Для гарного щеплення досить 2-3 очок.
- Прищеплення проводиться двома обрізаними кінцями. Таке скріплення дасть найкращий результат.
- Парафінування живця – кращий спосіб зберегти вологу всередині рослини. Необхідно подбати про це.
- Перед щепленням, держак занурюють у воду і корнестімулірующій розчин.
Щеплений черешок почав зростати
Процес щеплення:
- Держак розташовують в середині підщепи.
- На корі робиться розріз.
- Це місце витирають від залишків деревини та пилу вологою ганчіркою.
- Держак фіксують спеціальними хомутами, ганчірками або дротом.
Опис характеристик виноградарів свідчать про швидке прищепленні рослини. Для досягнення найкращих результатів, місце стику обмазують глиною. Її шар є захисним. Глина оберігає рослину від впливу зовнішніх факторів – опадів і вітру. Також після щеплення, грунт мульчують і поливають підщепу.
Догляд за рослиною
Правильний догляд за рослиною дуже важливий. При дотриманні всіх правил і нюансів, цей киш-миш дасть хороший і смачний урожай, заради якого і спрямовані всі старання. Важливим фактором догляду вважають рівень вологи в грунті. Виноград не повинен страждати від її надлишку і посухи.
Мульчування винограду зберігає вологу в ґрунті
Помірна кількість води і мульчівірованіе – головні чинники, що впливають на активне зростання і плодоношення киш-миша.
Підживлення найкраще проводити систематично. Ця рослина невибаглива до певного виду добрив. Відмінно переносить перегній і засоби на основі: калію, азоту і фосфатів. Укриття споруджується тільки для молодих і ослаблених живців. Доросле і здорова рослина має високі показники стійкості до морозів. Профілактичні обприскування вітаються. Незважаючи на несхильність до виникнення захворювань, подібні методи тільки зміцнять здоров’я рослини.