Вирощування цитруса Рука Будди в домашніх умовах

Унікальний зовнішній вигляд, безперечна корисність, цікаві властивості – одні з небагатьох переваг рослини під назвою цитрон пальчатий. Його друга назва – цитрус Рука Будди. Екзотичну культуру легко виростити на підвіконні з метою декорування приміщення. А його плоди можна використовувати для лікування і приготування страв.

рука Будди цитрус

Опис цитрона пальчатого

Цитрон пальчатий належить до сімейства Рутові. Сама рослина вічнозелена, може приймати форму дерева або чагарника до 4 м у висоту. Листя у рослини великі, маслянисті, блідо-зеленого кольору. Цвіте навесні з квітня по травень, відтінок одиночних кольорів варіюється від білого до насиченого пурпурного.

Плодоносить Рука Будди восени. Фрукти можуть досягати 40 см в довжину і нагадують щось середнє між бананом і лимоном. Аромат у них приємний, цитрусово-квітковий. На смак трохи гірчать. Середня вага фрукта – близько 400 г, товщина шкурки – до 5 см.

Може виникнути здивування з приводу цінності даної рослини – значну частину ваги займає шкірка, усередині тільки насіння, а м’якоть майже відсутня. Але в шкірці містяться найцінніші і корисні речовини.

Друга назва цитрона пояснюється формою рослини – воно нагадує пальці руки. Своє поширення рослина початок зі Сходу, перша згадка про Цитрон було зафіксовано на території Індії. Ці фактори і є причиною появи назви Рука Будди.

рука Будди цитрус

Особливості вирощування

Цитрон пальчатий зустрічається в регіонах з помірним кліматом, але його можна розводити і у себе вдома. Вирощування рослини не сильно відрізняється від змісту звичайних цитрусових. Навіть земля або субстрат, призначені для будь-якого цитрусового, йому підійде.

Рослині потрібно забезпечити якісну дренажну систему. Виростити фрукт можна трьома способами:

  • з насіння;
  • живцюванням;
  • використовуючи саджанці.

Перші плоди можна побачити через 3 роки після посадки. Виняток становить спосіб вирощування з насіння – в такому випадку плоди з’являться тільки через 7-8 років після висівання.

Місце для рослини варто вибрати затемнене, що виключає пряме попадання сонця, але тепле. Влітку горщик з рослиною краще виносити на балкон або ставити перед відчиненим вікном, не забуваючи про неприпустимість потрапляння сонячних променів на листя і квіти.

Правильний догляд за рослиною

Процес догляду за цитрон в домашніх умовах не займе багато часу. Але є кілька важливих принципів і умов вирощування:

  1. Підтримка температурного режиму. Цитрон не повинен перебувати в приміщенні, де температура опускається нижче + 15 ° С.
  2. Дотримання рівня вологості. Для цього потрібно щодня обприскувати листя рослини і стежити за режимом зволоження грунту. Рука Будди вимагає рясного і частого поливу відстояною водою без домішок.
  3. Штучне встановлення періоду спокою для рослини. У цей час потрібно трохи опустити температуру навколишнього середовища і стримати полив.
  4. З початку весни і до кінця осені фрукт потребує комплексного добриві фосфатними і азотно-калієвими розчину 3 рази на місяць.

рука Будди цитрус

Застосування цитрона

Цитрон пальчатий широко застосовується в кулінарії і медицині. У Росії рослина не дуже поширене, і його використовують рідше, ніж лимон або інші цитрусові. Але цитрон здатний додати страві тонкий, незвичайний аромат і допомогти в боротьбі з деякими захворюваннями. Ще одним способом застосування є ароматизація приміщення за допомогою фрукта.

В області медицини корисні властивості цитруса Рука Будди використовують для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, гіпертонії і вірусних інфекцій. Цитрон приносить знеболюючий ефект, корисний для імунітету, нормалізує менструальний цикл і прибирає симптоми запалення. Практикується використання чистих плодів, мазі на основі цитрона, різних напоїв і розчинів.

Кухарі застосовують цитрон пальчатий для приготування сухофруктів, цукатів, джемів, додають в десертні страви. Плоди зустрічаються в салатах, їх додають до морепродуктів і кондитерським страв. Фрукт використовують ще й для додання блюдам витонченого аромату. Чай з додаванням цедри широко відомий ніжним смаком і корисним ефектом. М’якоть цитрона використовують рідко, її додають у соуси і перші страви.

Маски, креми і лосьйони з додаванням цедри фрукта заслужили відмінні відгуки і набирають популярність серед любительок домашньої косметики.

Протипоказання

Цитрон рука Будди підходить практично всім. Головною причиною для відмови від вживання є індивідуальна непереносимість цитрусів і підвищена чутливість.

рука Будди цитрус

З обережністю варто його приймати тим, хто страждає гіпотонією і недавно хворів на дизентерію. Перед застосуванням фрукта як лікувальний засіб, важливо проконсультуватися з лікарем.