Фінікові пальми почали вирощуватися в домашніх умовах, коли стало відомо, що їх можна легко проростити з кісточки. На жаль, рослини не цвітуть і не плодоносять в умовах закритого приміщення. Цвітіння починається тільки тоді, коли рослина досягає висоти 15 м, що в домашніх умовах неможливо. У дикій природі фінікова пальма досягає 30- метрової висоти, в той час, як вдома вони виростають всього до 2 м.
Загальна інформація
Фінік їстівний в природних умовах проживання є високоросла дерево або присадкуватий кущ. Головною декоративною цінністю фінікової пальми є темно-зелене листя, яка за своїм виглядом нагадує пір’ячко. Листяна частина зібрана на маківці, там же знаходиться точка зростання, тому при вирощуванні в домашніх умовах не можна прищипувати верхівку. Ще одним нюансом є те, що листя у фінікової пальми, вирощуваної будинку, може з’явитися тільки на 4-5 рік після посадки. У дикій природі фініки цвітуть непримітними жовтими колосками, яких практично не видно з-за густого листя.
Фінікова пальма «зажадає» підібрати велике приміщення, в якому практично немає предметів меблів.
Але не варто переживати, якщо ви вирішили виростити фініки з кісточки: рослина буде розвиватися дуже довго, а за цей час ви спорудити для нього зручне місце.
Посадка кісточки
Кісточки можна взяти з будь-якого плоду, який не пройшов термообробку. На посадковому матеріалі слід трохи пошкодити зовнішню оболонку. Цього можна досягти, трохи потерши кісточки наждачним папером. Такий хід дозволить отримати паростки швидше. При бажанні кісточки перед посадкою можна замочити в стимуляторе зростання, на основі біогумусу. Потім їх потрібно просушити в теплому сухому приміщенні, а тим часом підготувати для них грунт і відповідний горщик.
Садити кісточки потрібно у вертикальному положенні, трохи заглиблений їх в грунт. Перед посадкою в горщик слід покласти товстий шар керамзиту або пінопласту, щоб організувати рослинам грунтовний дренаж, інакше в подальшому можуть виникнути проблеми із застоєм вологи в кореневище. Після посадки слід накрити горщик, щоб створити ефект парника. Щодня необхідно відкривати горщик для провітрювання. При появі перших паростків необхідно перенести горщик в добре освітлюється приміщення, але зробити так, щоб прямі сонячні промені не потрапляли на рослину, інакше воно може отримати сонячні опіки. Грунт потрібно постійно зволожувати. Після досягнення паростками 15 см, їх слід розсадити в різні вазони.
Фінікова пальма «воліє» глибокі вазони.
Особливу увагу слід приділити тому, який матеріал був використаний для його виготовлення. Найкраще віддати перевагу дихаючим натуральним матеріалам: глині або дереву. Такі вазони дозволять не тільки виростити красиву і здорову фінікову пальму, але і прикрасять будь-який інтер’єр.
Грунт
Можна придбати в спеціальному магазині землесмесь або універсальний грунт, щоб фінікова пальма виросла красивою. Деякі садівники воліють змішувати грунти самостійно. Для пальми потрібно взяти в рівних пропорціях:
- пісок;
- деревна тирса;
- торф;
- листяний перегній.
Будь-грунт перед використанням потрібно піддавати термообробці в духовій шафі, щоб в подальшому не думати, як вилікувати рослину від захворювання або знищити шкідників. Такий ґрунтовий склад підходить для посадки насіння. При пересадці використовується інша суміш:
- перегній;
- торф;
- пісок;
- дерново-листяна грунт.
Складові частини змішують в пропорціях 4: 1: 2: 1. При пересадці не забувайте про товстому шарі дренажу.
Правила догляду
За таким рослиною, як фінік, доглядати в домашніх умовах – одне задоволення. Головне – підібрати для нього добре освітлене місце. Ідеально підійдуть східна і західна частини будинку. Якщо на вікні висять легкі фіранки, такого затінення влітку вистачить. Температурний режим в літню спеку може бути будь-яким, а от взимку не можна допускати зниження температури нижче 12 ℃.
Кожен день повинен починатися з уважного огляду рослин на наявність відмерлих листків.
Це природний процес, і переживати не варто. Необхідно вчасно прибирати отмершую листя.
Полив і добриво
Поливати рослини треба м’якою, відстояною водою. Фінікова пальма добре відгукується на регулярні обприскування в літній період.
- Якщо квітка буде недоотримувати вологу влітку, його листочки почнуть сохнути на кінцях або пожовтіє.
- У зимовий період полив потрібно скоротити до 1 разу на місяць. Він повинен здійснюватися в міру висихання верхнього шару землі, тому регулярність поливу, в залежності від особливостей мікроклімату приміщень, буде різною.
Фінікова пальма потребує регулярної підгодівлі. Добрива починають вносити в період активної вегетації, тобто починаючи з квітня і закінчуючи серпнем. Дуже добре підходять для підгодівлі органічні добрива в поєднанні з калієвими добавками. Калій бере участь у формуванні листяної частини. Добрива вносять кожні 10 днів: на початку місяця листяний перегній, через 10 днів калиевую підгодівлю. Взимку удобрювати квітка слід 1 раз на місяць. В якості добрива відмінно підійде збалансоване магазинне добриво для пальмових дерев. Внесення добрив проводиться в рідкому вигляді.
Серед органічних добрив високою популярністю користується компост, гній, але вносити його в домашніх умовах не дуже зручно, в зв’язку з неприємним запахом і виходячи з міркувань гігієни приміщення.
Краще скористатися садовим варом або відваром кропиви.
Пересадка
Фінікове дерево не особливо любить пересадку. Кореневище пальми вирощування в довжину, тому при пікіровки часто пошкоджуються корінці. До 5-річного віку дерево пересаджують щорічно. Щороку потрібно брати вазон на 3 см більше попереднього по діаметру і глибше на 5 см. При пікіровки не забувайте про дренажі. Зростає і розвивається фінікова пальма настільки швидко, наскільки їм підходять умови в приміщенні, тому може статися так, що минулорічний горщик буде впору вашій рослині. У таких випадках слід замінити акуратно верхній шар землі на новий і внести добрива. Приводом для пікіровки з повною заміною грунтового кома може стати наявність захворювання або шкідників. Тоді кореневище слід обробити знезаражувальним розчином і просушити, попередньо видаливши пошкоджені корінці.
Пересадку проводять перевалочним методом.
Напередодні ввечері фініки потрібно полити, щоб земляний кому розм’як. Вранці підготуйте новий вазон, укладіть товстий шар керамзиту на дно, насипте родючого грунту до половини ємності. Тепер можна приступати до перевалки. Рослини досить просто витягуються з старого горщика разом із землею. Акуратно притримуйте стволовую частина двома пальцями правої руки, а лівою – кореневу систему. Поставте дерево в новий горщик і присипте землею. Для більшої зручності можна насипати землю в вазон столовою ложкою. Трохи зволожите грунт і відставте рослина в більш затіненому місці, щоб воно прижилося.
Хвороби
Фінікова пальма, яку вирощують в горщику при несприятливих умовах, відразу почне сигналізувати про це всім своїм виглядом.
- Про неінтенсивному поливі кажуть увядающие листя.
- При висиханні кінчиків листя слід підвищити рівень вологості в приміщенні.
- При зів’яненні і потемніння листя потрібно переставити дерево в приміщення, де буде тепліше.
- При нестачі вітамінів фінікова пальма перестає рости.
З найпоширеніших захворювань на листі дерев з’являється рожева гниль і плямистість. Обидві хвороби вражають рослини зі слабким імунітетом. Передумовою для розвитку плямистості і рожевої гнилі може стати перезволоження грунту і загнивання кореневої системи. Боротьбу з недугами ведуть за допомогою фунгіцидів, пересадки і видалення ушкоджень.
Серед найпоширеніших шкідників, які люблять поласувати фінікової листям в домашніх умовах, є:
- борошнистий червець;
- щитівка;
- павутинний кліщ.
Шкідники люблять вологу теплу середу, тому при неправильному догляді починають дуже швидко розмножуватися і поїдати рослина. Відразу постарайтеся відрегулювати полив, при необхідності, пересадите рослина, видаливши пошкоджені коріння і знезаразити їх за допомогою фунгіцидної розчину. При невеликій кількості комах, від них можна позбутися за допомогою мильного розчину, настою тютюну, можна збирати їх вручну. Відмінним засобом боротьби та профілактики появи паразитів на домашніх рослинах є Фитоверм.
Висновок
Фінікова пальма сьогодні стала досить популярною в наших регіонах. Їх вирощують як декоративну рослину. Плоди на домашніх пальми не дозрівають через нестачу місця в приміщеннях, тому поласувати власне вирощеним фініком вийде, зате можна цілий рік спостерігати красиве зелене дерево, що прикрашає ваш будинок.