Лапчатнік, він же перстач, пятілісточнік або курильський чай, – універсальна декоративна культура для вирощування практично на будь-якому садовій ділянці. Її відмінна риса – здатність прикрашати клумбу не тільки влітку, а також восени і взимку. Різні сорти внесуть свою родзинку в дизайн вашого саду. А посадка і догляд за рослиною у відкритому грунті прості і доступні навіть для початківців квітникарів.
Опис: сорти та різновиди перстачу
Свою назву лапчатнік отримав через листя, які на гілочці розташовані в формі лапки, по 3-5 штук (залежно від сорту). У природі він виростає сильно розгалуженим чагарником висотою до 1-1,5 м:
- Молодь має густий пушок. Дорослі стебла покриваються бурою кіркою.
- Листочки рослини теж мають шовковисте опушення, а також красиві різьблені краю.
- Цвітіння лапчатнік проходить з початку літа до кінця осені. Один кущик цвіте протягом 50-70 днів. Пагони покриваються великими квітами.
- Забарвлення пелюсток зазвичай жовтий, але у деяких сортів може бути помаранчевим, рожевим, білим або мати поєднання цих квітів.
Курильський чай налічує багато різновидів, придатних для вирощування в кліматі Росії. У кожного виду є сорти, що відрізняються забарвленням квітів і особливостями догляду. Вибирати відповідний можна по фото. Затребувана перстач:
- Апеннінському;
Апеннінському перстач
- Біла;
- гусяча;
гусяча перстач
- срібляста;
- Непальська;
- Прямостоячий.
Непальська перстач
Посадка рослини у відкритому грунті
Лапчатнік добре відгукується на посадку і розмноження з квітня по вересень. Але краще все ж проводити роботи навесні. Одне з небагатьох умов успішного вирощування курильського чаю – велика кількість сонця з полуденної півтінню. Посадка насінням проводиться відразу у відкритий грунт:
- Підготуйте грунт. Якщо вона дуже щільна і важка, внесіть порцію піску. Підгодуйте перегноєм і мінеральними добривами. Перед посадкою перекопайте і розрівняйте землю.
- Насіння поглиблюйте на 3-5 см. Присипте тим же грунтом і зробіть полив.
- Чекайте сходів приблизно через 3 тижні. Нехай сіянці посидять в грунті ще 7-10 днів, а потім розсадите їх з інтервалом 30-40 см.
Увага! Вперше перстач зацвіте тільки до третього сезону після посадки.
Садять лапчатнік у відкритий грунт і готовими 2-річними саджанцями:
Для лапчатнік буде корисно мульчування грунту
- Викопайте для кожного ямку близько 60 см вглиб і від 30 см в ширину.
- Вистеліть дно дренажним шаром з гальки, битої цегли або каменів.
- Заповніть яму наполовину субстратом: по 40% листового дерну і перегною і 20% річкового піску. Додайте до нього 150 г мінерального добрива.
- При посадці саджанця в яму прикоренева шийка повинна залишатися вище грунтового рівня.
- Досипьте яму звичайним садовим грунтом.
- Молодий розсаді потрібен рясний полив.
- Зробіть мульчу з тирси або подрібненої кори.
Догляд за культурою, добриво і підгодівля
Без догляду лапчатнік у відкритому грунті здичавіє і швидко розростеться. Правда, свою декоративність не втратить. Але якщо надати рослині увагу, воно буде довше і рясніше цвісти. Що важливо врахувати для правильного догляду:
- Полив в посуху. Норма – відро води кімнатної температури під кущ 1 раз в 2 тижні.
- Влітку прополювати гряду, ліквідуючи бур’яни.
- Регулярно рихлить землю біля рослини і поправляйте мульчу.
- На зиму рослина вкривати не потрібно. Виняток – деякі сорти. Наприклад, рожевий.
- Восени обрізають старі пагони на 1/3.
Порада. У спекотний літній день благотворно впливає на вирощування чагарнику вечірнє обприскування перстачу.
Перстач нормально виросте і без добрива. Однак для додання цвітінню пишності можете вносити в землю мінеральні суміші. Підійде будь-добриво для квітучих садових культур. Періодичність – 3 рази в сезон, в кінці весни, наприкінці літа і у вересні. Для весняного підживлення використовують добрива з вмістом фосфору і сірчанокислий калій в пропорції 25-30 г на 1 відро. Вносять по відру під кожен кущ.
Восени лапчатнік потрібно обрізати
Розмноження рослини. Хвороби і шкідники
Для розмноження перстачу використовують насіння, живці, відводки і розподіл куща. Останній спосіб актуальний для травня або вересня. Найкраще переносять поділ кущики 3-4 років:
- викопайте і промийте корінь;
- розділіть його на частини наточеним стерильним ножем, залишаючи на кожному фрагменті 2-3 нирки;
- обробіть кореневище стимулятором;
- висадіть деленкі в землю так, щоб нирки залишалися над нею;
- мінімальна відстань між кущами – 20 см.
Живцювання і розмноження відводками проводять в липні або серпні. Щоб отримати живці, зріжте верхівки пагонів, видаліть квіти. Довжина одного живця повинна скласти близько 10 см. Помістіть гілочку в зволожений перліт на 1-15 міс. Температура в приміщенні не повинна опускати нижче + 3 … + 5 ° C. Можна накрити держак тепличку.
Іноді відрізки висаджують прямо у відкритий грунт під скляну банку. Місце має бути тінистим. Догляд за рослинами полягає в обприскуванні 2-3 рази на добу влітку і утепленні взимку. Готовий саджанець отримаєте до квітня.
Увага! Зривайте всі утворюються бутони. Вони заберуть на себе харчування і вологу на шкоду укоріненню.
Розмноження відведеннями ще простіше. Виберіть низькорослий кущик, зробіть поруч канавку. Потім знайдіть відповідний втечу, надріжте його по зовнішній стороні і покладіть в борозенку. Зафіксуйте втечу скобою. За пару місяців в місці зіткнення з’явиться власний корінець. Рослину можна відокремити від материнського і пересадити.
Лапчатнік в ландшафтному дизайні
Комахи і інфекції рідко атакують пятілісточнік. На зелені можна зустріти ознаки борошнистої роси, іржі або плямистостей, а також шкідника совку. Дізнатися їх можна по фото. Однорічний сорт перстачу в цьому випадку ніякого додаткового догляду не потребує. Ці хвороби не впливають на декоративність, а багаторічники потрібно полікувати. Обробіть їх бордоською рідиною або інсектицидом типу Фітоферм.
Ця рослина різнобічно в своїх декоративних функціях. Лапчатнік може прикрасити альпійську гірку, квітник або клумбу. Іноді його висаджують просто в середині щебеневого покриву. У садових композиціях квітка добре виглядає в поєднанні з ліліями, дзвіночками або ромашками. Також з нього можна зробити живопліт.