Мильнянка – популярне в садівництві декоративна рослина. Її вирощуванням займаються для прикраси бордюрів, клумб і інших кам’янистих ландшафтних форм. Сорти цієї рослини невибагливі до умов зростання в відкритому грунті, але мають деякі особливості в посадці і догляду.
Опис: сорти та різновиди культури
Свою назву мильнянка або сапонарія отримала через коріння, з яких виготовляють мило. Рослина відноситься до сімейства гвоздикових. У дикій природі воно росте на скелястих схилах гір.
У Росії поширення набули два види мильнянки, які культивуються у відкритому грунті:
- базіліколістная;
- лікарська.
Лікарський вид Сапонарія відноситься до багатолітникам. Він має відмінні декоративні властивості:
- висота – 90 см;
- листя – 4-12 см, ланцетні;
- стебла зеленого або зелено-червоного відтінку;
- квітки – чисто білі або з рожевим відтінком, з 5 пелюсток, зібраних в формі зірки;
- квіткова чашечка – бокаловидная;
мильнянка лікарська
- розмір квітів – великий: 2,5 см в діаметрі;
- квіти зібрані в волотисте щитковидні суцвіття.
Увага! Цвіте лікарська мильнянка з липня по вересень. Життєвий цикл кожної квітки – три доби. Рослина дуже запашне, особливо з настанням вечірньої прохолоди.
Базіліколістная сапонарія – вічнозелене трав’яниста рослина. Під час цвітіння виглядає пишною і компактної подушкою. Прикрашає будь-хто, навіть кам’янистий ландшафт:
- висота – 40 см в природі, але на домашньому ділянці формують кущі до 10-20 см;
- стебла – розгалужені і стелящиеся, з легким червонуватим відтінком;
- листя – ланцетоподібні, невеликі;
Базіліколістная мильнянка
- квіти складаються з 5 пелюсток, слабо запашні;
- окрас – червоні або рожеві, іноді – блідих відтінків;
Увага! При правильному догляді цей вид Сапонарія виростає швидко. Цвітіння відбувається в 2 етапи: в травні-червні і наприкінці серпня. У ці періоди верхівки гілок рослини рясно покриваються суцвіттями, які красиво виглядають в живу і на фото.
Посадка рослини в домашніх умовах
Вирощування будь-якого виду Сапонарія можливо тільки на відкритому сонячному ділянці. В крайньому випадку – в півтіні. Грунт повинна бути слабощелочной або нейтральною. Необов’язково родючої, зате пухкої і легкою. Інакше скупчення вологи у коренів викличе їх дебати.
Способи посадки рослини:
- Живцювання. Ефективний до початку цвітіння. Сапонарія демонструє відмінні результати при розмноженні верхівковими відрізками пагонів, якщо висадити їх в контейнер з вологим піском. Після того як держак вкорениться, проведіть дорощування у відкритому грунті, а потім пересадити на постійне місце.
насіння мильнянки
- Насіннєвий. Посадка Сапонарія проводиться в березні (розсада), в кінці весни і в жовтні (відкритий грунт). Під розсаду насіння поглиблюють у вологий грунт, роблять тепличку і чекають появи сходів. Пікірують саджанець після появи 4-х листочків.
Догляд за Сапонарія
В процесі вирощування ця рослина невимоглива до поливу. Воно не любить надлишку води. Культурі потрібен помірний полив, з підвищенням дози вологи при посухи. Догляд за Сапонарія – поєднання розпушування грунту і боротьби з бур’янами. Видалення зів’ялих суцвіть стимулює рослину зацвісти знову, правда, менш пишно. Восени рослина підрізають: лікарський вид – на 1/3, базіліколістний – до висоти 5 см.
Порада. Грунт навколо рослини іноді засипають тонким шаром гравію, щебеню або керамзиту. Це допомагає в боротьбі з бур’яном і підкреслює красу цвітіння. У холодну пору полив рослині не потрібен.
Добриво і підгодівля мильнянки
У догляді за Сапонарія необов’язково вносити добрива. Головне, стежити за щільністю ґрунту. Якщо на вашій ділянці важка глиниста земля, навесні додайте в грунт компост, змішаний з піском.
Деякі садівники підгодовують рослина 1-2 рази на рік мінеральними добривами. Мильнянка позитивно відгукується на внесення підгодівлі з фосфором перед початком вегетації, після танення снігу.
Порада. Перед посадкою рослини ефективним буде добриво грунту кальцієм.
Пересадка і розмноження рослини
На одному місці при коректному догляді сапонарія росте не більше 8 років. Потім її потрібно пересадити. У жовтні-листопаді обережно витягніть рослина з гряди і зробіть посадку на новому місці. Розмноження відбувається насінням, живцями і діленням дорослого чагарника.
Мильнянка може рости на одному місці багато років
Розподіл деякі садівники вважають обов’язковою процедурою вирощування. Її слід виконувати щорічно навесні. Адже за сезон рослина може сильно розростися. Щоб розділити кущик, акуратно розріжте його лопатою в вертикальній площині.
Отримати насіння для розмноження культури нескладно. Вони з’являються в яйцевидних капсулах після цвітіння. Підсушіть їх після збору, а навесні саджайте під розсаду або відразу на свіжому повітрі. Насіння можуть зійти і самостійно, впавши на землю поруч з квіткою.
Порада. Щоб отримати держак, зріжте верхівку гілки і видаліть нижнє листя.
Хвороби і шкідники Сапонарія
Декоративна культура стійка до багатьох негативних факторів. Наприклад, вона майже ніколи не замерзає в відкритому грунті без укриття. Критичною для неї вважається температура -21 ° С. Але в безсніжну зиму рослина краще утеплити.
З шкідників квітка може зробити вибір садові совка. Її гусениця – сірого кольору, з червоним або жовтим відтінком. Метелик середнього розміру з темно-бурими передніми крилами проявляє активність в першій половині літа. Найефективніший спосіб догляду за рослиною в цьому випадку – ручне збирання шкідників.
Увага! На листі Сапонарія можуть з’явитися плямистості. Обприскати рослину фундазолом або 1% -ної бордоською рідиною.
Сапонарія: поєднання з іншими рослинами на грядці
Мильнянка широко застосовується в групових декоративних посадках. Добре виглядає в композиції з сальвією, шавлією, едельвейсом. Гармонійна з солнцецвет, ясколки, ломикаменем. Поєднання з Сапонарія відтіняє вищі квіти і вкриває грунт у їх підстави.
Мильнянка в ландшафтному дизайні
Мильнянка – НЕ примхлива в порівнянні з іншими декоративними культурами. Адаптовані до нашого клімату види прекрасно приживаються на ділянці і позитивно відгукуються на розмноження. Приклавши невеликі зусилля, ви отримаєте красу на своїй ділянці.