Селекціонери вивели близько 1000 різних сортів квітки. На фото представлені найбільш популярні з камелій. У помірному кліматі камелії вирощують найчастіше в домашніх умовах, так як рослина тропічне. Догляд за примхливої красунею вимагає підвищеної уваги і певних навичок.
Опис зовнішнього вигляду, походження, найбільш популярні сорти
До Європи ця квітка потрапив завдяки ченцю-єзуїта Георгу Камелія, в честь якого він названий. Дами XIX століття прикрашали квітками камелії свої зачіски і капелюхи. Всесвітню популярність рослині забезпечив Олександр Дюма в своєму романі «Дама з камеліями». Марі Дюплессі дуже любила камелії за ледве вловимий аромат і вишуканість. У дикому вигляді чагарники і дерева камелії зустрічаються в Японії, на Філіппінах, в Китаї, В’єтнамі.
Листя камелії насичено-зеленого кольору з глянцевим відливом, стебло прямостояче і гіллястий (у чагарникових форм), квітки махрові, яскраві, нагадують троянди. Для вирощування камелії потрібні умови, що нагадують тропічний клімат: тепло і волога. Вирощувати квітка в нашому кліматі переважно в домашніх умовах.
Селекціонерами виведено чимало сортів. На фото представлені найбільш популярні.
- Японська камелія в диких умовах тропічного клімату може досягати 15 м у висоту. Колір пелюсток рожевий, червоний, строкатий. Цвітіння починається в грудні і закінчується в квітні. У домашніх умовах за краще півтінь і температуру від 18 до 20 ° С.
Японська камелія
- Китайська камелія досягає гігантських розмірів, понад 15 м. Інша назва дерева – чайний кущ, так як листя використовують для приготування чаю.
- Японці називають гірську камелії «Квітка зимового сонця». Дикоростучий чагарник послужив матеріалом для отримання більш 100 декоративних сортів з різним забарвленням пелюсток.
- Сауленскую камелії селекціонери використовували для отримання холодостійких сортів. Квітки діаметром 8 см мають різноманітне забарвлення, від білого до бордового кольору.
Сауленская камелія
- Дерева сітчастої камелії використовують для прикраси храмів буддистів. Яскраво червоні квіти на 20 м дереві видно здалеку.
- Золотоцветковая відрізняється багатством квіток на суцвітті, близько 200 яскраво-жовтих сонечок на 1 суцвітті.
Посадка, види розмноження, переваги насіннєвого розмноження
Тропічна красуня може розмножуватися насінням і живцями. Насіннєве розмноження поширене так само як і живцювання. Рослина, отримане з насіння, зацвіте тільки на 5-6 рік.
Висівати краще свіже насіння, так як при тривалому зберіганні схожість нижче. До складу насіння входить олійні речовини, які здатні випаровуватися і насіннячко висихає. Для висіву підготуйте грунтосуміш з піску і торфу в співвідношенні 1: 1. Оптимальна температура для проростання насіння + 20-22 ° С. Перші паростки повинні з’явитися через 3 тижні. Далі саджанці пікіруємо, пересаджуємо в окремі вазони з аналогічним грунтом. Камелія любить вологий грунт, але щоб виключити загнивання коренів, забезпечте хороший дренаж. Насіннєве розмноження має свої плюси:
- рослини швидко пристосовуються до мікроклімату;
- добре пристосовуються до несприятливих умов;
- рідше схильні до захворювань.
Для розмноження живцями необхідно вибирати тільки дозрілі пагони. В кінці літа виберіть гілочку з 4-5 листочками, зріжте, умочіть в фітогормони і відразу висаджуйте в грунт (пісок + торф). Грунт повинна бути постійно вологою і теплою (при необхідності забезпечте підігрів). Держак необхідно зволожувати, для запобігання швидкої випаровуваності. Укорінення має закінчитися за два місяці. Можна живці прищеплювати до дорослого рослині.
Камелію можна розмножувати насінням і живцями
Особливості догляду, створення умов для цвітіння камелії
Камелія примхлива і вибаглива до мікроклімату. Для вирощування необхідна постійна температура близько + 20-25 ° С. Тому містити камелії краще з південної або східної сторони. «Примхлива дама» дуже любить сонце і вологу. У приміщенні можна встановити посудину з водою, для підтримки високої вологості. Можна обприскувати рослину або придбати зволожувач.
Увага! При обприскуванні стежте, щоб вода не потрапила на квіти і бутони, інакше вони загинуть. Для повноцінного росту квітки також необхідна грунт з гарним дренажем. Грунт можна підготувати самим.
З’єднайте однакове співвідношення:
- листової грунту;
- хвойної грунту;
- піску;
- торфу;
- перліту;
- кору хвойних дерев.
Камелію потрібно пересаджувати щорічно
Або купіть грунт для азалій, яка підійде і вашому квітці. Камелії люблять кислий грунт.
Увага! При висаджуванні або пересадці рослини стежте, що б коренева шийка була над грунтом.
Молоде рослина пересаджують щороку восени в більш просторий вазон. Камелію пересаджувати можна і взимку під час цвітіння. Раз в 3 роки бажано міняти грунт. Для рясного цвітіння необхідне дотримання всіх умов.
Порада. Для отримання великих квітів, пагони з цветоносами обрізають, залишають 3-4 квітки на гілці.
Полив, підживлення, види добрив, хвороби і шкідники
Перша підживлення азотними або комплексними добривами саджанців здійснюється навесні, для збільшення зеленої маси рослини. Доросла рослина підгодовують 1 раз в 3 тижні. Для підгодівлі застосовують комплексні добрива або спеціальні для орхідей і азалій, які можна придбати в квітковому магазині.
Для підгодівлі камелій концентрація таких добрив знижується вдвічі. Комплексні вносять з розрахунку 1 г на 1 л. У період спокою підживлення не проводити. Камелія любить вологу. Поливати потрібно часто і потроху. Необхідно стежити, щоб грунт не пересихав. Полив здійснюється відстояною або фільтрованої водою. Взимку скоротіть полив.
Чи не правильний догляд призводить до захворювання рослин:
- появі гнилі;
- огіркової мозаїки;
- філлостіктоз;
- оїдіуму.
Камелії необхідні досить часті підгодівлі
Прояв захворювань:
- Коренева гниль утворюється при перезволоженні грунту. На листках з’являються бурі плями. Рослина необхідно відразу ж пересадити в інший грунт і забезпечити дренування грунту.
- При зараженні Філлостіктоз допоможе обробка листя і пагонів мідним купоросом, зменшення вологості повітря. Уражені листки зрізаються.
- При ураженні оїдіумом, які можна розпізнати по сірому нальоту на листках, допоможе обробка рослини мильним розчином. Проти огіркової мозаїки допоможуть препарати «Актелікт», «Актара».
Долають камелії і шкідники. Скосарь одинак здатний знищити коневую систему квітки. При його появі пагони і грунт обробляють інсектицидами. Від попелиці і щитівок допомагає обтирання теплою водою. Якщо вражена велика частина рослин, застосовують отрутохімікати.
Весняний настрій в зимову пору може подарувати вам цей благородний квітка. Звичайне час цвітіння камелії – це грудень. Але щоб камелія радувала яскравістю фарб необхідно запастися терпінням. Посадка і догляд вимагає навичок і постійної уваги. За допомогою декоративної обрізки можна отримати будь-яку форму: кулястий кущ, маленьке деревце.