Існують різні критерії, за якими садівники вибирають рослини на свої дачні ділянки. Одним з найбільш корисних якостей вишневих дерев є самоплідність, яка присутня далеко не у всіх плодових культур. Самоплідна вишня створює менше проблем при вирощуванні, а також здорово економить місце в саду.
Особливості різновиди
Існує кілька різновидів вишневих дерев:
- самобесплодние;
- частково самоплодние;
- самоплодние.
Самоплодние сорти примітні тим, що не потребують додаткового запилення. Тобто дерево здатне, виростаючи в повній самоті, давати плоди в оптимальній кількості.
Як запилювачів для безплідних вишень зазвичай виступають інші вишневі або черешневі дерева, і тільки при їх безпосередньому сусідстві є можливість отримати бажаний урожай. Слід врахувати, що запліднення не буде відбуватися, навіть якщо по периметру будуть висаджені кілька дерев самобесплодни сорти.
У вишень самоплодних запиленню піддається трохи менше половини виросли квіток. Частково самоплодние можуть опиліть тільки 1/5 від загальної кількості, самобесплодние мають зовсім маленький відсоток самозапилення – 5%.
Процес запилення полягає в тому, що тичинкова пилок повинна потрапити на рильце маточки. Зазвичай це відбувається завдяки руху вітру, комах або людини. Запліднення не відбудеться в разі, якщо пилок самобесплодни дерева потрапить на її ж товкач, т.к вона повинна бути іншого походження.
Самоплодние сорти вишні не потребують перенесення пилку, кожна квітка сам здатний виростити плоди без стороннього втручання. Запилення відбувається ще в момент дозрівання бутона, до його відкриття. Вишні відрізняються і будовою. Товкач і тичинкова пилок в них знаходяться на одному рівні.
Переваги і недоліки
Позитивні сторони:
- стійкість до холодів і хвороб;
- швидке дозрівання;
- економія місця за рахунок відсутності необхідності в додаткових деревах запильниках.
недоліки:
- при самозапилення рослина не контактує з навколишнім середовищем, і тим самим його генетична інформація залишається незмінною, а це може знизити стійкість до змін зовнішнього середовища;
- меншу кількість плодів, якщо вишня росте без запилювачів;
- плоди трохи кислі, ніж у самобесплодни сорти.
Існуючі сорти
Самоплодние сорти вишні можуть відрізнятися як кількістю врожаю, так і розмірами плода.
- Гірлянда. Дозріває рано за рахунок своєї морозостійкості (до -35 ° C), добре росте в північному регіоні. Має округлу крону. Виростає до 4 м. Ягоди досить великі 6,1 г, бордового кольору. На смак кисло-солодкі, добре піддаються транспортуванню, мають довгий термін зберігання.
- Ревна. Виростає до 6 м у висоту. Ягоди середніх розмірів, вагою до 4 г, смачні, солодкі, що не водянисті. Крона дерева в формі піраміди. Добре переносить весняні заморозки.
- Пам’ять Єнікеєва. Плоди великі, вагою до 5 г, темно-червоного кольору, м’якоть приємна: кисло-солодка. Крона кругла, спрямована донизу. За один рік можна зібрати до 9 кг ягід. Сорт добре переносить зиму і стійкий до коккомикозу.
- Любская. Дерево невисоке, з сіро-коричневою корою, яка часто піддається розтріскування, а в результаті і розвитку хвороб. Вишні кисло-солодкі, щільні, за формою нагадують сердечка. Вага ягоди 4-6 м Плодоносити починає рано, за один сезон може дати від 12 до 25 кг врожаю.
- Попелюшка. Ягоди овальні яскраво-червоні, вагою до 4 г, на смак кисло-солодкі. Сорт стійкий до морозів і грибкових захворювань.
Правила вирощування
Часом трапляється так, що навесні дерево подає надії своїм рясним цвітінням, а в період збору врожаю плодів стає катастрофічно мало. Причина криється в недотриманні правил вирощування:
- самоплодние сорти дуже світлолюбні рослини, тому для них потрібно вибирати добре освітлені місця;
- необхідно повна відсутність протягів;
- грунт повинен бути некисла і родюча, найкраще підходить суглинок;
- вирощувати в колишніх вишневих садках рослина можна лише після закінчення 5 років;
- грунтові води повинні бути віддалені на 2,5 м від коренів.
Важливо, щоб саджанець був придатний для посадки. Хороший саджанець Самоплодность вишні буде відповідати наступним характеристикам:
- зростання не менше 1 м;
- коренева система добре розвинена і становить близько 20-30 см;
- корінь повинен бути чистим, без пошкоджень;
- підійдуть саджанці як з відкритою, так і закритою кореневою системою;
- кращий вік для посадки саджанця – 2 роки.
Саджанці можна купувати як навесні, так і влітку. Найкраще місце для покупки – спеціалізований магазин або розплідник. Тут будуть представлені ті сорти вишні, які придатні для вирощування в цьому середовищі. При виборі слід враховувати сумісність клімату з особливостями дерева.
Правила висадки в грунт:
- підсохлі під час транспортування коріння потрібно опустити в воду на кілька годин при необхідності;
- викопати яму розміром 60 × 60 × 60;
- в центрі зробити невеликий горбок з перегною, 30 г суперфосфату, 20 г калійної селітри і золи до 1 кг, перемішати з викопаної землею;
- вбити кілочок;
- коріння розправити і засипати грунтом, добре утрамбувати, щоб уникнути появи повітряних подушок;
- грунт замульчувати.
Відстань від інших ям повинно бути не менше 3 м, вирощування смородини поруч з Самоплодность сортами вишні категорично заборонено.
Особливості догляду
Догляд за вишнею включає в себе полив, обрізання і періодичну підгодівлю. У перший рік вносити добрива немає ніякої необхідності, корисні речовини, які були закладені при посадці, збережуться протягом цього періоду, але в цей час бажано проводити періодичне розпушування грунту в пристовбурних кіл.
Починаючи з другого року дерево потребує більшої кількості уваги.
- Якщо рік видався посушливим, то під час цвітіння, росту пагонів і плодоношення кожен раз потрібно поливати дерево 3 відрами води.
- Близько 100 л води потрібно внести під дерево в кінці вересня в суху погоду.
- Грунт близько вишні потрібно рихлити 2 рази за один сезон.
- Вапняний розчин допоможе знизити кислотність грунту, яка несприятливо впливає на формування зав’язі. Внести потрібно від 300 до 600 г, в залежності від типу грунту.
- Ранньою весною потрібно провести мульчування, бажано використовуючи органічні продукти.
- Навесні, в період поки нирки ще не розпустилися, хворі слабкі гілки з вишневого куща потрібно видалити.
- Трохи менш ніж на 0,5 м від рівня землі дерево повинно бути без гілок.
- Старі дерева потребують обрізку хворих гілок, а також ростуть усередину крони.
Підживлення вишні:
- навесні в пристовбурні кола вносять сечовину або аміачну селітру і заливають 30-40 л води;
- можна використовувати курячий послід з розрахунком з 2-5 кг на 10 кв. м.: застосовувати його потрібно обережно, дотримуючись пропорції і перемішуючи з піском або грунтовим субстратом, щоб не обпалити коріння;
- влітку після збору врожаю під дерево вносять коров’як, в який можна додати деревну золу, поєднують з плановим поливом;
- на початку жовтня в землю вносять 100 г калію і 300 г фосфору.
Хвороби і шкідники
Вишня сорту Самоплідна може бути схильна до захворювань або нападу шкідників.
- Моніальний опік. Листя ураженої дерева стають бурими, квітки зав’язі засихають, покриваються сіруватим нальотом. Якщо не вживати заходів, то дерево може засохнути. Інфекція може передатися іншим деревам. Для боротьби використовують 1% розчин бордоської рідини під час розпускання бруньок. При необхідності повторюють восени і влітку з використання препарату «Хорус»: 2-3,5 г на одне відро води.
- Гоммоз. Виражається в появі камеді на стовбурі дерева в місцях порізів. Причиною тому може бути надмірна кількість добрив або підвищена вологість грунту. Головне лікування – своєчасне попередження появи подряпин, їх обробка садовим варом. При безпосередній боротьбі використовують 1% розчин мідного купоросу, який зафарбовують олійною фарбою.
- Хлороз. Листя при захворюванні починають рівномірно жовтіти, можуть почати буреть і засихати. Наступний етап розвитку хвороби – відмирання гілок і стовбура. У боротьбі і профілактиці використовується 1% розчин бордоської рідини. Місця спила обробляють 1% розчином мідного купоросу.
- Слизистий пильщик. Небезпечний тим, що може знищити велику кількість листів, з яких він висмоктує сік. Листя швидко жовтіють і всихають. У боротьбі ефективні препарати «Пірітон», «Інта-Вир», «Актеллік».
- Вишневий довгоносик. Жук бронзово-зеленого забарвлення не дає плодів дозріти, знаходиться на дереві з початку моменту цвітіння. Може стати загрозою для врожаю. Зимує в грунті, тому її краще перекопувати з настанням весни. Жуков потрібно струшувати з дерева вручну і обробляти дерево препаратами «Інта-Вир» або «Карбофос» після цвітіння і через тиждень.
- Вишнева побеговая моль. Перші комахи з’являються ранньою весною, вони перешкоджають правильному розвитку листя і провокують загибель бруньок. У період розпускання бруньок потрібно обприскати дерево розчином «Карбофос» виходячи з пропорції 75 г на 10 води. Можна застосувати препарат «Іскра» (1 таблетка на 1 відро води).
Висновок
Самоплодних сортів вишні велика кількість, тому, грунтуючись на своїх потребах, кожен зможе знайти підходящий екземпляр. Не забувайте, що правильний догляд – запорука максимальної врожайності дерева. Незважаючи на те що рослина Самоплодность, наявність поруч запилювачів стане істотним плюсом.