У Центральних і Південних частинах України і Росії широко поширена зливу Завіт. Їй підходить помірний клімат. Для вирощування якісної культури, що дає хороший урожай, потрібно знати деякі нюанси.
Загальна характеристика
Сорт сливи Завіт був отриманий в результаті селекції. На основі сорту Маньчжурська красуня в 2004 році в Росії було виведено сорт Завіт. Має ряд переваг:
- стабільне плодоношення;
- якісні плоди;
- зимостійкість, рекомендований для північних областей;
- цвіте пізніше інших сортів слив.
Цьому сорту властивий і ряд недоліків:
- самобезплідний;
- схильний до нападів комахи – пильщика.
Опис рослини
Дерева цього сорту можуть досягати 4-5 м. Крона розлога, пірамідальна, середньої густини. Листя овальне з загостренням, подовженої форми, середнього розміру сортам 6 кв. см .. Колір листа зелений, поверхня матова. Вегетативні бруньки дрібні, схожі на конус, від втечі відхиляються слабо.
Цвітіння дерева починається тільки на четвертий рік після посадки. Розпускається зливу в кінці травня. Квіти білого забарвлення, форма у вигляді келиха, пелюстки середньої величини. На одній квітці 19 тичинок. Пилок забарвлена в жовтий колір. Суцвіття з’являються і на букетний, і на ростових пагонах.
Особливості плода
Плоди сливи Завіт невеликого розміру. Середня маса одного фрукта сливи 5-30 м Дозрівання плодів припадає на кінець серпня. Форма сливи кругла, равнобокая. Шкірка у плода тонка з легким восковим нальотом, колір – оранжево-рожевий. М’якоть світло-жовта (золотиста), соковита, солодка з кислинкою, трохи волокниста, добре відділяється від кісточки. Кісточка овальної форми, середня маса становить 1,2-1,3.
Зливи мають приємний аромат. Плоди добре зберігаються, підходять для транспортування, смачні як в свіжому вигляді, так і консервовані. Вмісту цукру в зливі становить – 8,8%. Сорт Завіт багатий на макроелементи: залізо, йод, фосфор. Калорійність на 100 г становить 5 ккал.
Посадка і вирощування
Сорт сливи Завіт воліє багатий ґрунт, бажано, щоб земля була пухкою. Дереву необхідно постійне надходження сонячного світла. Без нього саджанець не розвиватиметься в повній мірі. При виборі місця посадки це слід врахувати. Рослина слід висадити на відкритій ділянці так, щоб тінь від інших дерев і кущів не потрапляла на сливу.
Саджанець вибирайте в спеціалізованих розплідниках або магазинах. Купуючи там дерева, ви будете впевнені, що вони містилися у відповідних умовах і отримали всі необхідні щеплення. Вибирайте матеріал не молодше 2-х років. При покупці зверніть увагу на:
- стан кореня (він повинен бути добре розвиненим);
- не повинно бути механічних або будь-яких інших пошкоджень.
Висадка в грунт
Здійснювати посадку слив необхідно на височини, щоб грунтові води були нижче 1,5 м від поверхні землі і місце висадки було захищено будинками, парканами від холодних вітрів. Висаджувати матеріал можна вже в середині березня.
- Викопати яму. Середній розмір ями становить: діаметр – 70 см, глибина – 80 см.
- Дно ями присипати вапняком.
- Змішати викопану землю з суперфосфатом і нітратом калію (на 1 кг землі по 50 г кожного).
- Саджанець опустити в яму. Коренева шийка повинна бути на 6-7 см вище рівня землі.
- Засипати яму землею, злегка утрамбовувавши грунт, порожніх ділянок в ямі не повинно бути.
- Збоку від саджанця прикопати кілочок і підв’язати дерево.
- Зробити лунку навколо деревця і вилити 25 л води.
- Після робимо мульчування тирсою, сухою землею, торфом.
Відстань між деревами при груповій посадці – 4 м.
Правильний догляд
Догляд за сливою Завіт полягає в регулярному поливі. Це дерево не любить посуху. Сливу слід поливати кожні 10-15 днів. Середній обсяг води для поливу сливою 5 л. Температура води в ідеалі повинна бути 25-27 ° С. Поливати слід або вранці або ввечері, коли немає палючого сонця.
Регулярно треба видаляти бур’яни і розпушувати грунт навколо сливи. Слід робити обрізку крони дерева як восени, так і навесні. Після зими слід видаляти засохлі та пошкоджені гілки, залишаючи тільки прямі і міцні. Важливою частиною догляду є підживлення. Її проводять, в залежності від стадії розвитку дерева.
- Перед початком цвітіння слід внести в грунт розчин нітрату калію (на 10 л – 30 г добрива).
- У період плодоношення можна полити дерево розчином «Циркон» (на 10 л – 6 г).
- Після збору врожаю, дерево потрібно підготувати до зимівлі. Для цього його підгодовують суперфосфатом (10 л води розбавити 30 г добрива).
Хвороби і шкідники
Опис вказує, що основне захворювання, що вражає Завіт – плодова гниль. Перший прояв плодової гнилі з’являється в середині – наприкінці липня. Поява бурих плям на плодах свідчить про це.
При жаркій і вологої погоди захворювання буде прогресувати: з’являються сірі нарости, в яких містяться суперечки. Вони відриваються вітром і розносяться на інші дерева.
Пошкоджені плоди необхідно зібрати, не торкаючись здорових і закопати або спалити. Для профілактики хвороби підійде обробка бордоською рідиною.
Шкідники, нападкам яких може піддаватися зливу – гризуни, пильщик і плодожерка. Жук пильщик може бути розміром від 2 до 32 мм. Голови у цих комах великі, забезпечені великими щелепами, не відокремлені від тулуба. Для боротьби з цією комахою застосовують інсектициди: «Карбофос», «бензофосфат», «Метафос» і ін. Доступні на ринку.
Личинки плодожерки заповзають в сам фрукт і їдять його. Повністю наситившись, вони залишають плід, а на місці їх проживання виступають крапельки камеді. Фрукт згодом змінює колір і опадає. Проводити профілактику слід до початку появи метелика-плодожерки. Для цього можна обприскувати дерева розчином колоїдної солі (на 5 л води 3 г солі). Інтервал між процедурами 10-14 днів.
Один із способів боротьби з гризунами – вкривати стовбур дерева щільною тканиною і полімерною сіткою. Якщо дерево маленьке, вкривати необхідно повністю. Другий спосіб – розчин «Фофатокс» (на 10 л води 30 г препарату). Розчин заливають в нори гризунів.
Висновок
Вибираючи сливу Завіт для посадки на своїй ділянці, ви не прогадаєте. Морозостійка, пізньостигла, стійка до багатьох захворювань, вона демонструє хороші смакові якості, високий урожай. Гідний конкурент іншим сортам слив.