Вирощування сортів вишні

Садівники люблять дерево черешні за стійкість до кліматичних змін. Сорти вишні для висадки на дачі слід відбирати ретельно.

сорти вишні

Вишня – популярне серед садівників дерево

Критерії

При виборі багато недосвідчених садівників керуються тільки знаннями про якості плодів і забувають про те, що кращі сорти вишні відбирають по ряду критеріїв. Щоб зрозуміти, яку вишню осадити, варто звернути увагу на наступні критерії:

  • морозостійкість;
  • показники врожайності (слід вибирати сорти, щорічно дають від 5 кг плодів);
  • плодоносити дерево має протягом місяця, а не дозрівати все відразу;
  • стійкість до захворювань;
  • стійкість до шкідливих комах;
  • самозапильних сорту (навіть при поганих погодних умовах черешня дасть урожай);
  • поруч з деревом перехресного запилення слід висаджувати сорти-запилювачі.

Кращі різновиди: Зустріч, Гриот Сердики, Іграшка, Жуковська, Лутівка, Норд стар, Чудо- вишня, Пустунка, Шпанка, Елегантна.

Опис сортів вишні можна розділити на 3 види:

  • Самоплодние. Запилення відбувається в самому квітці, пилок підготовлена ​​протягом 14 днів. Відрізняється великою кількістю зав’язей. Має можливість провести запилення навіть при температурі +15.
  • Самобесплодние сорти вишні найурожайніші, але не мають можливості самозапилення. Найбільші ягоди. Гібридні сорти слід висаджувати поруч з самозапилюватися видами.
  • Частково самобесплодние. Дерево приносить великоплідні ягоди.

Для багатого врожаю слід ретельно підбирати і комбінувати види дерев. Якщо висадити поруч несумісні сорти вишні, урожай буде маленьким. Досвідчені селекціонери висаджують в ряд кілька дерев з швидкими термінами дозрівання і плодоношення.

Переваги

Цінність черешні відома здавна. Ягоди багаті вітамінами і мінералами: вітаміни групи А, С і РР, залізо, магній, калій. Містять лимонну, яблучну і бурштинові кислоти.

Вишневий сік і кісточки широко застосовують в фармацевтиці (сиропи від кашлю) і косметології (вишневі кісточки мають омолоджуючий ефект, використовуються в скрабах для обличчя і тіла).

Зустріч

Створена для зростання в теплих, південних регіонах. Вид виведений Мелітопольський селекціонерами: були схрещені сорти вишні Любская і Київська. Дерево низькоросла з густою кулястою кроною. Виростає до 2-2,5 м у висоту. Сорт самобезплідний, поруч слід висадити запилювачі.

Опис плодів:

  • врожайність до 20 кг з одного дерева;
  • ягода велика (10 г);
  • дозрівання ягід у другій декаді червня;
  • смак кисло-солодкий, м’якоть соковита, м’яка;
  • колір темно-червоний.

вишня Зустріч

Вишня Зустріч підходить для теплих регіонів

Гриот Сердики

Сама високоросла вишня, досягає більше 4 м у висоту. Крона велика, розлога, пірамідальної форми. Самобесплодни культура, яка потребує запилювачів. Призначена для висадки в східних і північних регіонах країни. Морозостійка, мало схильна до атак шкідників і хвороб.

Урожай середньостиглий в дозрілому припадає на липень. Ягода велика, темно-червоного кольору, з м’якою, соковитою м’якоттю, солодко-кислого смаку з присмаком гіркоти.

Іграшка

Відбірна вишня. Гібрид отриманий мелітопольськими селекціонерами в результаті схрещування сорту вишні Любская і великоплідний черешні Сонячна куля. Дерево великогабаритне, крона розлога, куляста. Ці види дерев досягають до 4 м висоти.

Має середній термін дозрівання – приблизно середина липня. Ягода велика, темного забарвлення. М’якоть м’яка, соковита, солодка на смак.

Жуковська

Сорти вишні, виведені вітчизняними селекціонерами, підходять для всіх регіонів країни. Зимостойкая культура, виростає в середньому до 3-3,5 м. Крона куляста, густа, листя великі. Дерево морозостійка, але нирки квіток можуть підмерзати. Самобезплідний сорт, стійкий до захворювання комікозом.

Ягоди маленькі (до 4 г), збір врожаю складе до 9 кг. Форма ягід овальна, смак солодкуватий. Колір від темно-червоного до чорного.

вишня Жуковська

Вишня Жуковська – зимостійкий сорт

Лутівка

Сорт поширений в країнах Європи. Давно відомий садівникам, про нього навіть говорять: якщо ягода крупна і солодка, то це Лутівка. Найбільша ягода – одна з головних характеристик вишні.

Сорт морозостійкий, самозапилюватися, підходить для висадки на самоті. Стійкий до хвороб і шкідників. Має круглі темно-червоні ягоди, які відрізняються своїм відмінним смаком і мають кращі характеристики по збереженню при перевезеннях. Сорт середньостиглий, урожай дає в липні.

Норд старий

Культура виведена американськими фермерами. Самоплідна, служить обпилювачем для інших плодових дерев. Дерево низькоросла (до 2 м у висоту). Крона розлога, густа. Врожайність рясна – до 9 кг. Вага ягід до 6 г. Смак вишні кислий, без солодощі. Плоди цього сорту вишні відрізняються якостями збереження: не тріскаються, не гниють на гілках. Норд старий служить прекрасним декором для дачі через форми своєї крони і маленького росту.

Оптимістка

Дерева цього сорту зазвичай бувають середньорослі. Велика, розлога крона нагадує шапку. Плодоношення відбувається на квіткових гілочках.

Ягоди середніх розмірів, до 7 г, темно-червоного кольору, з кисло-солодким смаком. Врожайність досягає 35 кг.

вишня Оптимистка

Оптимістка дає кисло-солодкі ягоди

Чудо-вишня

Виведений селекціонером з Донецька, Л. Татаренко. Гібрид отриманий шляхом схрещування вишні Гриот і черешні Чкалов. Вишня велика, крона середнього розміру, округлої форми. Скоростиглий вид, плоди утворюються на букетний гілках. Вимагає перехресного запилення.

Урожай становить 14-16 кг, плоди до 10 г. Шкірочка щільна, м’якоть солодкувата. Сорт скоростиглий, дозріває в середині червня. Стійкий до цвілі і гнильним хвороб.

Пустунка

Сорт отриманий від запилення Київської та Самсонівка. Культура середнього зросту, з габаритної кроною, у висоту досягає 3 м. Ягоди середнього розміру (5-7 г). Смак приємний, солодкуватий. Шкірочка щільна. Урожай до 30 кг. Сорт потребує перехресному запиленні. Стійкий до коккомикозу і грибкових інфекцій. Морозостійкий.

Шпанка

Опис вишні говорить про найбільшому дереві. Крона розлога, середньої густини, кулястої форми. Сорт невибагливий до вибору грунту, стійкий до більшості захворювань і шкідників. Самобезплідний, є обпилювачем для інших сортів. Має великі ягоди червоного кольору, десертного смаку. Сорт скоростиглий, вже на початку червня з’являються перші плоди. Чутливий до транспортування, підходить тільки для споживання в сирому вигляді.

Елегантна

Дерево середнього зросту (вище 3 м) з пірамідальною кроною. Відмінна риса: хороша морозостійкість. Плоди сердцевидно-округлої форми, до 6 м Урожай до 30 кг. Смачні і соковиті ягоди відмінно підійдуть для транспортування і приготування компотів.

Мелітопольська десертна

Культура підходить для посадки у всіх регіонах країни. Отримано мелітопольськими селекціонерами шляхом поєднання черешні з вишнею. Гібрид має відмінні смакові якості. Дерево росле, плодоносити починає в кінці червня. Плоди до 9 г, врожайність 20-25 кг. Ягоди червоного кольору.

Вишня Мелітопольська десертна

Мелітопольська десертна – гібрид вишні та черешні

Посадка

Восени заготовляють саджанці – прикопують їх в землю, накривають плівкою або мішковиною. Яму для посадки готуємо з осені:

  • викопують яму (глибиною до 80 см і шириною 50 см);
  • вибирають грунт з нейтральною кислотністю (піщану, суглинних);
  • висаджують плодове дерево на ділянці без протягу;
  • ізвестковивают грунт для зниження кислотності, вносять добриво – компост або перегній.

Посадити рослини потрібно на відстані від 2,5 м один від одного, щоб у міру зростання крони зростається і не заважали розвиватися іншим деревам. При розсаджування слід врахувати можливість перехресного запилення. Варто висаджувати до 5 видів сортів вишень-запилювачів, за схемою: 3 м на 2,5. Для самоплодних видів схема: 2,5 на 2,5.

Посадка саджанців – важливий процес. Потрібно викопати яму глибиною 80 см або скористатися вже заготовленої з осені лункою.

Якщо немає заготовки, на дно слід покласти добриво з золи і органіки. Важливо знати, що вапняні і азотовмісні добрива в цей період вносити не слід, щоб не нашкодити кореневій системі. На дно ями необхідно насипати трохи грунту, після поставити саджанець, попередньо розправивши коріння. Прикореневій відросток повинен бути вище рівня грунту на 3-4 см, тому що грунт осяде. Ці дії допоможуть уникнути нагноєння кореневища і зберегти саджанець від прикореневій гнилі. Після того як саджанець посаджений, слід замульчувати грунт навколо лунки і полити відром води.

Догляд

Догляд за молодим деревцем полягає в:

  • регулярного поливу (кожен день);
  • мульчировании грунту тирсою або соломою, для збереження вологи;
  • аерації ґрунту, насичення киснем.

Вноска добрив – з моменту початку плодоношення вишневого дерева. Раз на 2 роки слід вносити органічне добриво у вигляді перегною. Щоосені вносять підживлення з фосфорно-калійних добрив. Навесні вносяться азотні підживлення. Слід простежити за рівнем кислотності грунту: якщо він вищий за норму, потрібно провапнованих грунт вапном або доломітового борошном.

Поливати доросле дерево потрібно після відцвітання. Зволожувати грунт слід акуратно, щоб не залити дерева.

Обрізка вишневого дерева проводиться навесні, за пару тижнів до набрякання бруньок. Формування крони варто починати на перших роках зростання рослини, тоді вона буде красивою, густий і правильної форми.

Важливо видалення прикореневої порослі, щоб вона не відбирала у рослини поживні речовини. Поросль можна використовувати для щеплення.

Висновок

Ягоди вишні відрізняються приємним кисло-солодким смаком і корисними властивостями. Для того щоб зрозуміти, яку вишню висадити на дачі, слід провести ретельний відбір. Вибирати культуру для посадки слід виходячи з її якостей плодоношення. Сорти вишні, в більшості своїй, морозостійкі і швидкозростаючі, що підійде для будь-якого регіону країни.