Щоб виростити здорове і красиве вишневе дерево, регулярно дає відмінний урожай, слід правильно вибрати сорт для посадки. Вишня Апухтінська підходить для висадки в регіонах з теплим або помірним кліматом.
Загальна характеристика
Вишневе дерево сорту Апухтінська отримало свою назву за місцем виведення. Сорт створений в селищі Апухтін місцевим селекціонером. Вишневе дерево володіє особливими характеристиками:
- є самобесплодним;
- цвітіння настає порівняно пізно – на початку червня, тому сорт не використовується для запилення поруч зростаючих самобесплодни рослин;
- має пізній термін дозрівання ягід – в кінці липня;
- вишня відноситься до сортів швидкого плодоношення – вже на 2 рік зростання можна збирати урожай;
- ніж старше рослина, тим більше кількість плодів;
- з одного дерева можна зібрати до 12 кг врожаю.
Сорт вишні Апухтінська стійкий до багатьох гнильним хвороб. Він має середню стійкість до морозу і районований до центральних і південних регіонах країни.
Опис рослини
Дерево низькоросла – до 3 м, має широку крону, на вигляд схоже на чагарник. Нижня частина ствола містить 3-4 скелетні гілки.
Листя середнього розміру овальної форми з невеликим загостренням, світло-зеленого кольору. Гілки тонкі, мають коричневе забарвлення. Стовбур тонкий, темно-коричневого кольору.
Особливості плода
Опис плодів сорту Апухтінська:
- великі за розміром;
- мають червону темне забарвлення;
- форма серцеподібна;
- довгі плодоніжки, які не перешкоджають відділенню ягоди;
- вага близько 4 м
Вишня має кислуватий смак. М’якоть червоного кольору, м’яка, виділяє рясне кількість соку, шкірка тонка. Має маленьку кісточку, легко відокремлювану від м’якоті.
Вирощування
Висаджування вишневого дерева слід проводити в низинах або схилах. Потрібно вибрати місце, яке добре освітлюється, звернути увагу, щоб не було протягу. Висадка проводиться в місцевості, де немає високого залягання грунтових вод, інакше дерево буде гнити і часто піддаватися грибкових інфекцій.
Саджаючи вишневе дерево сорту Апухтінська, слід врахувати кліматичні умови.
- У теплих південних регіонах висадку проводять і восени, і навесні.
- Регіони з суворим кліматом вимагають весняної посадки для кращого приживання саджанця, його забезпечення запасами поживних речовин.
Висаджування плодових дерев повинно проводитися на відстані в 3 м один від одного, щоб забезпечити нормальний ріст і розвиток крони.
Посадка
Для посадки потрібно підготовка ями, яку копають за розмірами 60 см глибина і 80 см ширина. Спочатку знімають верхній шар грунту, який є родючим, його змішують з добривами суперфосфату або калію. Слід пам’ятати, що азотовмісні добрива на цьому етапі посадки не вносять, через ризик опіків кореневища.
Схема посадки:
- насипати суміш родючого грунту і добрива до середини лунки у формі гірки;
- потім убивають кіл, який повинен бути у висоту до половини саджанця;
- поміщаємо саджанець в яму, розрівнюючи коріння по периметру насипу;
- досипаємо лунку до верху нижнім шаром грунту, деревце слід трохи струснути, щоб не утворювати порожнечі в прикореневій зоні;
- провести утрамбовку грунту, зробити борозну на відстані в 0,5 м від стовбура;
- здійснити рясний полив водою, близько 2 відер;
- провести мульчування грунту з перегноєм.
Щоб вишня сорту Апухтінська зросла родючої і стала прикрасою саду, заздалегідь подбайте про правильний вибір саджанця. Слід звернути увагу на щеплення слід, що гарантує справжність сорти.
Беріть паросток з множинними відгалуженнями, в подальшому це допоможе у формуванні крони. Саджанець повинен містити один провідник, інакше у міру дорослішання дерево може розколотися на частини.
Під час висадки і виборі саджанця, обов’язково прослідкуйте за цілісністю кореневища. Обламані, гнилі корінці слід видалити.
Особливості догляду
Доглядати за вишневим деревом сорти Апухтінська слід своєчасно. Від правильності догляду залежить здоров’я, родючість і зовнішній вигляд дерева.
З приходом весни обрізають гілки для формування крони. Роблять процедуру до набрякання бруньок. Проводиться обрізка поросли і прищеплених гілок, які ростуть вертикально.
Літній догляд включає в себе обов’язковий полив, особливо в посушливий період. Воду вносять відрами в пристовбурні кола, зазвичай для поливу потрібно стільки відер води, скільки років рослині.
Внесення додаткового поливу потрібно в період цвітіння, розвитку плодів, підготовці до зимового періоду. Після кожного поливу або дощу слід копати місце біля стовбура для забезпечення припливу повітря до кореневої системи, що сприяє своєчасній просушування коренів і уникненню загноения.
Влітку слід проводити заходи по боротьбі з небажаною рослинністю, яка сприяє розвитку хвороб і навалі шкідливих комах. В період інтенсивного дозрівання врожаю, можливо спорудження підпірок для гілок, щоб вони не ламалися від перевантаження.
Хвороби і шкідники
Боротьба з хворобами і шкідниками – невід’ємна частина догляду за вишнею.
Хвороби
Бура плямистість – найбільш поширене захворювання вишневого дерева, що супроводжується появою плям коричневого кольору на листках і гілках. Інфекція відноситься до роду грибків і провокує швидке всихання, а згодом опадання листя. Боротьба з бурою плямистістю полягає в:
- обрізку заразилися ділянок;
- обробці зрізів розчином міді 100 г на 10 л.
Коккомікоз призводить до утворення плям на листках, які з часом перетворюються в дірки. Хвороба супроводжується утворенням блідо-рожевого нальоту зі зворотного боку аркуша. Боротьба із захворюванням:
- видалення ділянок, уражених коккомикозом;
- зрошення дерева розчином мідного купоросу і міді (на 10 л додаємо 200 г міді);
- використання препарату «Хорус»: на 10 л беруть 2 г кошти, проводять обробка в 2 етапи з проміжками в 14 днів, після цвітіння і збирання плодів.
Моніліоз супроводжується утворенням наростів на ягодах, які мають сірий колір. Грибкова інфекція вражає гілки і листя, приводячи їх до потемніння і в’янення. Боротьба із захворюванням:
- обрізка ділянок, заражених хворобою;
- обробка бордоською рідиною в пропорції 10 л води на 200 м
Шкідники
Попелиця має маленькі розміри до 7 мм, але завдає непоправної шкоди рослинам. Присутність попелиці легко помітити по скрученим листками і белесому нальоту. Харчується шкідник соком листя і гілок.
Боротьба з комахою полягає в комплексному підході, при якому лікування проводиться для всіх прилеглих рослин. Проти попелиці використовують розчин мила, приготований в пропорціях 10 л теплої води на 350 г перетертого господарського мила. Зрошувати розчином дерево слід протягом тижня.
Плодовий кліщ – мікроскопічний жук, що досягає довжини в 0,5 мм, харчується соком листя, що призводить до їх в’янення і засихання. Відкладає яйця під корою плодового дерева, тим самим зберігаючи своє потомство. У боротьбі з кліщем застосовують:
- побілку стовбура вапном;
- обробку препаратом «Карбофос»: 10 л води на 2 г препарату, виробляють зрошення до цвітіння.
Вишнева попелиця
Профілактичні заходи
Профілактика допоможе забезпечити зростання і розвиток вишні:
- весняно-осінній побілка вапном допоможе уникнути грибкової інфекції і яйцекладки шкідників під кору;
- вчасно зроблена обрізка допоможе уникнути бурої плямистості та монилиоза;
- очищення ділянки від порослі та бур’янів;
- обприскування рослини 1% розчином міді.
Сорт вишні Апухтінська відмінно підійде для вирощування в південних і центральних регіонах з помірними погодними умовами. Хороші показники врожайності, зовнішні якості – роблять рослину надбанням будь-якого саду.