Ви початківець садівник і вирішили зайнятися вирощуванням винограду? У цій статті ви знайдете покрокову інструкцію, дотримуючись якої отримаєте відмінний результат.
Багато що в процесі вирощування залежить від того клімату, в якому ви живете. Виростити виноград найпростіше, якщо ви живете на теплому півдні. У помірних і холодних кліматичних зонах вирощувати чагарник набагато складніше. Але немає нічого неможливого, якщо дотримуватися наведених нижче порад досвідчених садівників і виноградарів.
Рекомендується висаджувати виноград з південної і південно-західної сторони
Ретельно вибирайте ділянку для посадки
Ви повинні вибрати найтепліше і сонячне місце. Рекомендується висаджувати виноград з південної і південно-західної сторони. Відмінним ділянкою для посадки буде ділянку біля кам’яної стіни будинку або біля огорожі. Такий варіант посадки здатний захистити чагарник від несприятливого впливу вітрів і протягів з північного боку і це дозволить рослині приймати тепло від споруди (цегляного будинку, наприклад).
Не рекомендується посадка винограду поблизу дерев, тому що світло і корисні речовини, присутні в грунті, будуть в дефіциті.
Культивована коренева система чагарнику здатна проростати в грунт на кілька метрів. Виноград не любить велика кількість вологи в грунті. Внаслідок цього грунтові води повинні знаходитися не ближче 2 м від поверхні землі. Знову нагадаємо: ідеальним, з такої точки зору буде посадка кущів біля стіни будинку.
Зробіть вибір на користь відповідного для вашої місцевості сорти
Вивчіть різноманітність і характеристики сортів винограду, перш ніж купувати чагарник і займатися його посадкою. Вибір стоїть зробити на користь невибагливих сортів, які не піддаються більшості хвороб і шкідників, і найголовніше – відповідним саме до вашої кліматичній зоні. Відмінними, з цієї точки зору, сортами винограду вважаються:
- Аркадія;
- Ізабелла;
- Лідія;
- Молдова.
Відмінний сорт винограду – Лідія
Якщо ви плануєте готувати вино, то потрібно вирощувати виноград особливих технічних сортів.
Слідкуйте за температурним режимом
Пам’ятайте, що виноград любить:
- тепло;
- вологу;
- своєчасну підгодівлю.
Тому ви повинні стежити за температурним режимом, який створений для нього, поливати так щоб земля залишалася вологою, але не заливати рослина, надлишок вологи призведе до загнивання коренів. Не варто забувати і про підгодівлі рослин, адже виноград культура південна і недолік тепла потрібно компенсувати частим внесенням добрива.
Висаджувати чагарник рекомендується:
- на південних схилах;
- поруч з парканом;
- біля огорожі (паркану);
- під стінами будинку.
Для кращої стійкості садівники виноградарі радять розкладати навколо рослини камені. Вам треба накривати землю навколо кущів руберойдом для створення відповідного мікроклімату і захисту від бур’янів. Кущі винограду саджайте на грядках висотою приблизно 30-50 см. Це потрібно для кращого прогрівання грунту.
Найприйнятніша температура для вирощування винограду – 28-32 ° C.
Допомога в підтримці температурного режиму вам надасть просте споруда під назвою «пляшкова грубка». По довжині центральної грядки з виноградом, з інтервалом в 50-60 см від кущів, ви повинні завантажити на 2/3 в землю шийками вниз скляні пляшки, які можете знайти у себе вдома. У ясний день тепле повітря проникне до коріння, додатково прогріваючи їх.
Через скляні пляшки тепле повітря проникне до коріння, додатково прогріваючи їх
Зробіть максимальний доступ світла до кущів
Світло не менш важливий для винограду, ніж тепло. Тому чагарники треба висаджувати в ряд з півночі на південь. Проміжки між ними повинні залежати від планованих габаритів самих кущів. Як правило, саджанці розміщують на відстані 1,5-2 м, в іншому випадку сонячне світло не поширюватиметься на інші кущі.
За один сезон винограду необхідно, по щонайменше, 1 600 сонячних годин.
Своєчасний полив – запорука здоров’я чагарнику
Поливати виноград слід дбайливо. Коренева система чагарнику дуже чуйно реагує на надлишок вологи і її брак. Особливо ретельно і уважно треба зрошувати рослина в перший рік визрівання. Зробіть поблизу від винограду невелику лунку в землі глибиною близько 20-25 см і влийте туди трохи води. Запам’ятайте, що на один кущ потрібно від 5 до 15 л води. У міру вбирання води в грунт, присипати поступово улоговинку землею і розпушуйте грунт біля куща, забезпечуючи, надходження кисню до коренів. У спекотну погоду винограду потрібно 50 л води на кв.м.
Робіть правильну обрізку лози
Для початківців садівників-виноградарів корисно буде пам’ятати деякі правила обрізки винограду. Під час обрізки лози восени залишати потрібно 3 втечі Хіба в цьому році. Для плодоношення треба обрізати два втечі довго і зберегти 6-8 нирок, а третій обріжте коротко, приблизно на 3 нирки (це для заміни). Через рік після такої процедури збережіть 3 втечі з короткою лози, а решта обріжте повністю. Далі щорічно повторюйте цю нехитру схему обрізки для отримання красивої і високоврожайний лози.
Обрізка відкриває лозі доступ до сонця і свіжого повітря
Підв’язуйте виноград правильно
Для новачків найлегшим способом буде підв’язка винограду під кутом 45 градусів (особливо вдало це вийде зробити біля огорожі або стіни будинку). До речі, саме при такій підв’язці рівень цукру в ягодах підвищується. Існує ще один варіант підв’язки – горизонтальна. Цей спосіб дозволить отримати максимальний урожай винограду. Однак для початківців виноградарів він не зовсім доречний, оскільки потрібно стежити ще й за своєчасним збиранням врожаю, який буде дозрівати досить часто.
Регулюйте кількість врожаю за допомогою обрізки лози
Кожен садівник мріє зібрати максимальну кількість врожаю з одного куща винограду і зберегти привабливий вигляд лози. Існує думка, що чим більше зберегти на лозі пагонів, тим більше ягід з куща можна зібрати. На жаль, це думка невірна. Лоза в багатьох випадках не може витримати вагу повних грон і в підсумку вона слабшає, починає піддаватися атакам комах-шкідників і до зими чахне. Однозначно сказати, скільки залишати грон, і яку довжину лози ніхто не може, тому що всі сорти, віку чагарників і клімат, в якому ростуть ті чи інші рослини, різні. Як правило, врожайність садівники можуть за допомогою коректної обрізки лози. При короткій обрізці доцільно зберегти 3-4 нирки на відростку, при середній – 5-10 очок, при довгій – 10-12 нирок. Найприйнятнішою є середня обрізка. Іноді акуратні і копіткі садівники збирають з одного куща винограду до 100 кг ягід.
Обрізка листя проводиться з метою забезпечення майбутнього врожаю винограду
Оберігайте виноград від невидимих небезпек
Садівники не завжди вчасно помічають, що їх чагарники вразили комахи-шкідники або рослина захворіло. Навіть досвідченим виноградарям рідко вдається уникнути захворювань чагарнику. Коли температура повітря нижче 15 ° C потрібно робити профілактичні обробки рослини 1-2 рази на 7-10 днів. З грибковими захворюваннями допоможе впоратися засіб, без вмісту хімії. Відро води наповніть іздроблённимі бур’янами або скошеною травою і перемішайте. Нехай суміш настоїться. Для необхідного ефекту вона повинна стати каламутною. Обприскати чагарник їй потрібно під час вегетації. Варто пам’ятати про шкідників, таких як кліщі, і методах боротьби з ними.
Раціонально розраховуйте кількість добрив
Підживлення винограду рекомендується робити за допомогою добрив в маленьких дозах. Виробляти це потрібно регулярно. Навесні потрібно під кожен кущ підсипати добрива: азотні, калійні і фосфорні. Після цього засипте все землею. За 10 днів до цвітіння потрібно посипати землю такими добривами (в пропорції 40:50:30 грам). Потім щедро полийте чагарники.