Ще кілька десятків років тому селекціонери намагалися вивести універсальний сорт вишні, який би відрізнявся від традиційних сортів кращою стійкістю до впливу низьких температур і високою врожайністю великих плодів, схожих з черешневими. Довгий час це не вдавалося, оскільки гібриди виявлялися повністю безплідними і практично не давали урожай. Але недавно був виведений унікальний урожайний гібрид – дюк. Ми ознайомимо вас з особливостями сорту і дамо його детальний опис (з докладними фотоматеріалами).
Різновиди сорти дюк: опис, особливості
Назва Дюк традиційно використовують для позначення тих сортів вишні, які є гібридами і були виведені від схрещування вишні та черешні (іноді їх ще називають черевішня). За своїми зовнішніми ознаками, розміром і формою листків Дюкі є чимось проміжним між вишнею і черешнею. Так, наприклад, листя Дюков більші, але за зовнішніми характеристиками (характерний блиск, щільність) вони абсолютно ідентичні вишневим.
Велика частина плодів Дюков відрізняється середніми розмірами і досягає у вазі 8-10 г, деякі плоди – до 17 м Відрізняються чудовими смаковими якостями, дуже солодкі, присутня невелика кислинка. Дерева-Дюкі дуже урожайні (в середньому, з одного дерева можна зібрати до 15 кг плодів) і практично несприйнятливі до атак різних шкідників і хвороб. Плодоносити починають Дюкі рано – вже на третій рік свого життя. Також відрізняються неймовірною стійкістю до дії низьких температур і здатні витримати навіть міцний мороз (до – 25 градусів).
Дюк – це гібрид вишні та черешні
Відмінною особливістю сортів дюк є їх самобесплодни (і один для одного вони також є не дуже добрими запилювачами). Причому, як запилювачів їм підходять тільки черешневі дерева – вишневу пилок вони можуть просто не прийняти. Кращими запилювачами вишні дюк вважаються такі сорти черешні: Дончанка, Сестричка, Аннушка, Присадибна.
Порада. У період цвітіння черевішні небажано використовувати різні хімікати для знищення шкідників, оскільки вони знищать не тільки їх, але і комах-запилювачів.
Плоди дерев-Дюков неймовірно корисні: їх використовують для лікування лейкемії та подагри, при поганому апетиті, при психічних захворюваннях. Сік, отриманий їх ягід, застосовують як відхаркувальний засіб, проносного і при лікуванні артритів.
Розглянемо основні сорти різновиди дюк:
- Чудо-вишня. Цей сорт користується більшою популярністю в порівнянні зі своїми аналогами і, відповідно, частіше за інших зустрічається в продажу. Плоди виростають великими, темно-червоного кольору, круглими, але злегка приплющеними з двох сторін. Відрізняються солодким ніжним смаком з невеликою кислинкою. Плодоносити Чудо-вишня починає дуже рано. Не особливо стійка до впливу низьких температур, в зв’язку з чим рекомендована до вирощування тільки в Південних регіонах.
- Огрядна, Нічка, Іванівна, Фесанна. Ми об’єднали всі 4 сорти в одну категорію, оскільки вони не особливо відрізняються один від одного. Урожай дають багатий, плоди виростають великими, темно-червоного кольору з соковитою м’якоттю. Варто відзначити, що сорт Фесанна більш «ніжний» у порівнянні з іншими трьома сортами: він боїться холодів.
- Шпанка донецька. Цей сорт дає неймовірно багатий урожай плодів рожевого кольору, мають жовту м’якоть. Єдиний з представлених є самозапилюватися.
Шпанка донецька
- Ефектна, Сюрприз. Обидва сорти схожі між собою і є среднезрелимі. Відрізняються від інших сортів дюк своїм насиченим вишневим смаком. Варто відзначити один істотний недолік цього сорту: надмірна сприйнятливість до сонячного світла в зимовий період, через що на дереві з’являються опіки. Тому в зимовий період слід обв’язувати штамби і гілки основи, а також білити стовбур дерева.
Поради по догляду за плодовим деревом
Для вирощування гібридних сортів вишні найкраще підходить нейтральна або слабокисла грунт. Ділянка, обраний для посадки дерев, повинен бути захищений від холодних вітрів і з достатнім доступом сонячного світла.
Отже, щоб вирости міцним здорове плодоносні дерево, необхідно здійснювати грамотний догляд за ним:
- Дюки не потребують великої кількості підгодівлі: досить перекопати на початку осені пристовбурні круги і мульчувати їх травою і листям (сухими).
Дюки не потребують специфічному догляді
- Помічено, що до настання періоду плодоношення дерево росте дуже швидко. А в період плодоношення, навпаки практично перестає рости. Тому Дюкі потребують нестандартної і грамотної обрізку. У перший рік життя дерева слід провести весняну обрізку 1/6 частина пагонів.
Увага. Майте на увазі, що здійснення обрізки в перший рік життя вишні може привести до істотного зниження врожаю, але така ситуація буде спостерігатися лише один раз. Бічні гілки Дюка обрізаються в залежності від кута відходження від стовбура: чим він більший, тим менше повинна бути обрізка.
- Дюки не потребують великої кількості вологи – її надлишок може привести до появи тріщин на гілках і стовбурі, а також камедетечение. Сам полив повинен здійснюватися таким чином: спочатку видаляємо все бур’яни, потім поливаємо дерево і вже потім мульчіруем пристовбурні кола скошеною травою і бур’янами.
Порада. Ні в якому разі не мульчируйте грунт до моменту поливу, інакше ви значно сповільніть процес вступу вологи до кореневої системи дерева. Якщо ви взагалі не плануєте мульчувати грунт після поливу, то обов’язково розпушите її.
Ось і підійшла до кінця наша стаття. Нею метою було ознайомити вас з особливостями сортів типу дюк, а також дати кілька порад по догляду за ними. Бажаємо успіху!
Вишня дюк: відео
Вишня дюк: фото