Фундук (ліщина) користується великою популярністю. Від інших горіхів він відрізняється смаковими якостями і незвичайним зовнішнім виглядом. Чагарник не вибагливий у догляді, але схильний до хвороб і шкідників. Хвороби фундука дуже схожі на ті, що виникають у інших рослин.
Листоїд знищує листя фундука
Крім різних захворювань, є і шкідники фундука. І перші і другі можуть однаково нашкодити чагарнику. Хвороби і шкідники є небезпечним для фундука. Правильний догляд є основною профілактикою.
Захворювання лісового горіха
Незважаючи на те що фундук стійкий до захворювань, бувають ситуації, коли вони все ж виникають, найчастіше через неправильного догляду, довгих морозів і постійних дощів.
Поширені хвороби ліщини:
- бактеріальний опік;
- вірус мозаїки яблуні;
- хлоротичні кільцева плямистість;
- чорна плямистість;
- борошниста роса;
- іржа листя;
- рак горіха;
- оидиум;
- віллемініевий некроз.
Кожен з недуг по-своєму небезпечний для рослини, тому необхідно знати, що в період того чи іншого захворювання відбувається з горіхом і як боротися з недугою.
Бактеріальний опік
Це захворювання вражає горіх повністю. Першою ознакою є поява на листках бурих плям. Якщо виявлено цю недугу, то плоди просто не встигають дозрівати.
Боротьбу з цією хворобою потрібно здійснювати якомога раніше. Слід видалити всі уражені ділянки і обробити фунгіцидами. Обприскувати рослину потрібно кілька разів. Щоб уникнути появи бактеріального опіку, необхідно ретельно доглядати за кущами.
Вірус мозаїки яблуні
Вірус мозаїки яблуні спочатку зароджується в саджанці. Якщо воно з’явилося, то на листках утворюються жовті плями. Відразу виявити недугу складно, адже він може переховуватися, а згодом знову проявлятися.
Боротися з вірусом не можна, адже він живе глибоко в рослині. Єдине, що можна зробити, це обрізати і викорчувати чагарник, а на його місці посадити молоде дерево. Землю треба буде попередньо добре обробити.
Вірус мозаїки яблуні проявляється світлими плямами на листках
Чорна плямистість
Ця недуга на фундуку виникає у вигляді невеликих водянок. Розмір одного освіти може досягати 0,5 мм в діаметрі. Найчастіше плямистість з’являється на початку літа. Причиною її виникнення є занадто вологе повітря.
Боротися з цією хворобою горіха просто. Треба дотримуватися правил посадки і догляду, восени обов’язково прибирати листя, т. К. Вони добре зберігають вологу.
Пепеліца
Пепеліца, або борошниста роса розвивається на листках, утворюється павутина і білий наліт. Роса вражає не тільки верхній шар листа, але і нижній. Поширюється недуга швидко, тому регулярно слід оглядати ліщина на її наявність.
Як заходи профілактики необхідно правильно садити фундук. Ділянка, на якій він росте, повинен бути просторим, добре провітрюватися. Якщо хвороба сильно поширилася, то обробити листя фунгіцидами.
Іржа
Чи не побачити це захворювання на рослині складно, адже воно виникає у вигляді яскраво-рудих плям. Вони чимось нагадують пилок квітів. Ця недуга швидко знищує не тільки сама рослина, але і плоди.
Тому варто регулярно проводити огляд листя, і при появі такого недуги відразу вживати заходів. В першу чергу слід зібрати всі опале листя і спалити їх. Потім обробити рослина спеціальним засобом, який можна купити в будь-якому магазині садівництва.
Це найпоширеніші захворювання фундука. Вони з’являються з різних причин, але якщо з ними вчасно боротися, то дерево буде радувати вас своїми плодами, як і раніше.
Іржа фундука добре помітна на листках рослини
Паразити фундука
У сучасному світі виділяють більше 70 видів комах, які вражають лісовий горіх.
Найчастіше можна зустріти таких комах на ліщині:
- довгоносик;
- вусань;
- листоед.
Кожен з них комах регулярно намагається поласувати соком і плодами рослини.
Горіховий довгоносик
Цей паразит водиться всюди, де є ліщина. Там, де багато рослин, він може вбити близько 50% врожаю. Найчастіше ця комаха з’являється навесні. Воно невеликого розміру і чорного кольору. Побачити його можна неозброєним оком.
В якості профілактики потрібно регулярно прибирати листя, які опали восени, рихлити землю. Якщо жук з’явився, то треба обробити горіх розчинами «Фозалон» або «Карбофоса».
Горіховий довгоносик – найнебезпечніший шкідник
Усач
Це найнебезпечніше комаха для фундука. Воно має чорний колір і в довжину складає 12 мм. З’являється навесні, коли на вулиці вже тепло. Якщо він нападає на чагарник, то листя жовтіє і опадає.
При його появі варто відразу обрізати всі уражені гілки і спалити їх, обробити рослина «БІ-58» або «Карбофос».
Листоїд
Цей паразит любить листя фундука. Жук фіолетового кольору, має 6 мм в довжину. Комаха знищує листя і молоді пагони. Через його активності багато кущі не дають плоди.
Щоб впоратися з цим шкідником, потрібно вживати заходів навесні, обробивши горіх «Рогор» або «Карбофос». У цей час потрібно рихлити землю і прибирати зарості вільхи.