Ціла наука, заснована на власному досвіді і практиці – живцювання хризантем. Чим відрізняється живцювання восени від розмноження на інших етапах вегетації, як провести захід і не допустити помилок – пам’ятка квітникарю, поради, питання та відповіді.
Черенкуем правильно: чи не вершки, а корінці
У чому відмінність – питання не пусте. Осіннє живцювання в корені відрізняється від весняно-літнього – причому буквально: для розмноження використовується коренева, вона ж прикоренева поросль, що ростуть від материнського кореневища пагони.
У теплий період в якості матеріалу для живцювання використовують полуодревесневшіе частини стебла, восени – пагони, які пробуджуються з кореневих бруньок.
Коли очікувати цвітіння, проводячи живцювання хризантеми восени? При проведенні процедури в кінці жовтня з наступною посадкою в закритому грунті, цвітіння припадає орієнтовно на початок квітня. Під час висадки заготовленого матеріалу в весняний період цвітіння настане на наступний рік або в пізні терміни.
Квітникарі ранньої осені практикують і звичайне зелене живцювання хризантем. Метод можна порекомендувати виключно в якості експерименту: не всі сорти на цьому етапі вегетації придатні до розмноження.
Підготовка: як правильно заготовити черешки
Як маточника для живцювання вибирають здорові кущі з бездоганними суцвіттями. Після цвітіння надземні частини до настання заморозка видаляють – обрізають поросль до рівня грунту або залишають «пеньок» заввишки 5 см. Кущі присипають торфокрошкой, змішаної з перегноєм або торфом в суміші з піском, землею.
Через 12-14 днів кущ викопують, розміщують в теплиці, погребі – в будь-якому затемненому приміщенні. Температура змісту кущів, підготовлених для живцювання – не більше + 7 … + 8 ° C.
Увага! Для пробудження кореневих нирок важлива вологість субстрату, але надлишок її загрожує гниттям кореневища. На практиці, в сирому погребі полив не потрібно.
Коли правильно проводити живцювання хризантем? На момент, коли на прикореневої порослі сформується близько 2-3 міжвузлів, а самі пагони досягнуть від 7-8 до 10-12 см.
В процесі живцювання
Послідовність дій така:
- Прикореневу поросль висотою 7-8 см відділяють від маткового куща.
- Основний молодий пагін ріжуть на черешки, бічні не використовують. Довжина кожного – 5-8 см. Верхні листочки видаляють, нижні наполовину укорочують.
- Укоріненню посприяє занурення живця в розчин будь-якого перевіреного стимулятора росту – гетероуксіна, Біоглобіну, Корневином тощо.
- Посадковий матеріал розсаджують в контейнери з субстратом, пріпиліте зріз деревним вугіллям. Висота шару субстрату – від 5-6 см. Заглублять живці хризантем слід на глибину 2.5-3 см.
- Схема висадки 3 × 4 см – рослини не повинні стикатися кронами в міру розвитку.
- Поверх субстрату насипають шар річкового піску або перліту навпіл з грубозернистим піском. Висота його – до 2-3 см;
- Щоб грунтосуміш як слід «прилягала», добре проливають.
Хризантеми легко розмножуються живцями
Варіантів приготування грунтосуміші для живцювання багато, з використовуваних квітникарями:
- родючий грунт (чорнозем), пісок, перегній 2: 1: 1/2;
- торф, земля дернова, крупнозернистий пісок 1: 1: 1;
- листова земля, дернова, крупнозерновой пісок 1: 2: 1;
- піщаний грунт, торф, компост (біогумус) 2: 1: 1.
Увага! Висаджена густо розсада витягується, корінці починають переплітатися – слід дотримуватися дистанції. Листя укорінених сусідніх рослин повинні ледь стикатися.
Живцювання хризантем восени, в залежності від сорту, дасть в межах 20 кущиків.
Догляд за живцями
Догляд за «череночніке»:
- в приміщенні, де проводиться живцювання, температура підтримується в межах + 15 … + 17 С і до + 18 … + 20 ° C;
- рослини 2-3 тижні, до повного вкорінення, утримують під поліетиленовим укриттям. Висота між верхівками рослин і плівкою – близько 30 см;
- важливо проводити обприскування – в сонячну погоду обприскують на добу 2-3 рази;
- проводять підживлення – селітрою з додаванням органіки, повним мінеральним добривом. Частота підгодівлі при живцюванні – 2-3 рази на місяць;
- в особливо сонячні дні в перший тиждень після живцювання рослини притіняють.
Порада! Якщо живцювання проведено, але висадити матеріал в горщики немає можливості, його можна зберегти в сухому погребі, веранді при температурі + 7 … + 10 ° C. Зберігати можна в трохи зволоженому піску, тирсі. Важливо стежити за вологістю, не допускаючи при цьому надлишкової.
По завершенню вкорінення плівку знімають. Через 5-7 днів живці розсаджують в стакани, горщики об’ємом до 200-300 мл. На стадії 2-3 листків для посилення розгалуження розсаду прищипують. Наступне прищипивание проводять після досягнення розгалуженим бічними пагонами 8-12 см.
Висаджують живці у відкритий грунт лише до кінця вересня, причому лише в південних регіонах. Висаджують після гарту, коли почнеться активне зростання верхівки втечі. Якщо мова йде про закритому грунті, в приміщенні з хризантемами знижують температуру. Якщо мова йде про висадку укорінених живців навесні, то зберігають їх, прікапивая, в прохолодному погребі, на неопалювальній веранді, балконі і ін., Підтримуючи вологість субстрату.
Висаджують після рясного поливу, на ту ж глибину, що і була в горщиках, за схемою 20-25 × 30-35 см, поливають, потім мульчують.
Осіннє живцювання: метод «класичний»
І для прихильників «традиційного» вегетаційного розмноження зеленими живцями, які бажають розмножити цінний сорт. Яким повинен бути кандидат на живцювання:
- втечу вибирають необхідної довжини. При більш ранньому укоріненні заготовляють довші, 7-8 см, іноді до 15 см. При більш пізньому м завдовжки 5-6 см;
- живцюванню підлягають пагони, які мають 2-3 міжвузля і від 3-4 листків – це мінімум;
- на підставі не повинно бути здерев’янілих тканин – втеча повинен бути не надто м’яким, але і не грубим.
Порада! Не слід вибирати: з короткими міжвузлями, здеревілі. Чи не підходять слабкі і, нашкодили, «жируючі».
Нарізають довгі відрізки – до 15 см, використовуючи для живцювання середню частину втечі. Зріз над ниркою краще робити косою, вище нирки – прямий. Верхній лист обрізають до половини, нижній – видаляють. Після видалення листя черешки корисно залишити в стимуляторе зростання на 10-12 годин.
Зачатки корінців утворюються через 2-3 тижні, через чотири-п’ять тижнів сформується зачаток пагона. Далі розсаду хризантем висаджують у теплиці на постійне вже місце або зберігають окоренной живці до весни.
Як можна переконатися, осіннє живцювання хризантем відрізняється підходом, але не складністю. Недолік методу – випади при низьких температурах, при надлишку вологи. Приживлюваність молодих кущиків низька. При пізньому живцюванні у відкритий грунт їх висаджують лише в умовах півдня.
Для кого підходить осіннє живцювання? Перш за все, для практикуючих комерційне вирощування останніх квітів осені поза сезоном – в закритому грунті теплиць, оранжерей. Ентузіастам, які шукають нові методи роботи з рослинами. Практикам, які проводять живцювання з подальшою висадкою в весняний період. І всім іншим, тим, хто любить хризантеми.