Жовтий півонія Бартзелла

сорту півонійБартзелла – гібридний сорт півоній з жовтими квітами. Вперше забарвлення було отримано японським селекціонером Тоічі Іто в кінці сорокових років минулого століття. Завдяки роботі його послідовників, величезні квіти з тонким лимонним ароматом стали яскравими перлинами в садах і колекціях по всьому світу. У 2006 році Американське товариство півоній удостоїло гібрид Бартзелла своєї головної нагороди – золотої медалі.

Основні характеристики сорту

Бартзелла один з декількох жовтих сортів групи Іто. Виведений учнем Тоічі – Р. Андерсоном, а названий на честь сімейного християнського пастора Барта. Група об’єднує гібриди від схрещування жовтого деревовидного півонії з трав’янистим молочноцветковий. Сорти мають найрізноманітніші відтінки пелюсток і форму.

Квіти півонії Бартзелла з червонуватим сердечником, напівмахрові. У діаметрі досягають 20 см. Нижня частина куща деревоподібна, верхня трав’яниста. Кущі округлі, густі, висотою близько 90 см. На дорослих рослинах утворюється до 60 квіток. Особливості сорту:

  • хороша зимостійкість (до -30 ° C), здатний відновлюватися після вимерзання;
  • тривале цвітіння;
  • міцні стебла не мають потребу в опорі;
  • довше інших півоній варто в зрізку;
  • Бартзелла – один з найдорожчих в своїй групі.

Бартзелла в садуКущ сорти Бартзелла

Особливу декоративність надає сильно розсічена різьблена листя. Верхня частина куща зберігається до самих морозів. Бартзелла стійкий до багатьох вірусних захворювань, зростає на суглинках і супісках, переносить посуху.

Молоді рослини можуть зацвісти в рік посадки, але сортові ознаки Бартзелла проявить через кілька років. Тому перші бутони радять видаляти, щоб не послабляти рослина. Кущі досить важко піддаються поділу, що відзначається в багатьох відгуках. Правильно розмножити півонія Бартзелла вдається лише досвідченим квітникарям.

Підготовка ґрунту й посадка

Півонія добре приживеться на відкритому місці з невеликою півтінню. Не рекомендується садити Бартзелла під садовими деревами і біля стін будівель, а також в низинах. Кислі грунти вапнують, важкі глинисті полегшують додаючи:

  • торф (змішують з золою і органікою);
  • річковий пісок;
  • перегній.

Посадку живців проводять восени (за місяць до настання заморозків) або рано навесні. Ділянка перекопують, вносять добрива: суперфосфат, компост. На одному місці півонія Бартзелла благополучно росте кілька десятиліть.

Увага! Часте пересаджування погубить кущ.

Для посадки відбирають живці з двома-п’ятьма нирками і корінцями. Матеріал найкраще купувати у колекціонерів, так як в торгових центрах і навіть в розплідниках є ризик купити рослини низької якості або пересорт. Новачкам буде незайвим знати, що нирки у гібридів Іто утворюються не тільки на кореневище, а й в нижній частині пагонів. Цим вони відрізняються від трав’янистої різновиди.

Лунки під Бартзелла викопують об’ємні, на дно укладають дренаж, засипають піщану подушку, на яку буде поміщений саджанець. Держак розташовують по центру, кореневі нирки не присипають шаром більше 5 см, нирки на стеблах залишають трохи вище рівня грунту, в іншому випадку рослина не зацвіте. Кущі мульчують, рясно поливають. Якщо на другий рік після посадки утворилося в три рази більше пагонів ніж було, культура розвивається нормально.

догляд за півоніями

Основний догляд і використання в ландшафтному дизайні

Поливають Бартзелла нечасто, але рясно. У прохолодне сире літо можна обійтися без штучного зрошення. На один дорослий кущ потрібно близько 20 л води. Після заходу грунт розпушують, позбавляються від бур’янів. Восени поливи припиняють.

Порада. Для активної бутонізації увядающие квіти видаляють.

За сезон кущі Бартзелла підгодовують тричі:

  1. Ранньою весною вносять рідке комплексне добриво (70 г на відро води).
  2. З закладкою бутонів (сульфат амонію, суперфосфат, хлористий калій).
  3. Через 2 тижні після початку цвітіння (хлористий калій, суперфосфат).

Добрива вносять строго за нормами, надлишок харчування призведе до зростання зеленої маси без бутонів. У зимовому укритті Бартзелла не потребує. Після того як трав’яниста частина рослини зів’яне, до рівня нижніх нирок присипають шаром мульчі (тирса, суміш торфу і садової землі). Навесні рослини вручну звільняють від насипу, щоб нирки скоріше рушили в зростання.

Кущі півоній гібридного сорту Бартзелла гарні в одиночних і групових композиціях. Великі жовто-лимонні квіти незамінні для оформлення миксбордеров і альпійських гірок, палісадників і клумб. Ефектно виглядає оберемок свіжих півоній у вазі.

Жовтий півонія: відео