Раніше серед бджолярів існувала думка, що на зиму вулика потрібно ховати в закриті приміщення, підвали. Але сьогодні все частіше простежується тенденція зимівлі бджіл в умовах вулиці. Щоб навесні бджолина сім’я виявилася здоровою і численної, комахою потрібно допомогти підготуватися до зими. Новачкам варто уважно вивчити поради бувалих бджолярів, на фото розглянути схеми утеплення вуликів.
Як виглядає зимівля бджіл
Багато хто вважає, що з приходом холодів бджоли впадають в сплячку. Насправді це не так! У природі бджолина сім’я ціле літо активно трудиться, облаштовує житло і готує запаси.
Через зниження температури повітря знижується і метаболізм комах, а також їх здатність активно рухатися. Але при цьому бджоли не сплять всю зиму. І зекономлені сили витрачають на виживання взимку.
Увага! Страхи багатьох бджолярів з’являються від незнання. У природі бджоли зимують в дуплах, тому комахи спочатку здатні відмінно переносити зимовий зниження температури. Розміщуючи вулика в закриті приміщення, ви знижуєте здатність бджіл виживати.
Виходить, що сама природа дала бджолам механізм, що дозволяє їм зимувати. А бджолярі можуть лише зробити цей процес більш комфортним, що дозволить вижити максимальній кількості бджілок. Цікаві факти про зимівлю бджіл на волі:
- Чи не впадають в сплячку.
- Легше переносять холод, ніж спеку.
- При температурі повітря нижче 15 ° C бджоли не здатні літати.
- Щоб витримати мороз, бджоли збиваються в клуб.
- Протягом зими бджолиний клуб часто змінює місця розташування, щоб добути корм і воду.
З чого почати підготовку до зими
Ці покрокові етапи виконання роботи дозволять планомірно і правильно підготувати трудівників до зустрічі зими. Бджолярам важливо розуміти, що всі підготовчі роботи починаються завчасно – ще з літа!
Покрокова інструкція:
- В кінці серпня потрібно провести ретельний огляд вуликів на цілісність.
- Перевірте, чи готові у бджіл запаси на зиму. Якщо корму недостатньо, підготуйте підгодівлю.
- На вулиці можна залишити зимувати тільки сильні і численні бджолині сім’ї. Якщо в якомусь із вуликів бджоли слабкі – їх потрібно вкрити в приміщенні.
- У вулику, який перезимує на вулиці, потрібно залишити молоду сильну матку.
- Додайте бджолині будиночки в затишному місці. Взимку комах не повинні дратувати гучні звуки, сильний вітер, домашні тварини. Тому вибирайте місце без протягів і далеко від собачої будки.
- Часто не виживають під час зимівлі сім’ї, чиї вулика потривожили гризуни. Попередньо закріпіть у підстав бджолиних будиночків надійні пастки. Або ж за допомогою відлякувачі, отруту.
Порада! Щоб допомогти слабкою бджолиної сім’ї перезимувати, бджолярі підселюють її до сильної сім’ї. Це підвищує шанси комах на виживання.
Як перевірити запаси
Для зимівлі кожної бджолиної сім’ї в середньому потрібно 25 кг корму. Якщо комахи забезпечили собі потрібні запаси, то можна не хвилюватися про заготівлю зимової підгодівлі. Ви можете візуально оцінити кількість їжі. У кожному бджолиному будиночку на зиму повинно залишитися 3 повні рамки з пергою і 2 рамки з медом.
Порада! Якщо в кінці серпня ви виявили, що запасів недостатньо, то в період бабиного літа в вересні варто організувати вивіз бджіл для пізніх медозборів.
Як і чим утеплити вулика
Використовувати з метою утеплення можна різні варіанти будматеріалів. Бджолярі застосовують фанеру, дно утеплюють керамзитом, мішковиною і соломою, також підходить пінополіуретан. Самим ходовим варіантом залишається пінопласт. Матеріал легкий в роботі і дешевий, але дає хороший ефект.
Порада! Рекомендується взяти плити екструдованого пінополістиролу. Цей матеріал не гризуть щури і миші. Чого не скажеш про фанері або пінопласт.
Етапи утеплення:
- За допомогою пінопласту (або іншого зазначеного матеріалу) ретельно укрийте боки і дно вуликів. Дуже важливо не залишати зазорів. Краще кути будиночків покрити подвійним шаром матеріалу. Це надійний спосіб від протягів.
- Будиночок можна обшивати з усіх боків! Утеплюючи вулика, ви повинні залишити зверху невеликі отвори. Вони потрібні для природної вентиляції всередині будиночків.
- Вдале рішення – це підняти вулика на підпори. Можна використовувати дерев’яні кілки або підставити по висоті 2-3 цегли. Це захистить будиночки бджіл від промерзання знизу. Також буде надійним захистом від гризунів.
- Якщо взимку настав період тривалих і сильних морозів, то по периметру вуликів потрібно зробити снігові стінки. Важливо! Не можна обкопувати вулика, присипаючи снігом. Потрібно на відстані 20 см зробити снігові насипу по висоті до середини вуликів. В таких умовах не страшний морозний вітер.
- Після сильну заметіль завжди потрібно відкопувати вулика. Це дуже важливо. Бджоли виживають, поки в будиночку немає підвищеної вологості. Як тільки почнеться відлига, вода від таїть снігу проникне в лоток. Бджоли масово загинуть.
Дотримуючись цих простих рекомендацій, ви забезпечите своїй пасіці надійну зимівлю. Час від часу потрібно перевіряти цілісність будиночків. Також обов’язково прислухайтеся до вуликів. Якщо ви чуєте слабке дзижчання – з вашими бджолами все в порядку!