Серед всіх бромелієвих в домашніх умовах найкраще почувається вриезия. Незважаючи на те що рослина має свою специфіку в догляді, воно досить популярно серед квітникарів. Щільні зелені розетки з візерункових листя прикрашені яскравими приквітками.
Зовнішній вигляд і характеристики
Вріезія – епіфітное рослина з сімейства бромелієві. У джунглях південної і центральної Америки виростають численні різновиди. Рід з однойменною назвою включає в себе більше 250 видів. У 1843 році цю групу рослин виділив з роду Тілландсия британський ботанік Дж. Ліндлі. Назва була дана на ім’я голландського ботаніка А.Х. де Фріза (фріезія).
Як і всі епіфіти вриезия має слаборозвинених кореневу систему. Основна функція корінців – утримувати розетку з листя на субстраті. У природі епіфіти прикріплюються до скель, великим деревам, в достатку покривають схили важкодоступних пагорбів. Харчування надходить через самий центр квітки – там, у своєрідній чаші, накопичується вода.
Листя вриезии щільні, шкірясті з малюнком у вигляді темно-зелених смуг, є сорти з однотонної забарвленням. Довжина листа: від 20 см до 80 см, ширина: 5-8 см.
Крім декоративної розетки рослина унікально своїм цвітінням. Підготовка до цього процесу займає 3-4 роки. Вріезія випускає стрілку (до 1 м) з суцвіттям. Сам квітка у формі колоска, його оточують яскраві приквітки: червоні, оранжеві, жовті. Колосок недовговічний, а ось приквітки зберігаються протягом декількох місяців.
Увага! Пилок фріезіі може викликати загострення алергії.
На жаль, після того як вриезия відцвітає, відмирає вся маткова розетка. Як правило, на її місці з’являються молоді відростки, які легко відділяються.
Селекціонерами отримані сорти і гібриди вриезии з приквітками різних тонів і незвичайної забарвленням листя (див. Фото).
Догляд за кімнатною квіткою
Рослина віддає перевагу невелике затінення. Особливо чутливі до сонця види з яскравим строкатим забарвленням. Оптимально вазон з вриезии розташувати навпроти східного або західного вікна, так листя не зблякне і не втратить своєї декоративності.
Порада. Чи не обпалюють ранкові промені сонця стимулюють бутонізації вриезии.
Вріезія теплолюбива, влітку віддає перевагу від + 24 … + 26 ° C, восени поступове зниження до +18 ° C.
Поливають квітка в розетку, воду беруть м’яку, кімнатної температури. У спекотні дні грунт у вазоні зволожують з пульверизатора. З піддону воду обов’язково зливають.
Тривалого застою вологи бути не повинно, особливо взимку в період спокою (жовтень-лютий). Через 4-5 годин воду з центру видаляють губкою або ватяним тампоном. Попадання усередину розетки землі і бруду спровокує загнивання і загибель рослини.
Увага! Не бажано попадання вологи на цветонос.
Підживлення досить разової, перед тим як розпуститься бутон. Це зробить цвітіння більш тривалим. Застосовують рідкі добрива для орхідей або бромелієвих. Концентрат універсальних квіткових добрив використовують в 4 рази слабкіше норми, розводячи водою. Розчин заливають в чашу рослини або обприскують листову розетку.
Від сухості повітря рослину рятують тим, що регулярно протирають листя. Грунт у вазоні обкладають вологим мохом або керамзитом. Рівень вологості в кімнаті, де міститься вриезия, не повинен опускатися нижче 50%. При низьких температурах обприскування припиняють.
Розмноження та пересадка
Після того як вриезия відцвіла, на стрілці утворюється коробочка з насінням. Їх рідко використовують для отримання молодих рослин в домашніх умовах, набагато швидше і зручніше робити це відростками.
Дочірні розетки відокремлюють від маточника разом з корінцями. Горщики підбирають невеликі, наповнюють грунтом:
- листова земля 2 частини;
- дернова земля 1 частина;
До суміші додають по одній частині торфу, рубаного моху і піску. Використовувати можна і готові субстрати для бромелієвих.
При посадці рослина не заглиблюють нижче кореневої шийки, землю акуратно утрамбовують, зверху надягають прозорий пакет. Температура вкорінення +26 … + 28 ° C. Теплички перевіряють, час від часу провітрюють. Зазвичай молоді розетки приживаються через місяць.
Порада. У домашніх умовах вирощувати врієзію можна на бромелієвих опорах або корчах.
Дорослі рослини пересаджують рідко. В основному це роблять після покупки вриезии, періоду адаптації і огляду. Квітка виймають з транспортувального грунту і методом перевалки переміщують в новий горщик. Грунт досипають обережно, простукуючи і заповнюючи всі порожнини.
Увага! Вріезія болісно реагує на пересадку, надовго зупиняючи зростання.
Якщо ви придбали квітучу врієзію, то щоб не збудили рослина. Також квітка не пересаджують в період спокою.
Популярні види і сорти
Для кімнатного змісту підходять не всі види вриезии. Найбільш пристосовані наступні:
- Полум’яний меч (Спленріет). Довжина листової пластини до 0.4 м. На листі яскраво-фіолетові або світлі поперечні смуги. Стрілка може досягати 1 м висоти, приквітки плоскі, яскраво-червоні.
- Сандерса. Листя близько 30 см завдовжки і 5-6 см завширшки. Зворотна сторона листа з червоними плямами, зовнішня – зелена з попелястим нальотом. Квітки і приквітки жовті.
Сандерса
- Ієрогліфічна. Яскраво-зелене листя з плямистим смугастим малюнком. Один з найефектніших зовні сортів вриезии. Діаметр розетки 40 см. Квітки жовті, у гібридних форм сорту забарвлення яскравіше і різноманітніше.
- Кильоватая. Колоски двоколірні: червоно-помаранчеві з м’яким переходом в жовтизну. Менший за розміром рослина з листям не більше 25 см завдовжки.
- Астрід. Відрізняється вузьким листям і викидає кілька квіткових стрілок. Забарвлення прицветников яскравий: жовтий або червоний.
Астрід
- Мікс. Щільна декоративна розетка із зеленого листя. Прицветники утворюють правильну симетричну воронку посередині. Забарвлення жовтий, червоний, рожевий.
Серед особливо великих вриезии: королівська, гігантська. Розміри цих рослин досягають метра і більше.
Щоб вриезии виглядали ще більш ефектно, в домашніх умовах можна спорудити бромелієвими дерево. Для цього кілька квіток за допомогою волосіні прикріплюють на корч або спиляних шматок стовбура. Коріння обкладають мохом, всю конструкцію надійно встановлюють в ємності. Таким чином, у вас вдома з’явиться шматочок тропічних джунглів.
А який сорт вриезии подобається Вам?