Всі готуються до зими по-різному. Люди купують теплі речі і дістають лижі з горища, звірі несуть зернятка в нірку, а риби зариваються глибше в мул. До снігу і холодів потрібно підготувати і садові дерева. На особливу увагу в цьому відношенні вимагає догляд за яблунею. Підготовка цього плодового дерева до зими вимагає обрізки гілок, очищення стовбура і багатьох інших заходів. В інтернеті можна знайти чимало відео та статей на цю тему. Садовод, який озброївся корисними знаннями, зможе зберегти дерева і майбутній урожай.
Догляд за гілками і стовбуром
Перше, з чим потрібно попрацювати при підготовці дерева до зими – це гілки і стовбур. Яблуню потрібно уважно оглянути і видалити сухі, зламані, хворі гілки і ті, які ростуть усередину крони.
Увага! Обрізати гілки можна тільки в ясну погоду при температурі не нижче -10 ° С. Якщо не дотриматися це правило, то на свіжих зрізах з’являться тріщини, які з часом будуть збільшуватися і знищать яблуню.
Видаляти гілки потрібно таким чином, щоб зріз був максимально рівним і гладким. Неприпустимо залишати задираки кори. Після обрізки пошкоджені місця потрібно ретельно обробити розчином мідного купоросу з розрахунку 1 ч. Л. на 1 л. чистої води. Потім зрізи також обробляються садовим варом. Ці заходи дозволяють запобігти появі і розмноженню грибкових захворювань.
Відразу після обрізки гілок слід уважно оглянути ствол яблуні на предмет лишайників і моху. Навіть невелика кількість цих паразитуючих рослин може в майбутньому привести до плачевних наслідків. Тому їх потрібно акуратно зчистити скребком і обробити так само, як і зрізи гілок. Якщо ж моху і лишайника дуже багато, на нього потрібно нанести суміш з води, глини і гашеного вапна. Вона наноситься на паразитів, а після висихання счищается.
обрізка гілок
І, нарешті, потрібно пам’ятати про побілку стовбура, яка захистити взимку дерево від гризунів і сонячних опіків. Обробляти стовбур потрібно від кореня до нижніх гілок або трохи вище. Краща рецептурная формула побелочное суміші для яблуні: вапно – 3 кг, столярний клей – 200 г, мідний купорос – ½ кг, вода – 10 л.
Порада. Якщо сорт яблуні не відрізняється морозостійкістю, можна обмотати його стовбур на зиму ялиновими або сосновими гілками, також його можна укутати толем.
Обробка грунту навколо дерева
Обробка грунту навколо яблуні при підготовці до зими включає 3 етапи: прибирання, перекопування, мульчування.
- Прибирання. Почати цей етап потрібно з прибирання опалого листя та падалиці. Саме в цій масі ховаються і розмножуються хвороботворні бактерії і шкідники. Листя і підгнилі яблука найкраще скинути в компостну купу, присипавши вапном. Тоді через рік цим можна буде підгодувати дерево.
- Перекопка. Коли земля під деревом буде очищена, можна переходити до перекопуванні грунту. При цьому лопату занурюють паралельно грунту на 20 см. Якщо садівник працює вилами, потрібно уважно стежити, щоб не пошкодити кореневу систему. Перекопати потрібно і грунт, яка виходить за межі крони, так як там немає коренів, лопату можна занурювати глибше.
- Мульчування. Цю процедуру можна проводити за допомогою компосту або гною. Також рекомендують використовувати торф, тирсу, солому, стружку або хвою.
Виявлення і нейтралізація шкідників
Осінь – відмінний час для того, щоб виявити і нейтралізувати шкідників, які влаштувалися на плодових деревах. Найчастіше їх можна виявити під старою корою яблуні. Її потрібно відігнути і оглянути ствол під нею. Виявлених там комах слід відразу ж знищити. Занадто великі нарости старої кори найкраще зовсім видалити.
Обробка стовбура яблуні
З метою лікування і профілактики яблуню осінь обробляють інсектицидами. Наприклад, розчин сечовини допоможе побороти борошнисту росу або парші. Також використовуються господарське мило, кальцинована сода, мідний купорос. Якщо готувати розчини самостійно немає бажання або можливості, можна використовувати готові фунгіциди, такі як «Актара», «Карбофос», «Хорус».
Осіння підгодівля яблунь
Досвідчені садівники рекомендують восени вносити підживлення в лунку або свердловини, вириту на глибину до півметра. При цьому різні засоби допомагають досягти різних цілей і вносяться за різними рецептурним формулами.
- Органічні добрива, такі як компост або перегній вносяться з розрахунку 4-8 кг на 1 м² грунту.
- Якщо немає можливості внести органічне добриво, можна використовувати суміш фосфорного, калійного і азотного добрива. При цьому азот потрібен зовсім в малій кількості, близько 10 м Така підгодівля буде корисна для росту коренів.
- Кислі грунти під яблунями нейтралізують за допомогою вапна, яку вносять раз в 3-4 року. Використовують для цього мелений вапняк або навіть стару штукатурку, мергель, доломітове борошно, крейда.
- Щоб дерева легше перенесли сильні морози, їх потрібно підгодувати суперфосфатом, розведеним по 30-50 г на 1 л води.
Порада. Щільні добрива перед внесенням в грунт потрібно подрібнювати. Наприклад, палена вапно гаситься водою з розрахунку 3 л на 10 кг.
Господарі деяких присадибних ділянок віддають перевагу відходу за яблунею перенести на весну. Але це неправильний підхід, який може суттєво зашкодити дереву і скоротити урожай. А ось належна осіння підготовка допоможе дереву перенести суворий період.
Як підготувати яблуню до зими: відео
Осіння обробка яблуні: фото