Сьогодні власники приватних фермерських господарств часто звертаються до механізованої обробки землі. Для невеликих ділянок набувають мотоблоки, для великих – трактори. Техніка відчутно полегшує і прискорює роботу. Ще один зручний вид обладнання – роторна косарка. Її конструкція проста, але дозволяє вирішувати широке коло завдань. Такий агрегат або купують, або збирають своїми руками.
Будова і принцип роботи техніки для скоса
За допомогою косарки можна:
- збирати врожай;
- усувати бур’яни;
- готувати землю для ріллі;
- стригти газон;
- заготовлювати кормові культури.
Механізм агрегату такого типу простий. Ротор приводиться в рух одним з доступних способів. На нього наділи ножі, які зрізають траву. Додатково косарки оснащуються измельчителями, ємністю і механізмом для складування зібраної зелені.
Через особливості конструкції роторні косарки ділять на категорії. За способом покосу:
- просто зрізують траву;
- мульчуючі зелень (подрібнюючі);
- укладають збір в валки.
За способом монтажу до тягача розрізняють косарки:
- Навісні. Чи не мають власної ходової. Є пара коліс, на які припадає лише частина ваги агрегату. Агрегат підключається до трактора і управляється через нього. Простий в роботі і догляді, зручний для обробки невеликих і нерівних ділянок за допомогою мотоблоків і міні-тракторів, тому популярний серед власників дрібних господарств.
- Причіпні. Конструкція закріплена на каркасній рамі. Опори – пара пневматичних коліс і балка тягача. На каркасі знаходяться диски з ножами і керуючий механізм. На відміну від навісних мають більший захват. Це дозволяє обробляти великі ділянки. Для збільшення продуктивності вимагає посилення потужності.
Увага! Привід роторної косарки харчується від джерела через ВВП – вал відбору потужності. Варіанти підключення: зубчаста, ремінна, конічна або карданна передачі. Ріжуча частина косарки може розташовуватися позаду, попереду або збоку.
Нюанси вибору
Світові виробники сьогодні пропонують великий вибір різних моделей косарок. Перед походом в магазин важливо знати будову і особливості вашої моторизованої сільгосптехніки. Попередньо визначитеся з цілями і завданнями, які будете ставити перед косаркою. Зверніть увагу на такі фактори:
- Тип і рельєф місцевості. Чим більше площа, тим вище повинна бути продуктивність і потужність техніки. Це забезпечить тільки причіпна модель.
- Вид рослинності. Для прибирання бур’янів і культур з товстим стеблом потрібен потужний апарат.
- Мета покосу. Для заготівлі кормових культур краще використовувати косарку з функцією укладання сіна у валки. Для первинної обробки ділянки досвідчені фермери радять обзавестися подрібнювальної моделлю.
Всі ці нюанси впливають на параметри агрегату. До них відносяться частота обертання ножа, максимальна висота зрізу трави, продуктивність і потужність. Корисний елемент конструкції – демпфер. Він захистить ніж від попадання товстої гілки або каменю.
Бренди та моделі техніки
Як і у випадку з будь-якою технікою, для покупця важливий баланс якості та ціни. Китайські роторні косарки коштують недорого, але можуть підвести після короткого терміну служби. Протилежна ніша на ринку – європейські, американські і японські агрегати. Це бренди перевірені, але ціни високі. Якщо ви зважилися на покупку такої косарки, остерігайтеся підробок. Багато фермерів звертаються до вітчизняних моделям техніки, які займають проміжну позицію між китайськими і японськими косарками. Перевага обладнання в доступності запасних частин.
Порада. Білоруська сільгосптехніка МТЗ адаптована як тягач до російських і деяким європейським моделям роторних косарок.
Для тракторів фахівці рекомендують причіпні косарки виробництва компаній Wirax, Xingtai, Jinma, Krone. Для мотоблоків позитивно зарекомендували себе моделі:
- «Зоря» і «Зоря 1»;
- «КНС-0,8 Стриж»;
- «КМ-0,5»;
- «Кентавр LX2060».
Імпортні моделі для міні-тракторів:
- «КП-2,1»;
- Z083 MINI;
- DM 135;
- Z-069 Wirax;
- КРН-2,1Б;
- SB-1200.
Увага! Кожна з моделей має свої нюанси роботи та особливості будови. Уважно вивчайте техпаспорт і характеристики перед покупкою.
Як зробити агрегат своїми руками
Базовий набір матеріалів і інструментів для самостійного конструювання роторної косарки для мотоблока:
- 4 колеса (діаметр близько 45 см) і парні осі для них;
- підшипники;
- два диска з редуктора, сівалки;
- металевий лист;
- куточки 40х40 мм з металу;
- ножі – 8 шт .;
- шурупи і гайки для їх закріплення;
- вісь для агрегату з вуглецевої сталі товщиною від 8 мм;
- зварювальний апарат та арматура;
- ланцюга від бензопили;
- вимірювальна рулетка;
- ручка для управління.
Порядок робіт:
- З куточка збирають раму. На неї кріпляться підшипники.
- На дисках фіксують ножі – по 4 шт. на кожен. Для цього висвердлюють отвори по 6 мм і виконують установку, залишаючи зазор приблизно в 2 мм.
- Диски кріплять на вісь і на раму, один навпроти іншого. Потім пов’язують з приводом.
Косарку для міні-трактора роблять із залізної бочки і старих металевих батарей. Каркас збирають з куточка 4х4 см. Диски вирізують з металевого листа. Рекомендований діаметр – 40 см. Ножі кріплять з можливістю їх вільного обертання. Спосіб спростити конструкцію: приварити нижній диск до каркасу.
Порада. Зіставляйте розміри ріжучих елементів з потужністю тягового механізму.
Вал можна зробити з металевої труби товщиною в 30 мм. На нього насаджують диски з ножами. На таку модель ставлять 2 підшипника: в зварений шків і на трубу. Ріжучі деталі прикриваються кожухом. Ще один підшипник фахівці радять встановити в точці з’єднання косарки з тягачем.
Саморобна косарка для міні-трактора впорається з культурами товщиною з кукурудзяний стебло. Варіанти збірки на базі бензопили досить прості для людей, які знають механіку і електротехніку. При конструюванні своїми руками або управлінні фабричної косаркою дотримуйтесь основи техніки безпеки, не підпускайте близько до апарата дітей і тварин, вчасно перевіряйте і змащуйте рухомі частини.
Чи зручна для Вас робота з такими косарками?