Тонкощі посадки винограду

Вирощування фруктів на власній ділянці дозволить отримати велику кількість дешевої і екологічно чистої продукції. Медики давно попереджають, що в супермаркетах товари обробляються спеціальними хімікатами для збереження свіжості. В огляді ми розповімо, як посадити виноград будинку, а також розберемося в тонкощах вирощування в різних кліматичних умовах, влітку і восени.

Як садити виноград

Посадка винограду має безліч правил і тонкощів

Підготовчі роботи

Садівники час від часу стикаються з проблемою: як правильно посадити виноград на власній ділянці? Просто увіткнути палиці в ряд восени і чекати появи величезних урожаїв не варто – вітчизняний клімат не має умовами для швидкого вкорінення культури. На Уралі або в Білорусі різні вимоги для вирощування фруктової ліани.

Перше на що потрібно звернути увагу при посадці винограду в домашніх умовах – це розташування ділянки, на якому будете висаджувати ряди кущів. Віддайте перевагу сонячному місцю на височини. Досвідчені садівники стверджують, що в низинах рослина погано переносить зимівлю. Це стосується як середньої смуги, так і Уралу. Рекомендується розбивати виноградники поблизу будинків або господарських будівель. Протягом дня сонце буде нагрівати поверхню дахів, стін, а ввечері тепло залишається фруктової ліані.

Виноград любить живильний грунт. Тому при наявності глинозему або пісковиків потрібно поліпшити структуру додаванням більш «жирної» грунту. Чому перші два види небажані? Глина довго зберігає вологу, що стає причиною грибкових захворювань і гниття коренів у кущів. А переважання піску в грунті не затримує рідину і поживні речовини, необхідні для росту і розвитку плодів.

Садити виноград потрібно на «подушку» з дренажу і добрив. Для цього викопується ряд ям глибиною 80 см і шириною 90 см. На дно укладаються:

  • биті цеглини;
  • керамзит;
  • черепки.

На Уралі глибину лунки рекомендується збільшити до 100 см. Справа в тому, що кліматичні особливості регіону негативно сприймаються виноградником. Прохолодна весна і ранні морози восени вб’ють екзотичний фрукт. Щоб цього не сталося, можна глибше заховати коріння куща в землю і обов’язково мульчувати. Чи не шкодують і кількість дренажу для відводу зайвої вологи.

Засипається перший шар грунту, на який потім додається підгодівля:

  • два вітру перегною;
  • 200 г суперфосфату;
  • 200 г калійних добрив;
  • літрова банка деревної золи.

Всі компоненти змішуються, засипаються грунтом і поливаються водою. Зрошення допоможе утрамбувати інгредієнтів, а це захистить коріння винограду від пошкодження через усадки. Підготовчі роботи можна проводити за 10 днів до передбачуваної дати висаджування. Ями викопуються рядами. Рекомендуємо вибрати місце для виноградника далеко від дерев і кущів: при розростанні культура витісняє «конкурентів».

Деякі садівники вважають за краще з осені готувати ряди лунок для посадки кущів. Тривале «відстоювання» ями робить позитивний вплив на розвиток виноградника. Протягом зими і осені підгодівля розкладається всередині лунки, покращуючи склад грунту.

Перед тим, як рослина висаджують у відкритий грунт, можна провести загартовування пророслих живців.

Якщо процедуру не робити, тоді «молодняку» забезпечений стрес і довгий укорінення. Для звикання до сонця і кліматичних змін, кущі винограду виставляють в ряд на кілька годин на відкрите повітря, збільшуючи з кожним днем ​​час перебування на вулиці. Така підготовка рекомендується як для середньої смуги і Білорусі, так і для Уралу.

Підготовка лунок для висадки винограду

Лунки для посадки винограду можна готувати з осені

Посадка

Після усадки землі в ямі можна приступати до висаджування саджанців. Як посадити виноград? У центрі лунки акуратно ставлять кущ, рівномірно випростуючи корінці. Зверху засипають ґрунтом до приросту (зелень, яка виросла з черешка).

Пам’ятайте: якщо рослина висотою не більше 25 см, то їх садять вертикально, а більш високі рослини рекомендуються злегка нахилити.

Після посадки грунт утрамбовують і поливають трьома відрами води. Якщо очікуються заморозки, тоді ховають рослини під пластикові коробки або поліетилен. Після того як верхній шар просохне, грунт трохи розпушують. Після третього зрошення ряди ретельно мульчують. Це захистить від оголення коренів, а також затримає вологу всередині пагорба. Аерацію проводять після будь-якого попадання рідини в грунт (опади, полив).

Садівники стежать, щоб вода не застоювалася біля коріння виноградника – це може спричинити проблеми як в середній смузі, так і на Уралі. Примхлива культура не любить зайву вологу і реагує на неї гниттям коренів, хворобами. При посадці можна зробити дренажний отвір з пластикової труби і полив здійснювати через нього.

Оптимальний час для посадки кущів різному в різних регіонах. У середній смузі приступають в кінці квітня або початку травня, коли земля прогрілася. На Уралі пізніше літо, тому період висадки виноградника зсувається в бік червня. Якщо саджанець потрапить в не прогрітий грунт, то коріння загинє.

Якщо немає близько грунтових вод, то посадку саджанців бажано проводити глибше, а в міру росту рослини підсипати землю в ямку. Чим глибше розташовані коріння, тим краще виноград перезимують.

Як посадити виноград в прохолодній кліматичній зоні з вологою весною і заморозками восени? У таких широтах встигають визріти тільки ранні сорти. Тому на Уралі можна висаджувати ряди винограду під плівку – в теплицю. Такі конструкції споруджують біля будинку і обладнають додатковим освітленням. Влітку підсвічування не потрібне, а восени вона допомагає дозріти навіть самим примхливим сортам.

посадка винограду

Після посадки грунт утрамбовують

Догляд

Вирощування винограду в домашніх умовах вимагає більшої уваги, ніж інші фруктові дерева. Особливо в перший рік життя. Висаджуючи кущі рядами, недосвідчений садівник забуває про аерації і видаленні бур’янів. Рослини-паразити ущільнюють грунт, зберігаючи вологу у своїх коренів, тим самим погіршують циркуляцію повітря. Рекомендуємо не чекати, поки бур’ян влітку покриє весь виноградник, а регулярно прополювати його перед поливом.

Обов’язкова підготовка на зимівлю. Особливо це стосується Уралу, з його затяжними дощами в кінці серпня. Всі молоді рослини восени покриваються товстим шаром мульчі з:

  • тирси;
  • торфу;
  • хвойних гілок;
  • залишків рослинності.

Чим вище горбок, тим більше шансів винограднику пережити заморозки і перепади температур. Тому рекомендується не шкодувати сировини і ретельно ховати ряди кущів.

Особливо страшні затяжні дощі, які тижнями зрошують примхлива рослина восени. Знаючи кліматичні особливості регіону, краще заздалегідь підстрахуватися і зробити більше дренаж.

Догляд за виноградною лозою

Винограду необхідна регулярна прополка і аерація

Шпалери – це зручний метод надання форми винограднику. Лозу направляють по дроті і вона далі обплітає всю споруду. Зробити будова можна відразу після посадки, щоб рослині було за що триматися. Такі конструкції влаштовують біля будинку або в саду. Восени буде комфортно підрізати доросла рослина.

Тепер ви знаєте, як правильно посадити виноград в домашніх умовах. Ми розібралися в способах вирощування культури в середній смузі і на Уралі. Доглядаючи влітку і восени за лозою, можна через 2-3 роки отримати соковиті, смачні ягоди.