Багато хто бажає створити у себе вдома приємну атмосферу. Домогтися її можна за допомогою зелених рослин. Відмінною прикрасою для будь-якого приміщення стане пальма кімнатна, яка різноманітністю видів здивує найвибагливіших квітникарів. Щоб виростити красивого і здорового екзота, треба правильно за ним доглядати.
Кімнатна пальма – яскрава прикраса інтер’єру
Опис і характеристика кімнатних пальм
Назва рослина отримала завдяки своїм листам, які нагадують людську долоню. З латинської мови воно так і перекладається (palma). У природі існує більше 3400 видів пальм, які ростуть в тропічних або субтропічних умовах. Якщо подібний мікроклімат створити вдома, вони добре приживуться. Пальма – це дерево, яке повільно росте. Ця особливість дає шанс вирощувати її в приміщенні.
Вибираючи місце для рослини, слід враховувати його особливості. Пальма в домашніх умовах не любить протягів, при яких вона може загинути. Вимагає просторих приміщень. За кілька років їй буде мало місця навіть у великих залах. При розстановці в кімнаті або зимовий сад вона не повинна ні до чого торкатися. Любить теплу грунт, тому горщики не варто ставити на холодне підвіконня або підлогу.
Домашню пальму слід оберігати від протягів
Різновиди кімнатних пальм
Виділяють два її типу: перисті і віялові. Перші мають вузькі, тонкі листи, які розташовуються уздовж стебла. Другі кріпляться в одній точці на черешку, утворюючи віяло. Листя зубчасті, виглядають ефектно, але занадто великі, тому не завжди зручно тримати таку пальму в приміщенні.
Існує поділ рослин на одностовбурні і кущоподібні. Представники останнього сімейства можуть в зрілості формувати один ствол. У домашніх умовах це відбувається рідко. Деякі мають гарні квіти.
Пальми кімнатні мають й іншу класифікацію:
- бамбукові;
- перисті;
- сагові;
- "риб’ячий хвіст".
Сімейство бамбукових налічує невелику кількість різновидів. Вони відрізняються тим, що утворюють високі стебла, дорослі особини схожі на бамбук. Сагові (цикаса) схожі з пальмою, але вони несправжні пальми. Назва «Риб’ячий хвіст» дерева отримали завдяки особливій формі листя.
Поширені види
Є більше 2400 різновидів пальм, які вирощують в домашніх умовах. Середовищ них можна виділити популярні.
Фінік (Phoenix)
У природі він дуже великий, але вдома садять міні фінік (карликовий). Висота його досягає 3 м. Може утворити кілька стовбурів. Зустріти його можна дуже часто, тому що він виростає навіть з кісточки. Фінік Робелена більш пристосований до вирощування вдома і може плодоносити.
Хамедорея (Chamaedorea)
У природі росте в мексиканських лісах з великою вологістю. Пристосувалася до вирощування в горщиках в більш посушливих умовах. Досягає 2-3 м у висоту. Самою незвичайною з цього роду є хамедорея metallica.
Її листя суцільні і мають характерний металевий блиск. Не вимагає особливого догляду. Виростити зможе навіть початківець квітникар.
Вашингтонія (Washingtonia)
Вид родом з Північної Америки. Віялові листя рослини з часом відмирають і засихають, не опадають, а покривають стовбур. Пальма швидко росте. Тому з часом вимагає великого простору.
Вашингтонія володіє гарними віяловими листям
Ховея (hovea)
Завезена з австралійських островів. Має гарні перисті листки, молоде листя можна розпізнати по їх вертикальному розташуванню. Витримує сухе повітря і брак світла, тому найчастіше прикрашає офісні приміщення. Повільно зростає і майже не піддається хворобам.
Рапіс (Rhapis)
Пальма азіатського походження. Невимоглива до поливу, але любить багато світла. Найбільш відомі представники – це Рапіс excelsa і Рапіс multifida. Відрізняються листям (їх кількістю і розміром).
У горщики висаджують по кілька штук, щоб утворився гарний кущ. Росте повільно.
Кариота (Caryota)
Листя трикутної форми, схожі на риб’ячий хвіст. Швидко зростає. Живе близько 20 років. Добре розвивається в освітленому приміщенні. Популярні види Кариота м’яка (має кілька стебел) і Кариота пекуча (росте в одне стебло). Квіти і плоди вишуканого вигляду.
Ливистона (Livistona)
Віялова пальма, яка потребує високої вологості повітря. Висаджують частіше такі різновиди: Ливистона chinensis (китайська) і Ливистона saribus. Рослини невисокі. Листя короткі, компактні.
ливистона Сарібус
Догляд за кімнатними пальмами
Забезпечити ідеальні умови для зростання і розвитку рослини можна, дотримуючись деяким правилам.
Витримувати відповідну температуру
Для пальмових рослин комфортної буде температура 16-22 ° С. У зимовий період можна тримати її на рівні 8-10 ° С, тільки для теплолюбних варто збільшити до 14-16 ° С.
Своєчасний полив
Його здійснюють часто, але помірно, спостерігаючи, щоб грунт був вологим: влітку кожен день, взимку 2-3 рази в тиждень. Беруть воду відфільтровану, відстояну.
Підвищення вологості
Рослина може впоратися з посухою, але недолік вологості матиме погані наслідки, тому його збризкують дистильованою водою 2-3 рази в тиждень. Якщо взимку повітря пересушене через центрального опалення, то обприскувати листки можна щодня з двох сторін. В іншому випадку досить буде два рази в місяць протирати їх вологою ганчіркою.
Гарна освітленість приміщення
Кімнатні пальми потребують яскравому світлі, краще розсіяному. На них не повинні потрапляти прямі сонячні промені. При близькому розміщенні до вікон можна затінювати світлими шторами. З віком рослина стає більш тіньовитривалим.
Пересадка
Для молодих дерев щороку треба міняти грунт і збільшувати горщик. Грунт беруть легкий з додаванням піску, а посудину високий. Дорослі пересаджують раз в 2-4 року. У грунт додають важку дернову землю з великими стружками.
Після пересадки добрива не вносять півроку. В інших випадках підгодовувати можна щотижня. Для цього купують спеціальні засоби в магазинах.
Проблеми в догляді
При вирощуванні пальм в домашніх умовах квітникарі часто стикаються з різними проблемами. Якщо у рослини сохнуть кінчики листя, варто звернути увагу на вологість і полив. Сухі повітря і грунт можуть бути причиною такої реакції. Погано впливає холодне повітря.
Жовтіючі листя свідчать про недостатньому поливі. Якщо присутній його надлишок, то рослина покривається коричневими плямами. Таке явище виникає при жорсткій воді або при різких перепадах температури.
Нижні листя рослини з віком сохнуть і відмирають. Їх треба зрізати ножем. Якщо ж почали сохнути верхні, варто зменшити полив і трохи затінити.
При поганому зростанні пальму треба переставити в інше місце. Швидше за все їй не вистачає освітленості і тепла. Варто внести добриво.
Розмноження
Процес розмноження складний, і впоратися з ним важко. Простіше купити дерево в квітковому магазині, але якщо слідувати рекомендаціям, можна досягти відмінних результатів.
Пальми садять, висіваючи насіння. Їх треба купувати в спеціалізованому магазині, адже вони швидко втрачають схожість. Свіжі насіння зійде через 20-30 днів. Ті, яким кілька років, будуть проростати 2-4 місяці. Насіння має досить тверду оболонку, тому перед посадкою дрібні заливають теплою водою (30-35 ° С) на 3-4 дні, а великі надрізають. Висівають в лютому або в березні. Для цього:
- Беруть дрібні горщики, щоб сильно не розросталися коріння.
- Знизу роблять дірки, щоб витікала зайва рідина.
- На дно ставлять дренаж, можна використовувати подрібнений цегла.
- Змішують дернову землю з річковим піском у пропорції 1: 3, насипають в посудину.
- Насіння поглиблюють на 2-3 см. Відстань між ними повинна становити 3-3,5 см.
Субтропічні види пальм пророщують при температурі 20-22 ° С, тропічні – 28-30 ° С. Пересаджування пророслих сіянців проводять, коли листок на них досягне розміру 8-10 см. На дно горщика знову кладуть дренаж. Грунтову суміш готують таким чином: 3 частини дернової грунту, 2 частини перегнійної, 2 частини листової землі, 1 частина піску. Добре ущільнюють.
Молоді пальми повинні знаходитися в невеликих горщиках
Боротьба зі шкідниками: фото
Якщо рослина втрачає декоративний вигляд, можливо, його вразила хвороба. Треба застосовувати заходи боротьби, інакше рослина загине.
При занадто сухому повітрі пальму кімнатну може вразити павутинний кліщ. Визначити цього шкідника можна по павутині, яка з’явиться на стеблах. Щоб його знешкодити, треба протерти рослина мильною губкою. Варто регулярно його обприскувати і обмивати під теплим душем.
Якщо ці методи недієві, пальму обробляють таким розчином: 0,15% актеллик в дозі 1-2 мл на 1 л води.
При ураженні борошнистими червами листя, пагони і квіти (якщо є) сохнуть і обпадають. Пальма піддається таким шкідників, як щитівки. Вони висмоктують з її клітин сік. Листя при цьому сохнуть і обпадають. При цих хворобах заходи боротьби такі ж, як і з павутинним кліщем.
Павутинний кліщ знищується мильним розчином або інсектицидами
Висновок
Декоративна пальма створить вашій кімнаті гарний вигляд, озеленити і очистить повітря. Правильний догляд забезпечить їй довге і здорове життя. Приємно спостерігати за рослиною, яке з часом перетворюється в ефектне дерево.