Сімейний цибулю – так в народі називається одна з різновидів популярного овоча. Вивчивши інформацію про існуючі сортах, подивившись фотографії з детальним описом і характеристикою кожного, можна запросто культивувати цей цибулю на своїй ділянці і отримувати супер високі врожаї.
Чому «сімейний»?
Існує кілька різновидів цибулі ріпчастої:
- малозачатковий – на поперечному розрізі цього овоча можна побачити 1-2 зачатка цибулин, які зможуть прорости після посадки;
- среднезачатковий – в цибулині їх 2-3 штуки;
- многозачаткових – 4-5 і більше.
До таких належить сімейний цибулю (сім’я – це не один, а багато), який в деяких регіонах ще іменується Кущівка. Його цибулини мають довгасту форму і невелику вагу. У кожному гнізді може знаходиться до від 4 до 8 цибулинок (у деяких сортів більше).
Сімейний цибулю – кущевка
Листя, або як їх ще називають пір’я, тонше і довше, ніж у інших різновидів.
Увага! Найчастіше цей лук неправильно називають шалот. Цей різновид теж відноситься до многозачаткових, однак відрізняється від сімейного цибулиною подрібніше, більш ніжними листям і не таким гострим смаком.
Відомі сорти
- Старообрядницький. Сорт вивели вологодські селекціонери. Колір цибулин мідно-рожевий. Смак приємний, але досить гострий. В одному гнізді може бути 5-8 цибулин.
- Велікоустюгскій. Червоно-коричневі цибулини округлої форми, середня вага яких 80 г, мають різкий смак. Культивується в північних районах. Цибулин в гніздах по 6-10 штук.
сорт велікоустюгскій
- Прометей. Коричнево-червоні цибулини сорту мають правильну форму. Урожайність дуже висока. Смак м’який.
- Княжич. Цибулина в розрізі рожевого кольору. Зовнішні лусочки світлі, червоно-коричневі. Смак м’який, приємний. В одному гнізді може бути до 8-10 цибулин вагою по 75 г кожна.
- Альбік. Кругленькі цибулини жовтого кольору мають досить гострий смак. Добре нарощує зелену масу – з однієї цибулини можна зрізати до 200 г листя. Дуже врожайний і тривало зберігається. Рекомендується для зимової вигонки.
- Сергійко. В одному гнізді може розташовуватися 7-8 щільних, округлих цибулин жовтого кольору, середня вага яких 70 м Відрізняється дуже гострим смаком.
- Гарант. Так само, як і альбік, нарощує багато зелені. Цибулини овально-плоскі, яскраво-жовтого кольору, вагою до 60 г. В одному гнізді їх буває до 11 шт.
Терміни посадки
При плануванні термінів посадки потрібно визначитися з метою вирощування овочу. Листя швидко починають рости при температурі навколишнього повітря від +15 до + 25 ° C. Коренева система віддає перевагу +2 .. + 15 ° C. У кліматі середньої смуги цей період зазвичай припадає на кінець квітня. Звідси висновок: при більш ранніх посадках цибулини будуть більшими.
Порада. Овоч краще висадити до 5 травня. У народі це день Луки або луків день.
Під зиму рекомендується садити тільки спеціально виведені сорти. Наприклад, Гарант, Альбік, Сергійко, Сибірський жовтий і т.д. Інші сорти при такій посадці стрілку.
Підготовка цибулин до посадки
Найчастіше велика частина вирощених цибулин йде на їжу, а менша залишається на посадку.
Порада. Щоб цибуля менше дивувався хворобами і гнилями, посадковий матеріал краще раз в декілька років оновлювати.
Після зимового зберігання цибулини злегка підсихають, тому для якнайшвидшого проростання їх очищають від сухих лусочок і замочують у воді з невеликою добавкою біодобрив на 10-12 годину.
Важливо правильно підготувати цибулю до посадки
Після закінчення часу цибулини виймають з розчину і зрізають п’яту (опробковевшей місце, яким дочірня цибулина кріпиться до материнської). Така маніпуляція стимулює швидке зростання коренів. Далі цибулини ріжуться уздовж навпіл. Це робиться з метою збільшення площі живлення. Тобто, при посадці цілої цибулини виросте, наприклад, 8 шт невеликих, а при посадці половинки – 4 великих.
Навесні, як тільки грунт прогріється до + 5 ° C можна приступати до посадки цибулі. На попередньо перекопати грядці робляться борозенки, близько 5 см завглибшки.
Порада. Борозенки під посадку цибулі можна добре посипати деревною золою. Це врятує овоч від пошкодження лушпиння мухою. Цибулинки розкладаються в шаховому порядку з інтервалом 20х20 і засипаються землею.
Догляд за посадками
Після того як на поверхні з’явиться зелень, грядки з сімейним цибулею краще замульчувати. Так буде утримуватися волога і тепло, що потрібно для отримання хорошого врожаю. Ідеально для цього використовувати свіжоскошену траву або сіно.
Порада. Починати полив краще тоді, коли пір’ячко досягнуть висоти 10 см. За цей проміжок часу, починаючи від посадки, коріння овоча будуть прагнути вниз "намагаючись" знайти воду і, відповідно, цибулини добре укореняться. Приблизно на початку липня полив припиняють.
При ураженні посадки хворобами або шкідниками рекомендується обприскування грядки бордоською рідиною. Однак слід пам’ятати, що в цьому випадку зелень ні в якому разі не можна вживати в їжу.
В кінці червня цибулини відокремлюється і можна проводити проріджування. У кожному гнізді потрібно залишити 3-5 штук.
Коли прибирати сімейний цибулю
Збирання сімейного лука з городу потрібно починати відразу після вилягання зелені. Якщо це робити пізніше, цибулини починають посилено поглинати вологу з ґрунту, що значно скорочує період спокою.
зелень цибулі
Витягнуті з землі цибулини можна потримати один день на грядці для просушування, а потім помістити під навіс або на горище. Листя видаляються після повного засихання.
Зберігати сімейний цибулю можна на тому ж горищі, добре прикривши його щільною тканиною, або в кімнатних умовах, наприклад, в кухні в дерев’яному ящику.
Сімейний цибулю – чудова різновид, яка відмінно зберігається до наступного сезону, має приємний смак і не вимагає складної агротехніки. Отримати великий урожай цього овоча під силу будь-якому городникові.