Як самостійно облаштувати ставок на дачі

штучна водойма на дачіДача у багатьох асоціюється з відпочинком. Щоб вона справді стала місцем релаксу душі і тіла, непогано декорувати її відповідним чином. Один з класичних способів – ставок на дачі. Його не складно зробити своїми руками, маючи мінімальний набір навичок в будівельних роботах і матеріали. Вам сподобається різноманітність ландшафтних ідей, які можна реалізувати за допомогою власного міні-водойми.

Підготовка до робіт. Що потрібно знати про штучне ставку

Декоративний ставок на дачі здатний не тільки прикрасити зелений інтер’єр, але і наситити повітря вологою для рослин і приємною свіжістю для власників і гостей ділянки. Для багатьох власний водойму – мрія. Ставок – досить серйозний елемент ландшафтного дизайну. Він вимагає ретельного планування і складання креслення.

Насамперед визначте, чи є на ділянці підходяще місце для розміщення ставка:

  1. Відкрита місцевість. Зростаючі безпосередньо поблизу чагарники і дерева, звичайно, будуть створювати тінь, але і засмічувати воду теж. Можна накрити ставок восени спеціальною сіткою, оберігаючи його на час листопаду. Однак влітку листочки і гілочки все одно потраплять в воду і осядуть на дні.
  2. Тінь не потрібна ставку ще й через те, що уповільнює прогрівання води. Оптимально, щоб у водойму прямі промені сонця потрапляли лише в першу половину світлового дня. А опівдні штучне озерце вкривала тінь.
  3. Занадто інтенсивне сонячне освітлення теж шкідливо для води: вона зацвіте і стане розсадником шкідливих мікроорганізмів. А сам ставок буде швидко випаровуватися.
    як зробити водойму своїми руками
  4. Місце має бути рівним. Адже навіть на незначному підвищенні берега будуть проступати контури гідроізоляції.

Порада. Залиште трохи місця навколо ставка, якщо з часом вам захочеться розширити ландшафтний елемент.

Є 2 способи побудувати ставок своїми руками:

  • Купити і встановити готову форму-басейн з міцного склопластику або полівінілхлориду. Термін служби не обмежений. Монтується швидко і надійно.
  • Закріпити на грунті спеціальною плівкою (бутилкаучуковая гума або той же полівінілхлорид). Термін служби – 30-50 років в першому випадку, 10 років – у другому.

Планування розміщення ставка на дачі

Задавши параметр площі і вибравши місце свого міні-водосховищу, подумайте над його формою. Природний дизайн вимагає простих геометричних форм для великих територій і звивистий берег ставка для невеликих ділянок. У першому випадку все зрозуміло: фігури овал або круг-дзеркальце будуть красиво виглядати у великому парку. Водойми можна використовувати не тільки для прикраси, а й для розведення риби, купання. А ось розмістити хитромудрий ставок на тісному ділянці непросто. Вирішити це допомагають:

як зробити водоймуСтавок з фонтаном

  • включення в композицію полуфонтана;
  • створення штучного перепаду висот між двома частинами озерця.

Порада. Робити великий ставок на дачі не завжди актуально. Маленьке водовместіліще може відмінно вписатися в більшу галявину.

Форма ставка залежить і від стилю, в якому виконаний дизайн вашої ділянки. Класика потребує позначених кутах. Англійська стиль, навпаки, любить округлість. Оптимальна глибина штучного озера – 30-50 см. Це зручно для флори і фауни. Також його легше побудувати.

Увага! Мінус подібних неглибоких ставків – високий ступінь промерзання. Тому живність і рослини доведеться переселяти на час холодів.

Порядок спорудження ставка на дачі

Процес монтажу водойми за допомогою спеціальної міцної плівки досить простий. Разом з тим він вимагає точного дотримання технології. Детальніше розібратися в ній допоможуть фото:

  1. Розмітьте кордону майбутнього котловану. Використовуйте кілочки.
  2. Вирийте яму згідно з планом. Для широкого і глибоко озера краще використовувати екскаватор, в інших випадках достатньо лопати і 1-2-х пар робочих рук. Спочатку викопайте невеликі траншеї по контуру (30 см в глибину), а потім знімайте основну частину землі. Оптимальний кут нахилу берега – близько 45 °.
    будівництво ставка
  3. По периметру котловану зробіть рів (15 см в глибину). З його допомогою буде проводитися закріплення плівкового покриття.
  4. Дно котловану вирівняйте, очистіть від каменів, гілочок, скелець і інших гострих предметів, здатних в перспективі прорвати плівку.
  5. Зробіть піщану подушку на дні товщиною в 5 см. Одягніть на котлован водостійке геотекстильне покриття.
  6. Застелите дно і краї плівкою.

Порада. Щоб правильно розрахувати кількість необхідної плівки, використовуйте при розрахунку площі довжину і ширину ставка, а також подвоєну величину його глибини. До цього додайте приблизно 0,5 м (запас на закріплення).

Плівкове покриття встеляється без натягу, вільно. Для початку закріпіть його по периметру цеглою. Лише після цього можна пускати в ставок воду. Нехай він постоїть в такому стані хоча б добу. За цей час плівка прийме необхідну форму.

Слідом за цим можна підстригати краю, але не повністю, 25 см слід залишити для вимощення. Вона виконується з дерева, каменю, плитки, цегли та іншого відповідного матеріалу шириною від 60 см. Отмостка фіксується на цементному розчині.

Як працювати з готовою формою

Якщо ви придбали фабричну ванну для штучного ставу, роботи виконуйте так:

ставок в центрі газону

  1. Прикладіть заготовку в землі і окресліть контур.
  2. Викопайте яму потрібної глибини. Вона, як і форма, буде 2-рівневої. В процесі роботи постійно звіряйте розмірність. Через швів до заданих параметрах слід додати ще по 15 см.
  3. Повністю очистіть дно.
  4. Покладіть на нього шар піску 10 см.
  5. Ванну встановлюйте з будівельним рівнем. Заповніть її водою і через добу перевірте, чи не просіла чи конструкція. Якщо це сталося, додайте в потрібне місце ще піску.

Яким би не був ваш ставок, на завершення його слід прикрасити. Декор продумується теж на етапі планування. Завдання – вписати водойма в загальний стиль ділянки. У міні-озеро можна запустити рибок або інших тварин, а також прикрасити його рослинами. Якщо правильно підібрати мешканців, природна система ставка сама встановить баланс і полегшить догляд за ними. Крім того, очищайте воду від опалого листя, бур’янів і ниткоподібних водоростей.

Будівництво ставка: відео