Глід як ліки, використовували вже в Середні століття. Доктора готували з стиглих ягід настоянки від дизентерії. У XIX столітті за допомогою глоду чистили кров, для цього пацієнтові прописували чаї. У наш час медицина застосовує глід в кардіології та неврології. Крім аптечних препаратів є народні рецепти, для яких потрібні свіжі або сушені ягоди. У домашніх умовах глід зручно висушити в духовці, електросушарці, деякі використовують мікрохвильовку. Ягоди зберігаються всю зиму, без втрати корисних властивостей.
Як і коли збирають глід
Стиглі ягоди заготовляють у вересні – жовтні. Плоди обривають або відрізають цілими кистями і складають в підготовлену тару. Для зберігання не підходять недозрілі, гнилі, пошкоджені механічно або комахами ягоди. Збір можна здійснювати до перших заморозків. Роботи проводять тільки в суху погоду.
Увага! Будь-які рослини вздовж доріг і автомобільних трас токсичні.
Ранньою весною проводять збір кори глоду. Для цього вибирають молоді одерев’янілі втечі не старше чотирьох років. Гілки зрізують і гострим ножем відокремлюють кору. Подрібнена і висушена кора зберігається 2 роки.
У народній медицині використовують плоди, листя і квітки глоду
До того моменту, як зав’яжуться плоди глоду, збирають лист рослин для заготівлі. Підходять для цього тільки чисті, акуратні пластини, які обривають або відрізають ножицями з шматочком черешка. З одного гілки знімають не більше 1/3 частини всіх листя.
Увага! Вікове обмеження на вживання ліків з глодом: забороняється дітям молодше дванадцяти років.
Сушать на зиму і квітки рослини. Глід цвіте рясно, але недовго, всього близько тижня. Цього часу достатньо, щоб заготовити лікарський матеріал. Квітки обривають в цілому вигляді, але не відділить пелюсток. Складають акуратно в пластикові відра або плетені кошики, поліетиленові пакети не годяться, тому що в них рослини помнуться і швидко покриються конденсатом.
Де висушити глід
Добре сохне глід на горищах під залізним дахом. Будь-яку частину рослини розрівнюють тонким шаром на піддонах. Час від часу перемішують, щоб все рівномірно просохла. Можна сушити і зверху на дахах в теплі сонячні дні. Ягоди доходять до кондиції приблизно за 4-5 днів, квітки висохнуть за 2-3 дня, найбільше часу потрібно корі. На ніч піддони заносять в приміщення.
Увага! Повністю висушені «яблучка» глоду тверді, зморщені. При стисненні розсипаються, а не склеюються.
Якщо немає можливості сушки на відкритому повітрі, то використовують газову духовку. При температурі + 40 … + 50 ° С і нещільно закритих дверцятах ягоди висохнуть за 3-4 години. Такий же температурний режим створюють і в електросушарці, глід розподіляють в один шар на решітці і сушать до готовності. Великі плоди можна розрізати на кілька частин. Електроприлад і духовка повинні бути попередньо розігріті до +60 ° С, потім температуру знижують до +50 ° С.
Сушені ягоди глоду
У мікрохвильовці глід сушать невеликими обсягами на позначці в 200 Вт. Розкладають на блюді між двома шарами х / б тканини. Овочі і ягоди дуже швидко сохнуть в аерогрилі при t 120 ° С, швидкість вентиляції виставляють середню, дверцята залишають відчиненими.
Увага! Правильно висушена кора – ламка, зовні бура, а всередині жовтувато-бурого кольору.
Після обробки глід зсипають в полотняні мішечки, скляну або дерев’яний посуд з щільною кришкою. Квітки рослини зберігають корисні речовини рік, а кора і ягоди – два роки. Максимальний термін зберігання сушеного глоду вісім років.
Як використовують сушений глід: рецепти та поради щодо застосування
Настої та чаї з ягід глоду – незамінний засіб при безсонні і хронічної втоми. У поєднанні з іншими травами і медом, вони тонізують і розслаблюють організм. Для поліпшення сну знадобиться:
- 1 ст. л. сухих ягід;
- 300 мл. окропу;
- 1 ч. Л. меду.
Ягоди заливають окропом, додають мед і п’ють замість чаю за півгодини до сну. Подрібнені квітки і плоди додають в звичайний чай, кава.
Людям з порушеннями в роботі серцевого м’яза: стенокардією, аритмією, готують настої:
- 5 г квіток;
- 200 мл окропу.
Наполягають на водяній бані 15 хв., Після остуджують і проціджують. Обсяг доводять кип’яченою водою до початкового і приймають по 0,5 склянки за один раз.
Настій глоду при атеросклерозі:
- 20 г сушених ягід;
- 200 мл. окропу.
Склад настоюють півгодини. Весь обсяг ділять на дві частини і приймають перед сніданком і після вечері перед сном.
Використовуючи глід в лікувальних цілях, виконуйте дозування
Від високого артеріального тиску допоможе настій:
- Готують суміш з частин: сушених «яблучок» глоду – 4; пустирник – 4; квітки ромашки – 1; сухоцвіту болотної – 4.
- 1 ст. л. суміші заливають склянкою окропу і настоюють 1 годину.
- Приймають по 1 ст. л. в день.
Сушену кору глоду заварюють при гарячковому стані, задишка і діареї. Кора цього чагарнику є природними антітромбіческім препаратом. Завдяки вмісту в ній глікозид ескулін, відвари з кори знижують ризик закупорки судин.
Глід вживають не тільки в сухому, але і в свіжому вигляді. Розведений сік з ягід піде на користь нервової, травної та системі кровообігу. Побічні ефекти можуть виникнути лише при перевищенні рекомендованих доз.