Міні-теплиця метелик – відмінне рішення для невеликих господарств. Коли розмір ділянки не дозволяє облаштувати габаритний парник, на допомогу прийде саме такий тип конструкції. Виготовити тепличку нескладно власними руками. Спирайтеся на свої можливості, креслення, особливості ділянки, фото і відео поради від спеціалістів.
Парник метелик: особливості конструкції
Таке ім’я теплиця отримала через бічних напівкруглих стулок. Вони закріплюються зверху і тому можуть відкидатися. У відкритому (піднятому) положенні скати нагадують крила метелика. У побуті їх так і називають. Парник має маленькими розмірами. Грядки не розділяються проходами, тому внутрішній простір використовується по максимуму.
Інші переваги:
- Каркас настільки міцний, що витримує пориви вітру приблизно до 20 м / сек, тиск шару снігу в 10 см. Хоча краще все ж передбачити додаткові опори для підвищення довговічності конструкції.
- Відкидні стулки забезпечують відмінне провітрювання.
- Невеликі розміри виключають зайве затінення на ділянці.
- Парник легко розібрати, перевезти і зібрати знову.
- Конструкція зберігає тепло і захищає урожай від ультрафіолету. Правда, для цього необхідно покриття з полікарбонату із спеціальним шаром.
- Мікроклімат в такому парнику дозволяє висаджувати культури на 1-2 тижні раніше.
- Міні-теплиця дає можливість отримувати і зимові врожаї. Тільки подбайте про додаткове освітлення і обігріві.
Порада. Парник повинен розміщуватися на добре освітленому, тихому, що не низинному, рівній ділянці. Оптимально – з півночі на південь.
Підготовка до роботи. Матеріали для парника метелики
Міні-теплиці такої конструкції продаються в заводській комплектації. Виробники зазвичай пропонують два варіанти: 2 і 4-метрової довжини. Власник ділянки просто збирає підготовлені деталі за інструкцією і кресленням. Як правило, господареві цілком під силу спорудити і самостійну конструкцію. Пропоновані параметри:
- ширина – 1,3 м;
- довжина – 2 м або 4 м;
- висота – 1,12 при монтажі на фундаменті або брусі; 0,89 при вкопування;
- площа полікарбонату – 2,1х4,5 м або 2,1х7 м (для 4-метрової довжини).
Порада. Використовуйте стільниковий різновид матеріалу. Його властивості найкраще підходять для парника. При вирощуванні великих або спираються на шпалери культур базову висоту конструкції можна збільшити.
Для каркаса парника метелики довжиною 4 м вам знадобляться:
- поперечина (1260 мм) – 3;
- стрінгер верхній з отворами для петель (1978 мм) – 4;
- стрінгер бічний (1978 мм) – 8;
- стрингери для стулок, нижній і верхній з отворами (1828 мм) – по 4;
- дуга проміжна – 1;
- дуга торцева з отворами для кріплень аркушів – 2;
- грунтозацепи (450 мм) – 6 (4 – з отворами для листів);
- гвинти, гайки, саморізи, шайби;
- пара ручок і 8 упорів для стулок;
- петлі і комплектуючі до них – 8 наборів;
- кронштейн кутовий і проміжний – 4 і 2;
каркас теплиці
- косинка трикутна і квадратна – 32 і 8;
- куточок – 32;
- вертушок – 8.
Порада. Для 2-метрового парника витрата комплектуючих менше. Інструмент підбирайте відповідно до матеріалів.
Монтаж парника своїми руками: інструкція
Якщо схема готова і матеріали закуплені, приступайте до підготовки ділянки:
- Розчистити його від сміття і зніміть верхній шар землі, якщо він забруднений.
- Парник краще облаштовувати на фундаменті. Найпростіше виготовити стрічковий тип: виройте траншею, покладіть водовідштовхувальний шар, проведіть армування кутів, залийте цементним розчином. Розміри фундаменту повинні відповідати площі самого парника.
- Захистіть від вологи частина бетонної основи, яка виступає над поверхнею. На ній викладіть цокольний шар з червоної цегли.
Збірку каркаса проводите по кресленнях. Основний кріпильний елемент – гвинт М5х30 або М4х30. 4 упору для стулок захищають крила від згинання всередину теплички. 4 інших – фіксують їх у відкритому стані. Грунтозачепи потрібно поглибити в землю до нижнього бокового стрингера. Встановіть ручки на крила в зручному для вас місці.
Порада. Металевий каркас бажано покрити антикорозійним складом.
У парника є такі типи покрівлі:
- загинаються крила;
- вузька смуга верхньої накладки;
- вузькі стрічки боковини;
- напівкруглий торець.
Лист стільникового полікарбонату слід розкроїти і нарізати циркулярною пилкою на частини з невеликим запасом ширини. Фрагменти кріпляться до каркаса за допомогою саморезов і Термошайба. Стики слід добре обробити герметиком, щоб зробити парник непроникним. Підготуйте також звичайну плівку. Нею фахівці радять розділяти посадки різних культур.
Увага! Розміри листів полікарбонату для кожної зі сторін слід вважати тільки після монтажу каркасу, з огляду на все коригування та поправки.
Спрощений тип парника метелики
Така тепличка необов’язково повинна мати напівкруглу форму. Часто городники спрощують форму. Різновидів винаходів народної думки чимало. Одна з них – двосхилий парник з суцільними дерев’яними бортами і прибудовою (стовпами) по центру.
Його збирають у такий спосіб:
- Каркас кріплять на бетонному фундаменті.
- Дерев’яний бортик розташовують на висоті 110 мм над рівнем грунту. У торцях конструкції він має форму трапеції, верхня частина якої знаходиться на висоті 230 мм.
- На висоті 230 мм над землею в середині основи укладають пару масивних балок-перекладин. Довжина – по вашим потребам. Відстань – 100 мм. Поперечини спирають на пару стовпів, які в свою чергу закріплюють у вкопаних сталевих трубах.
- До поперечин за допомогою петель кріплять 2-4 кришки з полікарбонату. Їх довжина повинна покрити довжину всієї теплиці. Ширина – 160 мм.
- Конструкція передбачає підпірки для крил у відкритому вигляді, а також центральну поперечну пару перекладин, яка буде з’єднувати боковини будови.
Металеві частини цього каркаса можна з’єднувати болтами або зварюванням. Дерев’яні – за допомогою куточків і саморезов. Елементи з деревини покривають лаками-антисептиками. Торці листів полікарбонату можна скріплювати за допомогою профілів.
Парник Метелики – варіант для тих господарів, які використовують свою ділянку раціонально. Переваги цієї малогабаритної конструкції в наявності. Зробити теплицю самостійно нескладно, якщо мати під рукою креслення. Підручними матеріалами обійтися навряд чи вдасться. Але витрачені гроші повернуться успішним урожаєм і задоволенням від користування парників.