Смачні та корисні плоди, які дає вишня Изобильная, роблять це дерево одним з найпопулярніших серед садівників. Незважаючи на те що сорт відноситься до пізно дозрівають, дерево має безліч інших переваг, основне з яких – самоплідність.
Загальна характеристика
Різновид Изобильная була вперше виведена в 90-х роках в результаті селекції мічурінських сортів. У 1992 році внесена до Державного реєстру. Сорт відрізняється своєю універсальністю, він добре переносить як жарку посушливу погоду, так і зимові морози, тому вирощувати її можна практично в будь-якому куточку землі.
Перший урожай дерево дає на 3-4 рік після посадки в кінці серпня. За рахунок достатку плодів, збір виробляють в кілька етапів з розривом в 14-20 днів. Загальна тривалість життя може становити до 30 років.
Переваги вишні Изобильная:
- стійка до холоду;
- дає рясний урожай;
- не потребує додаткового запилювачів;
Особливості рослини
Опис дерева:
- виростає до 3 м в довжину;
- крона овальна, загущенность середня;
- листя увігнуті, темно-зелені, гладкі;
- нирки загострені, з клиновидним підставою;
- в суцвітті зазвичай 4-7 квіток.
Опис плодів
Плоди вишні Изобильная зазвичай смачні, соковиті кисло-солодкі, дегустаційна оцінка становить 4 бали. Транспортування переживають добре за рахунок сухий плодоніжки.
Опис плодів:
- розмір ягід 15 на 16 мм;
- вага плода 2,5-3 г;
- плоди темно-червоні, сплюснуті з боків;
- м’якоть червона, соковита;
- кісточка середня, відділення від м’якоті вимагає невеликих зусиль.
Вміст цукру становить близько 8%, кислота – близько 2%, вітамін Р більше 340 мг на 100 г фрукта. При зборі врожаю ягоди не розтріскуються і не мнуться. З цього сорту виходять відмінні компоти, варення та джеми.
Особливості вирощування
Оптимальний час для посадки вишні – середина весни. У цей період закінчуються заморозки і грунт встигає відтанути, а саджанці ще перебувають в стані спокою. Виростити добре плодоносить дерево допоможуть елементарні поради щодо вибору місця.
- Місце для вирощування повинно знаходитися на сонячній стороні двору.
- Не повинно бути протягів і вітрів, краще щоб дерево знаходилося біля стіни.
- Бажано, щоб на ділянці не було великої кількості плодових рослин.
- Грунтові води не повинні стикатися з корінням.
- Грунт – родюча і некисла.
- Саджанець найкраще підібрати в спеціалізованому магазині. Оптимальні для посадки однорічні деревця, зростом не менше 1 м. При покупці потрібно уважно оглянути коріння і сам саджанець. Структура повинна бути однорідна, без плям і вм’ятин.
Посадка вишні
Висаджувати повторно рослини в колишньому вишневому саду можна не раніше, ніж через 5 років після викорчовування. Дерева садять на відстані не менше 3,5 м один від одного. Перед посадкою потрібно помістити коріння саджанця в воду на 8-10 годин.
Етапи посадки:
- викопати яму глибиною 45 см, діаметром 50 см;
- змішати викопаний ґрунт з перегноєм і мінеральними добривами;
- якщо грунт, на якій буде рости дерево, глиниста, додають 1 відро піску;
- в яму забивають кілочок і поміщають поруч з ним саджанець;
- розправляють коріння і добре утрамбовують землею, залишаючи кореневу шийку на кілька см над поверхнею;
- прив’язують деревце до кілочка;
- в пристовбурні кола вливають 20 л води;
- мульчують перегноєм або компостом.
Догляд
У перший рік після посадки саджанці вишні потребують щотижневому поливі в обсязі 10-20 л. У дощовий рік можна скоротити кількість поливів. Починаючи з другого року, вони не є обов’язковими, але найбільш важливі після того, як дерево відцвіте, в період утворення зав’язей, після збору врожаю і після опадання листя.
Молоді вишні поливають 20-30 л води, а дорослі 50-60 л води. Починаючи з 4 роки життя вишню потрібно починати удобрювати, але якщо грунт неродючий, то перші добрива потрібно внести вже на другий рік життя.
Навесні потрібно підгодувати дерево розчином з 10 г сечовини, 25 г суперфосфату і 15 г хлористого калію на 1 відро води. Роблять це до початку цвітіння і після раз в 2 тижні.
Влітку підгодовують трав’яними настоями з бадилля кропиви і кульбаби. Цей склад потрібно залити водою у співвідношенні 1: 2. Поставити на сонці і через тиждень застосовувати для добрива вишні. У вересні вносять калійні і фосфорні добрива.
Починаючи з сьомого року починають підрізати вишневі гілки з метою проріджування. Повторювати обрізку потрібно раз в 2 роки. Видаляють гілки, які створюють зайву густоту, вкорочують пагони і підрізають основний стовбур, якщо він вище за інших гілок як мінімум на 20 см.
Хвороби і шкідники
Сорт Изобильная періодично може страждати від появи хвороб і шкідників, тому як має середню стійкість. Найбільш часто зустрічаються і небезпечними вважаються коккомикоз і Моніліоз.
Боротьба з хворобами
Коккомікоз зустрічає у вишні найбільш часто. Заражені листя швидко опадають. Боротьба із захворюванням проводиться до початку сокоруху. Дерево обприскують препаратами на основі міді або сірки. Уражені плоди і дерева потрібно видалити, щоб хвороба не перебралася на здорові частини дерева.
Навесні проводять обприскування 3% бордоською рідиною з розрахунком по 10 л на дерево. Другий раз обробляють відразу після опадання квіток 4% хлорокисью міді або розчином «Топсин-М» або препаратом «Скор». Наступного разу вишню потрібно обприскати після збору врожаю 1% бордоською рідиною або хлорокисью міді.
При Моніліоз пагони і гілки набувають бурий колір, їх зовнішній вигляд схожий на обпалений. Прогресуючи, хвороба може проявлятися у вигляді невеликих сіро-зелених наростів на стовбурі. Запізніле лікування може призвести до відмирання гілок. Першу обробку зараженого дерева проводять до початку цвітіння мідним купоросом або 1% бордоською рідиною. в наступний раз дерево потрібно обробити після цвітіння хлорокисью міді або «Філаном».
Антракноз проявляється на плодах світлими плямами, які з часом перетворюються в темні горбки з рожевим нальотом. Найбільш часто розвивається це грибкове захворювання в умовах вологого і вітряної погоди. Уражені плоди продовжують бути небезпечні для здорових навіть після опадання, тому їх потрібно обов’язково утилізувати. Обробляють хворе дерево препаратом «Полірам» з розрахунком 2 г на 10 л води. Перший раз її потрібно провести до цвітіння, потім після і ще раз через 2 тижні.
Боротьба зі шкідниками
Вишнева попелиця з’являється на верхній частині дерева на початку літа і розмножується дуже швидко. Комахи, харчуючись соком дерева, уповільнюють зростання, що веде до ослаблення рослини і розвитку інфекцій. Розмір врожаю знижується. Боротися з шкідником потрібно комплексно, проводячи своєчасну обрізку старих і хворих гілок, очищати штамб від старої кори і білити стовбури вапном.
Ефективні ловчі пояси, основною метою яких є механічне утримання комах. Такий пояс роблять зазвичай з плівки, поролону, скловати або нетканого матеріалу з липкою поверхнею.
Бояришніца гусениця: комаха має чорно-помаранчевий окрас і проводить зиму на дереві в гніздах, тому ранньою весною перші бутони і листочки дерева стають ласощами для гусениці. Одна особина може відкласти до 500 яєць. Помічені гнізда бояришници потрібно зібрати взимку або на початку весни, спробувати їх струсити з дерева, залучити птахів на ділянку. Серед препаратів ефективний «Карбофос», який застосовують в період до розпускання бруньок, потім перед збором врожаю приблизно за 3 тижні. 60 г препарату розводять на 8 л води. «Хлорофос» в порошку розводять у розрахунку з 10-20 г препарату на 1 л води.
Висновок
Сорт вишні Изобильная – хороший варіант для дачної ділянки. Невелике зростання і здатність до самоплодності є істотним її перевагою. Вона не вимагає особливого догляду, але в несприятливих умовах може піддатися розвитку захворювань або напастей комах. Дотримання правил посадки, а також уважний догляд і підживлення, створять всі умови для вирощування здорового дерева.