Айву японську або хеномелес можна назвати одним з найбільш красиво квітучих чагарників. Причому розмножити його в своєму саду за допомогою живців і насіння досить просто. Нескладно збільшити кількість рослин і за допомогою пророщування відводків, і діленням розрослося куща. Про те, як це зробити і в який період (навесні або восени) краще приступати до розмноження айви буде розказано в статті. Відповідні фото додаються.
Особливості та опис чагарнику
Чагарник айви японської або хеномелесу декоративний протягом всього року. Навесні в саду пахнуть його яскраві помаранчеві квіти, влітку відтіняють навколишні рослини красиві глянцеві листя, восени виділяються жовті плоди, а взимку його гілки створюють своєрідний каскад з покритих снігом спадаючих пагонів.
Хеномелес – рослина теплолюбна, тому краще себе почуває в південних регіонах. У холодних областях в безсніжні зими може частково або повністю промерзати.
Висаджувати японську айву потрібно на сонячному місці. У притінку вона непогано росте, але дуже слабо цвіте. При нормальних умовах тривалість життя рослини становить 50-60 років.
Увага! Кущі хеномелесу погано переносять пересадку. Тому краще відразу садити рослина на постійне місце.
Опис чагарнику:
Цвітіння айви японської
- Пагони тонкі, пониклі, зрідка покриті колючками.
- Ширина дорослого, розрослося чагарнику може досягати 1,5 м.
- Квітки, в залежності від сорту, білі, червоні, рожеві, помаранчеві, досить великі (діаметр 2-3 см), з тонким ароматом. Практично повністю покривають пагони на початку травня.
- Плоди зовні схожі на дрібні яблучка (діаметр 2-5 см). Спочатку вони зелені, до моменту дозрівання жовтіють.
- Аромат плодів сильний, приємний.
- Смак кислий, терпкий. М’якоть дуже щільна.
- Насіннєва коробочка займає значну частину плода. Розділена перегородками на 4 частини.
- Насіння темно-коричневі. Дуже схожі на яблуневі.
Як розмножити хеномелес живцями
Перевага цього методу – повне збереження сортових якостей айви. Живці готують на початку літа. Для цього використовують сильні пагони і нарізають їх на ділянки з двома-трьома міжвузлями. Нарізані частини занурюють на добу в розчин стимулятора росту коренів. Другий варіант – нижній зріз маку в порошок того ж Корневином.
Підготовлений матеріал під нахилом висаджують в ящики, заповнені сумішшю піску і торфу (3: 1 відповідно). Поверх влаштовують тепличку з прозорого матеріалу (поліетилен, скло і т.д.). Після проростання черешків, про що буде свідчити поява нових листя, укриття знімають.
Увага! Приживлюваність живців японської айви досить низька – 30-50%, тому застосування стимуляторів коренеутворення обов’язково.
На початку осені зміцнілі і добре вкорінені рослини можна висаджувати в сад.
Розмноження за допомогою насіння
Переваги цього методу розмноження айви очевидні:
- простота виконання;
- висока продуктивність – схожість насіння 85%;
Насіння айви японської
Насіння, взяті з повністю доспілих плодів, пізньої осені висівають в борозенки на заплановане місце. Наступної весни з’являються сходи. До літа молоді рослини можна висаджувати на відповідне місце в саду.
Айву японську можна сіяти і навесні, на початку березня, але це буде більш клопітно.
- Насіння замочують у воді для набухання не цілодобово.
- Стратифікують в холодильнику протягом тижня.
- Висівають по одному в підготовлені ємності.
- В кінці літа молоді рослини висаджують в сад.
- На зиму посадки прикривають листям або ялиновим гіллям.
Як розмножити відводками
Навесні довгі вилягаючі пагони пришпилюють до землі і присипають землею. Протягом літа ці місця часто поливають і додатково підгортають. Наступної весни пророщені таким чином рослини можна отсаживать. Для цього їх відсікають від материнського куща лопатою або садовим секатором.
У підготовлену ямку, що відповідає розміру коренів, засипають грунт, змішаний з перегноєм і мінеральними добривами. Занурюють саджанець, розпрямляють коріння і акуратно присипають їх землею. Ущільнюють і поливають. Надалі доглядають як за іншими садовими рослинами.
Айва японська відмінно підходить для створення живоплоту
Чи можна ділити кущ
Власне сам кущ розділити не можна, але хеномелесу властиво проростання кореневої порослі. За рахунок цього кущ розповзається. Від однієї айви можна відсадити близько 5-6 відростків. Вибирають найсильніші проростки і відокремлюють їх від куща.
Порада. Відсаджувати кореневу поросль найкраще навесні. У теплу пору вони краще вкорінюються на новому місці.
Незважаючи на простоту, метод має суттєві недоліки:
- У багатьох нащадків погано розвивається коренева система, що не дає їм швидко приживатися.
- При перших урожаїв на кущах, вирощених таким методом, плоди дрібніше звичайного.
Японська айва – універсальна рослина. Вона хороша і в одиночних посадках, і в групових, і в якості невисокою живоплоту. З її плодів готують надзвичайно ароматні варення і компоти, їх використовують як ароматичні добавки гарячих напоїв і як приправу до м’ясних страв. З огляду на всі переваги, в саду бажано розвести не один кущ. А розмножити чагарник під силу будь-кому, навіть недосвідченому садівникові.