Акаліфа – лисий хвіст на підвіконні

Акаліфа – дивовижне кімнатна рослина, різновиди якого вражають забарвленням листя і формою суцвіть. У статті можна ознайомитися з правилами догляду та переглянути фото.

Загальний вигляд

Акаліфа прийшла до нас з тропіків Азії. Завдяки яскравим листям і цікавого виду суцвіттям швидко завоювала популярність серед любителів і зайняла почесне місце на підвіконнях. У природі представники роду акаліфа виростають у вигляді трав’янистих чагарників, що досягають у висоту 2-3 м.

Ботаніками описано більше 400 різновидів, але в домашніх умовах зустрічаються тільки кілька з них. Найчастіше любителі вирощують 2 види:

  • акаліфа щетіністоволосістая;
  • різновид Уїлкса.

Перша має вигляд невеликого розлогого куща, рідко перевищує півметра у висоту. Пластини листя невеликі, шорсткі на дотик, різьблені по краях, нагадують кропиву. Інше ім’я рослини – лисохвіст. Так його стали називати завдяки пухнастим, подовженим (до 50 см), колосовидним суцвіттям, що нагадують пишний хвіст рудої шахрайки. Найбільш поширена забарвлення квіток – малинова, але в кімнатній культурі зустрічаються бордові, білі та кремові варіації. Цвітіння тривале. Найбільш інтенсивно – в літній період.

види кімнатних квітівЩетіністоволосістая

Різновид Уїлкса виділяється красивими листям, забарвленим в бронзовий, мідний, червоний кольори. Суцвіття непоказні.

Увага! Назва «акаліфа» перекладається з грецької «кропива». Листя у більшості представників роду овальні, загострені догори, мають зазубринки і щетинки як у справдешній кропиви.

Поширені види

У Російських широтах зустріти Акаліфа можна не часто. Але з кожним роком імовірність зустріти квітка в домашніх умовах збільшується. У зимових садах і на підвіконнях квітникарів-аматорів виростають такі види:

  • Акаліфа Уїлкса. Вічнозелений чагарник, при відповідних умовах досягає у висоту 3 м. Пагони у рослини прямі, червонуваті, покриті дрібними ворсинками. Листя подовжені, великі, з витягнутим кінчиком, по краю зубчасті. Пластини наділені зеленим забарвленням з бронзовим відтінком. По всій поверхні виділяються яскраво-мідні малюнки. Непоказні суцвіття у різновиди представлені в формі колосків 5-10 см завдовжки. Кілька форм Уїлкса (Жозефіна, Мозаїка, Марджіната), що відрізняються забарвленням листя, дозволяють складати барвисті композиції.

сорту квітівУїлкса

  • Акаліфа щетіністоволосістая. Витончений чагарник, що росте в природі до 3 м. Відрізняється яскравими, довгими, пухнастими суцвіттями, що зовні нагадують безліч лисячих хвостів. У домашніх умовах цвітіння безперервно протягом року.
  • Індійська представниця роду. Однорічна, півметрової висоти рослина. Стебло у міру зростання сильно галузиться. Листя невеликі, овальні, з 5 прожилками. Цвіте влітку непоказними колосками.

домашнє квітникарствоІндійська

  • Акаліфа південна. Також розгалужений однорічний чагарник з покритими волосками стеблами. У висоту до півметра. Влітку рослина виділяється пазушними суцвіттями, що не відрізняються яскравістю.

сорту кімнатних рослинПівденна

  • Акаліфа Годсефа. Гібридна форма. Листя ланцетовидні, загострені, по краю зубчасті. Пофарбовані в бронзовий колір. По всій пластині розташовані яскраві, мідно-червоні малюнки. Відома форма, що набуває на яскравому освітленні яскравий, червоний відтінок.

кімнатні рослиниГодсефа

Як доглядати в кімнаті

Рослина зараховують до сімейства молочаев, представники якого невибагливі до змісту. Однак для того, щоб акаліфа добре себе почувала в домашніх умовах, слід дотримуватися певних правил.

  1. Освітлення повинне бути яскравим. У притенении стебла витягуються, листя втрачають яскравість, а суцвіття дрібнішають.
  2. Акаліфа любить тепло. У зимовий період температура може опускатися до + 18 ° С. В інший час потрібно витримувати 22-24 ° С.
  3. Уродженці тропіків добре себе почувають при високій вологості і акаліфа не виняток. Листя часто обприскують, в піддон поміщають керамзит або мох сфагнум.

Грунтову суміш для посадки готують з дерну, листового грунту, торфу і піску. Вона повинна бути легкою, добре пропускати повітря і воду. Грунт в горщику з рослиною завжди потрібно вологе, тому виробляти полив потрібно часто і рясно. У зимовий період процедуру виконують рідше.

підгодівля домашніх квітів

Добриво вносять регулярно з весни до осені. Для підгодівлі використовують мінеральні комплекси для кімнатних рослин.

Увага! Не варто виносити домашні акалифа на відкрите повітря. Перепади температур, які часто трапляються на вулиці, не принесуть рослині користі.

Розмноження тропічної гості

Акаліфа легко розмножують в домашніх умовах. Роблять це кількома способами:

  • насінням;
  • верхівками пагонів;
  • повітряними відведеннями.

Матеріал для посадки висівають на початку весни в ємність, заповнену легким субстратом. При пророщування використовують міні-теплички. Теплий грунт забезпечує швидке проростання матеріалу. Після досягнення молодими рослинами висоти в кілька см їх пікірують.

незвичайні квітки будинку

Розмноження верхівками починають в березні. З цією метою використовують полуодревесневшіе пагони. У череночніке їх регулярно обприскують і підтримують навколо температуру в межах 22-25 ° С до вкорінення.

Порада. Для отримання пишних кущиків краще висадити кілька пророслих живців акалифа в один горщик.

Повітряні відведення утворюються на стеблах при обв’язування середній частині вологим сфагнумом. Через рік їх відділяють від материнської рослини.

Акаліфа – цікаве і дуже декоративна рослина. Завдяки невибагливості виростити його у себе вдома здатний кожен любитель.

Акаліфа: відео