Зелені рослини у нас вдома (або на балконі, оранжереї) потрібні для створення затишної атмосфери і очищення повітря в квартирі. Аспидистра – багаторічна трав’янисто рослина. Воно прийшло з лісів Східної Азії, щоб здивувати нас своїми принадами і рідкісними, але чудовими за красою, квітами. Зміст і догляд в домашніх умовах не займе багато часу. Процеси розмноження і пересадки дуже прості. Хвороби і шкідники майже не турбують сімейку, вона самостійно захищається від них, головне, не порушувати основні правила по вирощуванню аспидистри. На фото ви можете побачити кілька різновидів рослини, характеристики яких ми дамо трохи пізніше.
Біологічні особливості
В наші дні біологами виявлені і вивчені 8 видів аспидистри, що ростуть в дикій природі, в лісах і джунглях азіатських країн, один з них – аспидистра висока, культивується як домашнє рослина, пристосоване виростати і розмножуватися в умовах кімнатної середовища.
Основні біологічні показники цієї рослини:
- корінь – потужний і швидко розвивається, утворює безліч тонких корінців, що переплітаються між собою і ущільнюючих прикореневій кому землі, прикоренева шийка потовщена і вигнута в сторону;
- листя – ростуть на невеликому держаку, стебло майже відсутнє, здається, що кожен листочок з’являється прямо з землі, досягаючи висоти 50-60 сантиметрів, колір – насичено зелений, у гібридів може набувати світлі відтінки зеленого з характерними вкрапленнями і смужками, ширина листя також залежить від сортової приналежності і коливається від 3 до 10 см;
- квіти – невеликі дзвіночки діаметром не більше 3 сантиметрів мають рожеву або бузкову забарвлення, ростуть, через відсутність стебла, прямо із землі, тому іноді їх важко розгледіти за щільним оточенням листя.
Сортові характеристики гібридів
- Аспидистра Елатіор – багаторічна рослина з темно-зеленим листям, що нагадують конвалію, досягає довжини 15 сантиметрів, коріння повзучі, квітка жовтий або малиново-бурий з восьмідольним оцвітиною.
Елатіор
- Крупноквіткова – родом з В’єтнаму, користується великою популярністю у квітникарів різних країн, в тому числі і в Росії. На листової пластини оберненояйцевидних листя є контрастні вкраплення у вигляді плям неправильної форми, квіти яскраво-фіолетові з подовженими пелюстками.
крупноквіткова
- Аттенуата – кореневище у рослини кругле, повзе, листя пофарбовані в темно-зелений колір з більш світлими плямами, розташованими вздовж листа, ширина їх до 8 см, а в довжину вони можуть вирости до 50 сантиметрів.
Аттенуата
- Ганьджоуская – листя овальні або у формі еліпса розташовані на довгому черешку, часто на них присутні жовті точки, лінії і плями різні за формою, корінь тонкий повзучий.
Ганьджоуская
- Обланцефолія – прийшла до нас з Китаю, має вузькі листя, дрібні квіточки, забарвлення листя зелена або жовто-зелена.
Обланцефолія
- Січуаньская – також родом з китайських лісів, корінь потужний, листя поодинокі, виростають до 70 сантиметрів в довжину, держак – від 10 до 40 см, лист – до 35 см, в кінці зими у неї з’являються квіти-дзвіночки з шістьма пелюстками.
Розмноження та пересадка в домашніх умовах
Розмножують рослину простим розподілом кореневища або укоріненням листків. Перший спосіб вважається найпростішим:
- Кущ обережно виймають з горщика з грудкою землі.
- Розрізають кореневище на частини з 2-3 листям.
- Поміщають в нову ємність на 4-5 сантиметрів більше в діаметрі.
- Засипають коріння додатковим субстратом, виробляють полив.
Увага! У новий горщик необхідно покласти стерильний дренажний матеріал: дрібні камінчики, гальку, цегляну крихту.
З другим методом у вас також не виникне проблем, різниця лише в тому, що на укорінення листа, буде потрібно більше часу, робиться це в такий спосіб:
- лист потрібно обрізати трохи вище держака;
- промити і злегка обсушити його нижню частину;
Для розмноження використовують держак або лист
- підготувати глибоку скляний посуд, можна взяти банку або пляшку з широким горлом;
- наповнити ємність наполовину чистою водою;
- помістити в неї посадковий матеріал, шийку герметично закрити;
- після відростання 2-3 корінців, пересадити в горщик зі звичайним квітковим субстратом.
Порада. Посуд для вкорінення необхідно встановити в тепле місце, уникаючи попадання прямого сонячного світла.
Як правильно пересадити аспидистру
Коріння росте дуже швидко, і через якийсь час горщик стає малий, доводиться пересаджувати кущик в ємність більшу за глибиною і діаметром. В цьому випадку поступайте таким чином:
- рясно полийте квітка і дочекайтеся повного всмоктування вологи;
- відокремте землю по краю горщика лопаткою;
- обережно, намагаючись не пошкодити коріння, вийміть рослина з грудкою землі зі старого горщика;
- підготуйте велику ємність, додайте в неї дренаж і частина субстрату;
- кому землі з рослиною поставте на середину горщика, і поступово засипте землею, що залишилася, ущільнюючи її навколо коренів.
При правильному догляді культура стійка до хвороб
Захист від хвороб і догляд вдома
Ця рослина вважається дуже витривалим, виживаючи в дикій природі, воно набуло здатність самостійно захищатися від шкідників і хвороб, які в домашніх умовах можуть з’явитися тільки при порушеннях правил утримання і догляду, це єдиний захист, яку цілком можливо виконати.
Основні правила догляду:
- Утримувати рослина в сприятливих для нього умовах: при достатньому освітленні, при температурі не нижче 20 градусів влітку, а взимку – не більше 15-18, вологість повітря повинна бути близько 70%.
- Основне добриво вносити один раз на рік перед початком активного циклу (на початку весни).
- Підгодовувати влітку 2-3 рази за весь період.
- Поливати влітку частіше, як тільки підсохне верхній шар землі, взимку – помірно, через кілька днів після висихання поверхні субстрату.
Виконуючи всі ці правила, ви отримаєте здорове кімнатне рослини, яка не буде хворіти, і може обдарувати вас рідкісними, але чудовими квіточками. Бажаємо вам такого щасливого моменту.