Бальзамін садовий – посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Бальзамін – чарівна рослина з унікальними квітами. Цей незвичайний кущ відмінно відчуває себе в горщику, добре росте на клумбі. Дізнайтеся, все про вирощування бальзаміну садового, посадку і догляд, подивіться фото цікавих сортів в цій статті.

Бальзамін – це унікальна рослина, квітуче весь вегетаційний період. Воно прикрашає сади, балкони та тераси, оточує доріжки, прекрасно виглядають на підвіконнях, спокушає широким спектром сортів і насиченими кольорами.

А ви знаєте, що онлайн сервіс та мобільний додаток PROIZD.UA надають унікальну можливість купити квитки на поїзд через інтернет не виходячи з дому? Додайте до цього той факт, що квитки завжди є в наявності. І коштує це задоволення дешевше, ніж у конкурентів.

Кілька слів про бальзамін

Бальзамін або недотрога (по латині Impatiens) – однорічна рослина конічної форми, що характеризується рясним цвітінням. Квітка impatiens покриває кущ майже повністю. Квітки недоторки прості, напівмахрові або махрові, які за формою нагадують трояндочки.

Кольорове розмаїття пропонує широкий спектр кольорів: від білого до темно-бордового. Перевага декоративна рослина – цвітіння триває майже весь вегетаційний період – з травня до кінця вересня. Численні сорти дають можливість вибрати карликові види, що досягають максимальної висоти 15 см, а також високі – висотою до 50 см.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Застосування в ландшафтному дизайні

Бальзамін має масу застосувань в садовому дизайні:

  1. Сорти з опушеними стеблами ефектно і незвично декоративно представлені в підвісних горщиках або розміщуються на верхівках стін.
  2. Бальзамін добре працює як балконний рослина.
  3. У горщиках і контейнерах підходить, як прикраса тераси.
  4. Використовується для створення квіткових груп.
  5. Прекрасно працює як грунтопокривна рослина.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Види бальзаміну

Рід недотрога включає близько 500 видів, поширених в основному в тропіках і субтропіках. Ми розглянемо найпопулярніші.

Недоторка Уоллера (Impatiens Waleriana)

Рослина відбуваються з Чорної Африки і Занзібару. У тропічних умовах може досягати 60 см у висоту. У нашій країні це один з найпопулярніших гостей в багатьох садах. Бальзамін Уоллера характеризується м’ясистим стеблом, ланцетними або в деяких випадках овальними листям і численними квітами з типовими оком і шпорою.

Квіти бувають різного забарвлення, частіше зустрічаються:

  • білі,
  • червоні,
  • лососеві,
  • помаранчеві,
  • рожеві.

Квітка може мати двоколірні пелюстки. Рясно цвіте в теплих і сонячних місцях, вважає за краще родючі грунти, незбиту, з середньою вологістю. Насіння на розсаду висівають в березні, рослини вирощують в теплому місці. Пізніше, коли з’являється листя, розсаду пересаджують в більші горщики, у відкритий грунт висаджують в середині травня.

Недоторка Уоллера не любить холодної та дощової погоди. Такі погодні умови погано переносяться, іноді можуть призвести до загибелі. Рослина зазвичай не переживає зимівлю. Висаджені в горщиках недоторки при правильному догляді цвітуть круглий рік.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Бальзамін Хокер (Impatiens hawkeri)

Вид зростає в природному стані в екзотичній Новій Гвінеї та Соломонових островах. У наших кліматичних умовах недоторки цього сорту розводять виключно в садах, на балконах або в будинку на підвіконні. Рослина має характерний короткий стебло, типові великі квіти з інтенсивним кольором. Найпоширеніше цвітіння дає маленькі квіти в забарвленні:

  • білої,
  • червоною,
  • помаранчевої,
  • рожевої.

Рослина любить тінь, півтінь. Йому подобається родюча, добре проникний грунт. При регулярному поливі і добриві, дає пишне цвітіння та інтенсивне забарвлення квіткових пелюсток. Щоб стимулювати краще цвітіння, рекомендується регулярно видаляти відцвілі суцвіття.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Недоторка мелкоцветковая (Impatiens Praviflora)

Зростає в природному стані в північно-східній частині Азії і в східній частині Європи. Розростається рудеральними рослиною. У лоні природи зустрічається вздовж узбіч, вулиць, в міських парках. Мелкоцветковиє бальзаміни не використовують як декоративні рослини, тому у них немає сортів. На залитих сонцем галявинах гине. Любить тінисті місця, зростає в півтіні. Може зрости максимум до 60 см.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Недоторка звичайна (Impatiens noli-tangere)

Звичайний бальзамін росте майже на кожному континенті в природному стані: в Європі, Азії, Північній Америці. Може досягати максимум 180 см. Рослини однорічні, з появою перших сильних морозів гинуть повністю. Недоторка звичайна має характерний товстий, сильне стебло з дрібними корінням, маленькі квітки світло-жовтого і темно-жовтого кольору. Розмножується бальзамін самосівом. Віддає перевагу тінисте положення, добре росте в безпосередній близькості від листяних і хвойних дерев.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Недоторка залозиста (Impatiens glandulifera)

Інакше відомий як гімалайська імпатіенс. У природному стані росте в західній частині Гімалаїв, перенесений на Старий континент, в Азію, Північну Америку. На жаль, залозистий бальзамін виявився інвазивних квіткою, активно поширюється в річкових басейнах, робить значний внесок у ліквідацію розмаїття рослин. Його культивують як декоративну, медоносна рослина. квітка однорічний.

Залозистий бальзамін має характерний голий, блискучий і злегка потовщений біля основи стебло з вражаючим червоним кольором. Коріння короткі. Листя ланцетної або еліптичної форми. Квітки сильно ребристі, зазвичай рожевого кольору, але зустрічаються і білі, темно-бордові.

Залізисті бальзаміни не люблять вітряні місця.

На рубежі березня-квітня висівають насіння для посіву. У грунт розсаду висаджують бажано в кінці травня. Бальзамін краще родючий грунт, максимально вологу. Рослина висівається самосівом.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Бальзамінова (Impatiens balsamina)

Вид в природному стані росте в центральній частині Індії, Китаї. У місцевих умовах висота може досягати 70 см. Більш докладний опис виду та сортів представлено нижче.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Недоторка Бальзамінова – докладний опис видуБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Недоторка Бальзамінова (Impatiens balsamina) дуже універсальна. Це однорічна рослина може рости практично скрізь, тому його часто використовують в садах. Своєю популярністю зобов’язана перш за все приємною, оригінальній формі.

Опис квітки з фотографіями

Бальзаміни прийшли з Індії, Китаю і Малайського півострова. У теплому кліматі квітка швидко росте, в деяких регіонах ці рослини розглядаються, як шкідливі бур’яни.

Назва імпатіенс (Impatiens) походить від характерної риси: стиглі плоди при щонайменшому дотику лопаються, розкидаючи насіння.

Ботанічний опис бальзаміну

Характеристика Опис Фото Висота рослини Досягає максимум висоти 60-70 см, в культурі зустрічаються найбільш часто зустрічаються карликові сорти висотою 20-30 см. Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Стебло Прямий, товстий м’ясистий, потовщений в вузлах Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Листя Товсті, щільно посаджені, ланцетні, іноді червоного кольору. Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Квітки Прості або махрові, білі, рожеві, лососеві, пурпурові або фіолетові, іноді з прожилками або плямами різного кольору. Чашка складається з двох загострених ділянок, один з яких утворює короткий шпорец. Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Сезон цвітіння З кінця червня до осені. Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Насіння Утворює велику кількість насіння, здатний до самовисеву. Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Бальзамін виглядає найбільш красиво в період цвітіння – з початку літа до пізньої осені. Незвичайна прикраса балконів і квітників – великі, схожі на метелика квітки, що з’являються на верхівках пагонів. Найчастіше квітки бальзаміну виступають над листям, проте це сортова особливість. Сорти бальзаміну з прихованими квітами також виглядають добре. Бальзаміни зустрічаються в десятках квітів, вибір величезний:

  • білий,
  • світло рожевий,
  • помаранчевий,
  • червоний,
  • фіолетовий.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Квіти садового бальзаміну мають різну форму:

  • деякі схожі на камелії,
  • інші – на гвоздики,
  • треті – на маленькі трояндочки.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Кращі сорти

Рід Impatiens включає сотні видів трав’янистих рослин, деякі можна знайти в навколишньому ландшафті. У садах вирощують декоративні форми, найчастіше численні гібриди, що зустрічаються у величезній кількості форм і кольорів.

Вид Бальзамін садовий (Impatiens balsamina) включає багато сортів. Квітки дуже варіабельні, великі, зустрічаються на великій частині стебла або над листям, в залежності від сорту. Деякі ампельні сорти мають гнучкі стебла і відмінно виглядають в підвісних горщиках.

Популярні сорти садового бальзаміну – назви і опис Фото Ірма (Irma) – квітки рожевого кольору Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Кая (Kaja) – цікавий сорт з рожевими квітами з плямами Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Флоріфік лавандовий – сорт з лавандовими квітками Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Камелія Вайолет (Camellia Violet) – один з найкрасивіших сортів бальзаміну з фіолетовими квітами Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Камелія Вайт (Camellia White) – дуже декоративний сорт бальзаміну з білими квітками Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Камелія Скарлет (Camellia Scarlet) – сорт з малиновими квітками Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Пеппермінт стик (Camellia Peppermint Stick) – дуже оригінальний сорт з червоними пелюстками і білими плямами Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Том Самб Рожевий (Tom Thumb Rose) – сорт з напівмахрових великими рожевими квітками Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Том Самб Лососевий (Tom Thumb Salmon) – бальзамін з квітками лососевою відтінку Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Том Самб Скарлетт (Tom Thumb Scarlet) – сорт з малиновими квітами Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Том Самб Вайт (Tom Thumb White) – бальзамін з білими квітками Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Том Самб Вайолетт (Tom Thumb Violet) – сорт з фіолетовими квітками Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Вибір місця посадки і грунту

Бальзамін – мало вимогливе декоративна рослина. Однак при посадці важливо правильно вибрати місце і підготувати грунт.

Де посадити недотрогу?

Бальзамін терпимо до положення, хоча краще цвіте на сонце. З тінню рослина теж впорається. Там, де полуденне сонце не нагріває безпосередньо, барвисті недоторки прикрашені численними квітами.

Ідеальна температура в період зростання і цвітіння бальзаміну: 18-24 ° C в поєднанні з високою вологістю повітря 60-75%. При температурі нижче 5 ° С бальзаміни погано розвиваються. Якщо осінь тепла, недоторки будуть цвісти довго, але однієї ночі з температурою нижче 0 ° С достатньо, щоб рослина скинуло квіти і листя.

Недоторка не має особливих вимог до типу грунту. Підбір субстрату залежить від місця вирощування – у відкритому грунті або горщику.

Грунт для бальзаміну, що вирощується в горщику

При вирощуванні на балконі недоторки потрібна універсальна грунт для кімнатних рослин. Досвідчені садівники готують таку суміш:

  • 3 частини торфу;
  • 2 частини універсальної квіткової грунту;
  • 1,5 частини глинистого грунту;
  • 0,5 частини кварцового піску;
  • 1 частина грануляту.

На дно горщика насипають невеликий шар дренажу, потім грунт.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Грунтові умови у відкритому грунті

В саду місце для бальзаміну слід вибирати трохи більш ретельно. Бальзамін необхідний досить родючий субстрат з легкої структурою, переважно збагачений компостом. З більш слабкою грунтом він також впорається. Перед посадкою готують місце, видаляють бур’яни, ретельно розпушують ґрунт.

Увага! Рослина не буде рости на занадто вологою, важкої грунті.

Оптимальна земля для бальзаміну:

  • родюча, з перегнойноем;
  • добре проникний;
  • неважка, піщано-суглинних;
  • кислотність: рН – 5,5-6,8.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Вирощування бальзаміну – крок за кроком

Рослина невимоглива, тому догляд за бальзаміном нескладний.

полив

Квітка потребує регулярного поливу. Недоторку поливають часто, але не рясно, надлишок води може привести до кореневої гнилі, розвитку грибкових захворювань. У спекотне літо рослина поливають 2 рази в день невеликою кількістю води.

Воду краще брати фільтровану або дощову. Полив зверху загрожує появою гнилі і грибкових захворювань рослин, тому воду ллю акуратно під корінь.

добриво

Рослина не вимогливо до внесення добрив.

  • У саду. На родючій, добре підготовленому грунті, збагаченої компостом, внесення добрив не обов’язково, але варто зробити це для посилення цвітіння.
  • Кімнатні рослини підживлюють відразу після пересадки в балконні контейнери, за умови, що використовувана грунт не збагачена початковою дозою добрив.

В обох випадках для підгодівлі слід використовувати рідке багатокомпонентне мінеральне добриво.

обрізка

У горщиках недотрога майже не хворіє, обрізка не потрібна. З естетичних міркувань, звичайно, необхідно регулярно видаляти зів’ялі квіти. В кінці вегетації рослини підрізають над землею або викопують з грунту. Оскільки кімнатний бальзамін може перезимувати, навесні його слід обрізати до 2/3 висоти, щоб стимулювати розвиток нових пагонів і квітів.

догляд взимку

При вирощуванні взимку в квартирі рослині потрібна температура не менше 10 ° С. Потрібно обмежувати полив, особливо коли холодно. Примірники, вирощувані постійно в домашніх умовах, а також вуличні бальзаміни, перенесені з балкона в кімнату повинні стояти на підвіконні з осені до весни. Тоді вони дають квіти навіть взимку. На час зимівлі оптимальна температура 16-18 ° С, поливають рослину менше, ніж влітку. Можна вносити так звані зимові добрива.

Шкідники і хвороби

Недоторку зазвичай не турбують хвороби, але у вологі роки кущі іноді заражаються сірої цвіллю, яка проявляється у вигляді коричневих плям, що покриваються сіруватим нальотом. Листя з плямами профілактично видаляють. Потрібно уникати намокання надземних частин рослин.

Найбільш часто атакуючі бальзамін шкідники:

  • попелиця.
  • белокрилка.
  • Павутинний кліщ – якщо видно коричневі плями на листі і тонке павутиння на їх нижній стороні, рослини атаковані павутинними кліщами. Боротися з кліщем можна за допомогою спеціальних препаратів.
  • Відкушені краю листя і квітів – ознаки появи равлики. Шкідники ховаються під контейнером або під камінням на грядці протягом дня, вночі виповзають і об’їдають ніжні пагони і листя. Якщо равлики з’являються масово, можна використовувати спеціальні пастки, підсипати золи або препарат Mesurol Alimax.

У разі появи шкідників можуть використовуватися відповідні засоби захисту рослин, однак, варто використовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками в самому початку.

Розмноження

Недоторка – однорічна рослина, його стебла не вкорінюються, тому вегетативне розмноження неможливо. Нові саджанці отримують з насіння. Насіння збирають з вирощуваних культурних сортів бальзаміну.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Цікава здатність недоторки – «стріляти» насінням на значні відстані. Імовірність того, що вони переживуть зиму в грунті і виростуть в наступному році, дуже мала.

Насіння можна придбати практично в кожному судовому магазині.

Вирощування бальзаміну з насіння

Ранньою весною (можна навіть в лютому) здійснюють посів насіння бальзаміну на розсаду в горщики. Горщики тримають в закритому грунті (теплицях) або домашніх умовах. Однорічні недоторки чутливі до морозу. У відкритий грунт розсаду можна садити, коли проходить ризик заморозків. З цієї причини рослину висаджують в сад не раніше середини травня. В балконні горщики і ящики недотрогу садять з квітня, за умови, що ніжні рослини проводять прохолодні ночі в кімнаті і мають загартування.

Рослина швидко приймається і відразу почне рости.

Схема посадки:

  • в землю розсаду садять через кожні 30-40 см;
  • в балконні ящики – через кожні 20 см.

Фото. Розсада недоторки до пересадки

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Застосування в ландшафтному дизайні

Велика кількість райських квітів недотрога надає з травня до перших заморозків. Хоча їх вважають багаторічними декоративними рослинами, падіння температури нижче нуля безжально закінчує їх чудовий квітучий свято. Вирощені в відповідних умовах в горщиках, бальзаміни збережуть красу весь рік.

Використовують бальзамін наступним чином:

  • для рабаток на присадибних ділянках;
  • низькі сорти підходять для контейнерів на балкони і тераси;
  • підходить для озеленення місць уздовж пішохідних доріжок;
  • підходить для садів з лісовим характером;
  • використовують як зрізані квіти – більш декоративно виглядає після видалення листя.

Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортівБальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів Бальзамін садовий - посадка і розмноження, вирощування і догляд, фото сортів

Висновок

Всі, хто вирощував бальзамін на балконі, добре знають, як він оживляє тінисті місця. Колекція перевірених сортів з кожним роком поповнюється новими, все більш і більш цікавими екземплярами. Садовий бальзамін – однорічна рослина, яке стоїть вирощувати в саду через невеликі потреб у догляді і рясного цвітіння. Розсаду можна виростити самостійно або купити у виробника. Недоторки вирощують в клумбах, на рабатках, більш низькі сорти – в горщиках на терасах і балконах. Високі сорти використовують для зрізаних квітів.