Барвінок: вирощування, посадка і догляд

вирощування барвінкуМагічне рослина, квітка любові або фіалка відьми – це все барвінок. Посадка і догляд у відкритому грунті, барвінок – вирощування і розмноження, особливості сортів, різновидів, поєднання і використання в ландшафтному дизайні – описано в статті. Прекрасні фото передадуть красу і привабливість барвінку.

Барвінок: сорти та різновиди

Барвінок – вічнозелений багаторічник, що покриває яскравим килимом клумби, рабатки, схили. Невибагливий у догляді, ця квітка однаково любимо і досвідченими дизайнерами ландшафту і початківцями садівниками. Листя рослини як ніби вкриті восковим нальотом, щільні і блискучі. Суцвіття ніжно-фіолетових, ніжно-синіх відтінків складається з п’яти пелюсток.

барвінок в садуНавіть листя барвінку – прекрасна прикраса клумби

Висадивши барвінок в квітнику можна назавжди позбутися від необхідності боротися з бур’янами: швидко розростаючись, квітка повністю покриває грунт, вкоренилася пагонами і не дає бур’янам навіть найменшої можливості для зростання.

У дикій природі існує всього декілька сортів барвінку (малий, великий, трав’янистий, опушений), але селекціонерами виведено багато його різновидів з квітками різних відтінків.

  1. Барвінок великий (Або Vinca major) має більші, ніж у барвінку малого, листя і квітки, при сприятливих умовах може цвісти двічі на рік (в травні і вересні), досягає до 25 см у висоту. У дизайнерів особливою популярністю користуються сорти Reticulata і Variegata, які відрізняються наявністю жовто-білих розлучень на листках. сорту барвінкуБарвінок великий
  2. трав’янистий барвінок (Або Vinca herbacea) має низьку морозостійкість, на зиму може пропадати. Відрізняється формою листя – вони яйцеподібні, дрібні, шкірясті, насиченого зеленого відтінку. сорту барвінкутрав’янистий барвінок
  3. опушений барвінок (Vinca pubescens) також скидає листя на зиму, але в цілому морозостійкий, лише в сильні холоди потребує додаткового догляду – укритті. Квітки дрібні, що піднімаються на пагонах. сорту барвінкуопушений барвінок
  4. Барвінок малий (Або Vinca minor) – багаторічна рослина з шкірястими листям у формі еліпса. Морозостійкий до температур до -10 градусів, може пошкоджуватися тільки в сильні морози. Володіє повзучими стеблами, що досягають в довжину 100 і більше сантиметрів. Укорінення рослини відбувається, переважно, в кінці літа. Суцвіття дрібні, синього кольору. сорту барвінкуБарвінок малий

Виведено наступні різновиди малого барвінку:

  • Alboplena – барвінок з махровими дрібними квітками білого кольору;
  • Argenteo-variegata – листя великі, яскраво-зелені з білувато-кремовими вкрапленнями, суцвіття ніжно-синього відтінку;
  • Atropurpurea – відрізняється квітами яскраво-пурпурного відтінку;

види барвінкусорт Atropurpurea

  • Emily – також як Alboplena відрізняється квітками білого кольору;
  • Bowles ‘Variety – цвіте тривалий період, квітки насичено-сині.

Посадка рослини

Барвінок приживається на будь-яких грунтах, його можна висаджувати на схилах ділянки. Багаторічник швидко розростеться і покриє непривабливу місцевість яскравим зеленим килимом з синіми плямами квітів. Відмінно буде рости напівчагарник і в тіні фруктових дерев, і на яскравому сонці.

посадка барвінкуДуже добре буде виглядати барвінок, висаджений в саду в тіні дерев

Слід дотримуватися такої схеми посадки барвінку: з огляду на, що це багаторічна рослина, до того ж активно зростаючий, рекомендують висаджувати рослини на відстані не менше 30-35 см одна від одної.

Догляд за барвінком

Догляд за барвінком у відкритому грунті вкрай простий – висаджувати його можна на будь-яких грунтах як в затінених, так і сонячних місцях. Необхідно забезпечити полив лише на ранніх стадіях росту рослини, надалі воно прекрасно обходиться вологою, що міститься в грунті, посухостійка. Навіть в найспекотніше літо рекомендують поливати барвінок не частіше ніж один раз на 7-10 днів.

догляд за барвінкомБарвінок майже не потребує догляду

Незважаючи на те що цей багаторічник досить морозостійкий, фахівці ландшафтного дизайну рекомендують на зиму вкривати молоді пагони листям.

Добриво і підгодівля

Барвінок у відкритому грунті особливо не потребує підгодівлі і добриві, але в той же час відмінно відгукується на внесення в грунт сечовини (близько 30-40 г на ква. М), перегною і торф’яного компосту (два рази за сезон цвітіння – навесні і в наприкінці вересня). Крім того, поступово відмираючи, листя і пагони барвінку служать органічним добривом для молодої порослі.

Розмноження барвінку

Розмножувати барвінок, як і інші багаторічники, можна кількома способами:

  • насінням;
  • діленням куща;
  • живцями;
  • відводами.

Найбільш простий вважається посадка барвінку за допомогою поділу куща. Відокремлений шматочок рослини швидко вкорінюється на новому місці і розростається. Фахівці рекомендують розсаджувати барвінок навесні або на початку осені. Можна і в літній період, але в цьому випадку необхідно зволожити грунт під рослиною і на новому місці посадки.

вирощування барвінкуМалюнок: кущ барвінку

Відмінно розмножується барвінок і живцями. Необхідно нарізати молоді пагони і закопати їх, використовуючи схему розсадження як і при розмноженні кущами, залишивши на поверхні лише пару листочків. Надалі культура розростеться і покриє всю відведену йому площа зеленим килимом.

Для отримання відведення варто прикопати втечу рослини, а після його вкорінення відокремити від материнського куща і пересадити на постійне місце зростання.

насіння багатолітника висівають навесні в ящики на глибину не більше 2-х см. Накривають на тиждень щільною тканиною або темною плівкою, що не пропускає світло. Вирощувати розсаду з насіння слід в кімнатних умовах або в обігріваються теплицях, оскільки комфортна температура для їх проростання вище +23 градусів. Після появи сходів ящики з розсадою виставляють на світло, температура при цьому може бути нижче +20 градусів. Пікірують розсаду після появи перших 4-х справжніх листків при висоті рослини близько 9 см.

як посадити барвінокнасіння барвінку

Досвідчені садівники рекомендують проводити розмноження барвінку навесні, тоді до зими у рослини є більше шансів вкоренитися, зміцніти і благополучно перезимувати.

Хвороби і шкідники

Барвінок є стійким до багатьох хвороб багаторічників. Однак він може дивуватися попелиць, щитівкою, заражатися грибковими захворюваннями (наприклад, борошнистою росою). Для знищення попелиці і щитівки рекомендують окропити рослини мильним розчином. Для профілактики борошнистої роси слід забезпечити правильний полив чагарнику – він не переносить перезволоження, не росте на заболочених грунтах.

хвороби барвінкуКущ барвінку, уражений грибковим захворюванням

Барвінок в поєднанні з іншими рослинами

Розростаючись, барвінок повністю покриває відведену йому територію зеленим килимом. Цей багаторічник ідеальний в ландшафтному дизайні саду, відмінно росте між деревами та чагарниками. Прекрасно росте в поєднанні з:

  • медуницей;
  • пролісками;
  • примулою;
  • гіацинтами, іншими цибулинними рослинами;
  • незабудками.

барвінок на клумбіБарвінок в поєднанні з гвоздикою

Окрасою ділянки стануть посадки різноманітних папоротей на барвінковим подушці.

Порада: контролюйте процес розростання барвінку, інакше він може перетворитися в бур’ян і заглушати вирощувані культури.

Барвінок в ландшафтному дизайні

Барвінок часто використовують у відкритому грунті дизайні для оформлення широких бордюрів, облямівки рабаток, ця рослина відмінно виглядає в міксбордерах. На будь-яких фото барвінок відтіняє і підкреслює красу культур, що ростуть разом з ним.

як посадити барвінокБарвінок в ландшафтному дизайні

Посадіть барвінок на ділянці і отримаєте чудову можливість цілий рік насолоджуватися видом живого зеленого килима.

Посадка барвінку: відео

Барвінок: фото

вирощування барвінку

вирощування барвінку вирощування барвінку

 

вирощування барвінку

вирощування барвінку вирощування барвінку

вирощування барвінку

вирощування барвінку вирощування барвінку

вирощування барвінку