Кизильник виду блискучий – одне з найпопулярніших рослин в ландшафтному дизайні. Крім привабливого зовнішнього вигляду і можливості створення на його основі різних фігур чагарник невибагливий в догляді, здатний рости в загазованому або курному місці, стійкий до посухи та морозів. У його розмноженні застосовуються традиційні матеріали: насіння, розділені частини куща, відведення і черешки. Як правильно посадити і доглядати за кизильником – допоможуть розібратися рекомендації фахівців з фото і відео інструкціями.
Розмноження кизильника насінням
Насіннєвий спосіб – самий непопулярний по відношенню до кизильник. Показники ефективності його набагато нижче в порівнянні з живцюванням або відводками. Насіння погано сходять. Саме тому навколо чагарнику можна помітити мало насіннєвий поросли. Чагарник обзаводиться плодами до 4-му році життя.
Порада. Покращує продуктивність стратифікація насіння. Але приготуйтеся, що процедура вирощування замёт цілий рік: насіння пускають паростки, а потім стають справжніми мініатюрними рослинами.
Процедура посіву виглядає так:
- Зберіть в жовтні посівний матеріал кизильника. Легко натисніть на ягоду – так легко зніметься м’якоть.
- Видаліть її залишки і добре промийте водою кісточки. Плоди кизильника
- Відсортуйте насіння, опустивши в банку з теплою водою. Ті, що піднялися на поверхню, сміливо викидайте.
- Покладіть насіння в металеву банку і поставте на рік в холодильник або інше прохолодне місце.
- Восени наступного року пророслі насіння будуть готові до посадки. Поглибити їх на 4 см. Дотримуйтеся відстані між рядами від 15 см.
Увага! Чекати паростків навіть при правильному виконанні процедур все одно доведеться досить довго. У грунті вони можуть пробитися тільки через сезон. До того ж, відсоток схожості насіння досить низький.
Після появи сходів кизильник виросте приблизно на 30 см за рік. Формувати крону кущ почне ще через 12 місяців. Деякі садівники використовують прискорену технологію стратифікації. Можна проростити кісточку за місяць, якщо витримати її 20 хв. в сірчаної кислоти. Однак цей спосіб не отримав масового поширення, тому що на домашньому ділянці рідко хто розмножать кизильник кісточками. Насіннєвий спосіб затребуваний хіба що у селекціонерів, які займаються генетикою сортів чагарнику.
Як розмножувати кизильник живцями
Краще час для живцювання кизильника – початок літа. Підійдуть і зелені, і здерев’янілих пагони мінімум з двома міжвузлями. Добре вкорінюються здорові і великі гілочки, але не більше 15 см завдовжки. Зелені пагони зрізають навесні, здеревілі – пізньої осені. Осінні живці потрібно поглибити в пісок і залишити в прохолодному місці. Навесні наріжте гілочки на частини по 15-20 см, простеживши, щоб на них було по 3 або більше нирок.
Процес висадки живців:
- замочіть живці на 3-4 години в стимуляторе зростання;
- підготуйте місткий ящик;
Молодий кущ кизильника
- заповніть його субстратом з перегною, дернової землі і річкового піску в рівних частках;
- рясно зволожите грунт;
- поглибте живці на 5 см під кутом 45 °;
- обладнайте міні-тепличку, накривши живці банкою або поліетиленом.
При належному догляді до осені держак пустить коріння. Для цього просто регулярно поливайте і провітрюйте його. У березні наступного сезону саджанець можна буде перемістити у відкритий грунт на постійне місце проживання. В першу зиму молодий кизильник важливо приховати від морозів. Використовуйте хвойні гілки або сухе листя.
Порада. Якщо ви хочете зробити живопліт з кизильника, що не витрачайте на саджанці. У перший рік досить посадити пару примірників. Під час обрізки наступної весни і восени ви отримаєте масу живців, які зможете укоренити.
Як розмножувати кизильник блискучий відводками і діленням куща
Якщо ваш кизильник сформований як низька рослина, можна спробувати розмножити його відводками. Для цього пагони повинні звисати над землею хоча б на 10-12 см. Покроково алгоритм дій в цьому випадку виглядає так:
- Виберіть молоді літні пагони.
- Придавите їх до грунту металевими скобами. Кизильник добре розмножується живцюванням
- Насипте зверху тонкий шар перегною. Незабаром з-під нього повинні з’явитися вкорінені паростки нового саджанця. Влітку, восени і взимку саджанець буде перебувати на підживлення у дорослої рослини, паралельно розвиваючи свою кореневу систему.
- У березні перерубати гілку біля самої основи материнської рослини.
- Викопайте молодий кизильник і пересадите на вибране місце.
Щоб отримати нову рослину швидше за все, розділіть дорослий кущ на частини. Кожна з них виросте в самостійний життєздатний екземпляр. Звичайно, якщо ваш кизильник росте в живоплоту, такий спосіб розмноження порушить її красу. А от у випадку звичайної групової посадки розподіл досить ефективно.
Акуратно розподіліть гострим предметом частини куща. У кожної з них повинні залишитися корінь, гілки та пагони. Кращий час для операції – весна або осінь. Утворені саджанці відразу ж поглиблюйте і прикопують в грунт на постійне місце. Яким би не був спосіб розмноження кизильника, пам’ятайте, що молоде рослина потребує захисту від морозів.