Акуратні «шале» виглядають як декорації до чарівній казці Братів Грімм. Такий етностиль швейцарських Альп сьогодні надзвичайно затребуваний в Західній Європі. Комбіновані будинки з дерева і каменю ідеально гармоніюють з навколишньою природою, а сучасна «начинка» робить комфортним проживання в них. Аналогічне будівництво поступово набуває популярності в Росії.
Історія походження справжнього шале
Спочатку це було тимчасовим притулком для пастуха і його тварин. У суворому кліматі гір доводилося ховатися від негоди: сильні снігопади, сильний вітер, холоду. Будинки будували з грубо оброблених колод, дах мала виносні консолі і служила надійним захистом від завалів.
Зводилися більш капітальні двоповерхові будівлі. Перший кам’яний рівень з підвальним приміщенням міг протистояти відразу невеликої лавини. Другий поверх, як правило, будувався з сосни – легкої породи, які не схильної до усадки і деформації. Старовинні будинки шале збереглися до наших днів. У XVIII столітті англійські мандрівники звернули увагу на практичні будови у жителів Альп і привезли технологію на туманний Альбіон. Тут в 1829 році з’явився перший будинок з традиційними швейцарськими мотивами.
Шале – будинок з каменю і дерева
Прикордонні райони Франції швидко перейняли досвід сусідів – стали будувати капітальні кам’яні будинки з дерев’яною надбудовою. Гірськолижна Савойя відома своїми шале, де розташувалися готелі для туристів та ресторани. Місцевий колорит придбав стиль шале в Німеччині та Австрії. Стіни будинків щедро прикрашали розписом, на балконах в достатку росли квіти, а вікна доповнювали яскраві віконниці.
Романтичний дух альпійських гір проник в Північну Америку. Архітектор Даунінг застосував елементи стилю шале для житлових будинків. Зовнішній вигляд будівель дещо відрізнявся від традиційних європейських. Конструкція була полегшеною, без масивних балок і перекриттів, фасади облицьовували сайдингом або обштукатурюють, як обробка для будинку використовували різьблення.
Шале – сучасний котедж в старовинних традиціях
Проекти будинків дуже різноманітні за архітектурою і матеріалами. Одночасно витримати канони, але при цьому полегшити і здешевити будівництво, допомагає використання газосилікатних блоків або цегли замість природного каменю. Цегляний нижній поверх утеплюють, а поверх утеплювача декорують фасадної плиткою або штукатуркою, що імітує камінь. Окремо оформляють цоколь, наприклад, колотої гранітною плиткою, керамогранітом. Використовують для обробки клінкер і агломерат.
Увага! Утеплення стін з газосилікату необхідно, щоб збільшити міцність легкого пористого матеріалу.
Перевага використання блоків для будівництва першого рівня будинку – це можливість закладки мелкозаглубленного монолітного фундаменту.
Для другого поверху використовують:
- клеєний брус;
- оциліндрованої колоди;
- неструганий і профільований брус.
Порада! Верхній поверх каркасного типу істотно прискорить і спростить будівництво будинку.
На верхній частині обов’язково планують широкий балкон або простору терасу, над якою нависає дах. Особлива конструкція даху – візитна картка будинку шале. Виступаючий карниз по всьому периметру і пологий кут нахилу – відмінні ознаки. Така особливість обумовлена кліматом гір – частими снігопадами з низькими температурами. Шар снігу грає роль своєрідного утеплювача, тому покрівля має такі скати. Для посилення несучих балок їх додатково кріплять до стін кронштейнами, посадженими на анкера.
Традиційним матеріалом покрівлі є дерев’яна черепиця (дранка), але її можна замінити на більш доступну керамічну.
Внутрішнє планування шале-котеджу
Перший рівень зазвичай відводиться під технічні приміщення з кухнею. «Кам’яний» ярус пожежобезпечний, мають у своєму розпорядженні там сауну, котел опалення, обладнають домашню пральню, сан. вузол. Важливим елементом інтер’єру будинку є камін, його розміщують у великій гостьовій кімнаті на першому поверсі. Тут же добре розставити важку дерев’яну меблі в сільському стилі. Додасть свої акценти м’які меблі: хутро, шкіра, фактурний текстиль підкреслять теплу обстановку залу.
Освітлення будинку треба продумати таким чином, щоб мати можливість регулювати його інтенсивність. Одна центральна люстра у вітальні і множинні точкові світильники додадуть шарму, розділять простір на зони. Звичайно, обстановка, предмети можуть бути абсолютно будь-якими, головне – не забувати, що стиль шале – це все-таки єдність з природою.
Другий поверх – місце для хазяйських спалень, дитячих кімнат, робочого кабінету, бібліотеки. Вагомою перевагою приміщень є повна відсутність цвілі з вогкістю. Широкі віконні прорізи компенсують невелике затінення від даху. Часто їх роблять панорамними або «в підлогу».
Порада. Великий приплив світла додадуть мансардні вікна.
Популярні будинку в стилі шале з гаражем на одну або кілька машин. Це зручний і практичний варіант. З боку в’їзду в гараж дах може переходити в своєрідний навіс для тимчасової стоянки. У деяких проектах гаражне приміщення планується під самим будинком, як би в підвальній частині, так знижується відсоток попадання вихлопних газів в житлові зони.
Переваги будинку шале
Комбінування матеріалів при будівництві дозволяє істотно економити не втрачаючи в надійності і довговічності будівлі. До основних плюсів шале відносять:
- Екологічність.
- Економічність.
- Швидкість зведення.
- Комфорт і зручність проживання.
Мінімум пластика і заліза, переважання натуральних природних матеріалів, виділяють такі особняки із загальної маси. Як правило, всі проекти будинків індивідуальні. За бажанням замовника можуть додаватися найнесподіваніші елементи: скляні фасади, ламані скати покрівлі. Зустрічається імітація під шале, коли нижня частина облицьовується декоративним каменем, а верхня – матеріалом за фактурою схожим на дерев’яний брус. Всередині приміщення необов’язково має відповідати заданому стилю.
Французькі слова «chalet» і «chaleur» дуже співзвучні. Перше позначає пастуший будинок, а друге – тепло, родинним словом є «chale», тобто шаль. Ці слова не випадково перегукуються між собою. Шале – тепла хатина, в якій затишно знаходиться немов у великій вовняної шалі.