Паркан – одне з найнеобхідніших споруд на дачі. Він вказує кордон території і захищає власність від непрошених гостей. Незважаючи на різноманітність будівельних матеріалів, з яких споруджують огорожі в нинішній час, багато господарів віддають перевагу класичній дерево. Зі статті можна дізнатися про те, як побудувати паркан навколо ділянки своїми силами і руками.
Яким може бути огорожу
Будь-який власник ділянки перш ніж приступити до спорудження огорожі навколо належної йому території, вибирає відповідний тип конструкції. Існує кілька різновидів парканів з дерева:
- Тин. Це один з найдавніших способів огорожі приватних володінь. У наші дні найчастіше використовується в декоративних цілях. Являє собою переплетені спеціальним методом прути, які кріпляться до вбитих у землю кілків. Такий паркан не відрізняється міцністю і довговічністю.
- Ранчо. В основному, використовується для огородження зони випасу тварин. Забір дуже просто споруджується. По периметру ділянки забиваються бруси, а на них в горизонтальному положенні кріпляться дошки. Можна використовувати як тимчасове огородження.
- Частокіл. Дуже потужна споруда. Складається з грунтовно укріплених колів з загостреними верхівками. В наш час використовується дуже рідко.
Огорожа з дерева
- Решітка. Огорожа має дуже декоративний зовнішній вигляд, але особливою міцністю не відрізняється. Зовні являє собою каркас, заповнений гратами з тонких рейок.
Порада. Парканом-гратами краще захищати не кордони всієї ділянки, а тільки деякі зони всередині нього. У цьому випадку він послужить і як перешкода, і як декоративний елемент.
- Паркан. Ця конструкція повсюдно поширена саме як огорожу приватної території. Причому просте в експлуатації, надійне і недороге спорудження при бажанні нескладно побудувати своїми руками. Його конструкція складається з міцно вбитих в землю стовпів і горизонтального каркаса, на який встановлюють вертикальні дошки.
За технологією монтажу огорожі бувають:
- Без фундаменту, тобто при установці використовують тільки стовпи з дерева або металу.
- Споруджують фундамент з каменю, цегли, бетону і т.д. На його основі зводять паркан з дерева.
Переваги та негативні сторони дерев’яної огорожі. Технології продовження терміну служби
Плюси огорожі дачі деревом очевидні:
- Конструкція легка по вазі, тому її можна встановлювати навіть в поодинці.
- Фінансово дерев’яне огородження виявляються доступнішими зборів з інших матеріалів.
- При поломці спорудження просто полагодити.
- Добре побудований і доглянутий паркан має естетичний вигляд.
З недоліків можна відзначити невисоку стійкість до різного роду пошкоджень, що робить огорожу недовговічним.
Щоб збільшити термін служби огорожі фахівці радять виконувати ряд заходів. При спорудженні простір в місцях зіткнення елементів слід зводити до мінімуму. Так менше ймовірності скупчення атмосферних опадів, що дають високу вологість і сприяють гниттю. Щоб вода з атмосферних опадів не вбиралася в дерево, верхню частину паркану краще робити з косим, округлим або трикутним зрізом. Таким чином велика частина рідини буде стікати. Як варіант захисту від перезволоження по верху паркану можна плазом встановити облицювальну планку. Каркас для кріплення дощок краще зробити з U-образного металевого профілю. Це охоронить паркан від розхитування.
Порада. Перед тим як будувати паркан, дерево потрібно обробити відповідним антисептиком або придбати вже готовий для роботи матеріал.
Замість дерев’яних стовпів, які здатні протриматися 5-7 років, можна використовувати фундамент з каменю, цегли або бетону. Його роблять з піднесеним цоколем і трохи ширше самого паркану. Раз в 1-2 роки паркан потрібно обробляти захисними засобами (водорозчинними і масляними просоченнями) або покривати фарбою для зовнішніх робіт.
Увага! Деталі потрібно фарбувати окремо перед складанням споруди. Якщо фарбувати після, місця з’єднання елементів залишаться без покриття і, відповідно, без захисту.
Як змонтувати паркан з дерева
Довжина дощок для будівництва вибирається з бажаної висоти огорожі. За допомогою вбивання кілочок і натягування каната проводять розмітку майбутньої конструкції. Місце майбутніх стовпів, зазвичай, намічають на відстані 2 м один від одного.
- Ставлять крайні опори. Відзначають місце майбутньої хвіртки.
- Визначаються з висотою огорожі. Найчастіше вона буває від 1,5 до 2,5 м. Таке огорожа не буде затінювати ділянку і не дозволить спостерігати стороннім за приватним життям.
- По розмітці розраховують потрібну кількість стовпів і паркану.
- Нарізають дошки потрібної довжини або купують готові.
- Під опори копають ями. За розміром вони повинні бути не менше ¼ висоти стовпа. Їх дно заливають креозотом або бітумом.
Порада. Щоб паркан довше прослужив бруси потрібно обробити від паразитів і обпалити.
- За допомогою рівня встановлюють строго вертикально опори.
- До брусів цвяхами або шурупами кріплять горизонтальні прожіліни. В результаті отримують каркас.
- Так само цвяхами або шурупами до прожілінам кріплять вертикальні дошки. Це роблять встик або залишають певний простір.
- Готовий паркан ретельно обробляють оліфою, а потім фарбою, лаком або морилкою.
Перегляд фото та відеоматеріалів, які додаються до статті, допоможе без проблем спорудити паркан з дерева самостійно. Будівництво паркану на дачі – відповідальна справа. Тільки при дотриманні всіх нюансів спорудження буде міцним і надійним.