Доротеантус маргарітковідний, він же мезембріантемум або кришталева ромашка, – красиве мініатюрна рослина з Південної Африки. Його сорти цінують не тільки за симпатичні квіти різних відтінків, але і за незвичайні пагони, а також за листя, які ніби покриті краплями роси. Садівники дають рекомендації по вирощуванню такої краси на своїй ділянці: правила посадки та догляду у відкритому грунті.
Опис: сорти та різновиди доротеантуса
Маргарітковідний вид доротеантуса – найпопулярніший для вирощування серед вітчизняних квітникарів:
- стебла – короткі стеляться, над землею піднімаються не вище 10 см;
- листя – вузькі, ланцетовидні, суккулентниє, до 7,5 см в довжину;
Незвичайна «Кришталева ромашка»
- колір листових пластин – зелений з відливом, який досягається за рахунок покриття блискучими ворсинками;
- квіти – 4 см в діаметрі;
- бутони бувають червоні, лілові, рожеві, помаранчеві, жовті і ін., в тому числі двоколірні.
Увага! Цвітіння маргарітковідного доротеантуса починається в червні і при правильному догляді триває до середини осені.
Бутони цвітуть по 10 днів. На місці зів’ялих виростають нові. Квіти багатьох сортів згортаються в похмурий день. Доротеантус любить велика кількість сонячних променів, тому нормально цвісти буде тільки на добре освітленому місці.
Якщо вам важко розібратися з ботанічними характеристиками численних сортів, вибирайте по фото:
- Лунетт. Жовті пелюстки з коричневою серцевиною.
- Лимонад. Квіти різних відтінків на одному кущику: від лимонного до темно-жовтого.
- Північне сяйво. Лимонні пелюстки.
- Абрикосові пуанти. Рожевого забарвлення.
- Іскорки і Меджік Карпет. Поєднують різні відтінки в одному бутоні. Сорт відмінно виглядають в килимовому декорі.
Доротеантус: посадка рослини
Посадку кришталевої ромашки зазвичай роблять за допомогою розсади. Готові кущики прикопують у відкритому грунті в торф’яних горщиках, в яких вони росли. Оптимальний час – весна, після відпадання небезпеки нічних заморозків. Дистанція між рослинами – 20 см.
сходи доротеантуса
Розсадний спосіб висадки – запорука раннього цвітіння всіх сортів мезембріантемум. Якщо у вашому регіоні теплий період року довгий або вам не принципові терміни цвітіння, можете зробити посадку насіння прямо в грунт на ділянці. Це менш трудомісткий спосіб розмноження рослини. У будь-якому випадку, від посадки до появи квітів пройде 1-15 міс. Умови та догляд при посіві у відкритий грунт:
- терміни – кінець весни;
- грунт – пухка і легка, наприклад, торф упереміш з піском;
- накрийте грядку плівкою і обережно поливайте, поки не з’являться сходи;
- сіянці доведеться проріджувати.
Догляд за доротеантусом
Кришталева ромашка – не дуже вимоглива до відходу культура. Уникайте його посадки в сирих і занадто затінених місцях. Грунт повинна містити хоча б невелику частку піску. Підтримуйте грунт в рихлому стані.
Як і інші суккулентниє рослини, доротеантус може довго зберігати в своїх тканинах запас вологи. Тому при нормальній погоді полив рослині практично не потрібен. Зволожите рослина після посадки або пересадки у відкритий грунт. У випадку зі дорослим квіткою полив необхідний, тільки якщо в вашому регіоні встановилася посуха тривалістю не менше 2-х тижнів.
Увага! Навіть дрібні росисті краплі на листі доротеантуса можуть стати причиною хвороби і гниття зелених тканин. З цієї ж причини квітникарі намагаються захистити рослину від контакту з грунтом. Навколо стебла щільно розміщують дрібні камені.
Щоб продовжити цвітіння, подрежьте верхівки рослини. Однак воно все одно припиниться при +8 ° C або більш низьких температурах. Невеликі морози для доротеантуса згубні. Тому у відкритому грунті середньої смуги він не перезимує навіть під укриттям. Захисний матеріал допоможе зберегти красу хіба що на початку похолодання, восени.
Доротеантус витримує посушливі періоди
Добриво і підгодівля рослини
Серед квітникарів є дві думки про добриві мезембріантемум. Одні вважають, що підгодівля йому не потрібна зовсім, тільки мінімальний догляд. Інші все ж використовують мінеральні добрива для декоративних садових культур. Речовини вносять приблизно 1 раз в 2 тижні з перших днів посадки до кінця літа. Однак добриво розводять в концентрації вполовину менше, ніж вимагає інструкція.
Доротеантус: розмноження рослини
При будь-якому способі розмноження вам знадобляться насіння. Посівний матеріал не так просто знайти в спеціалізованих магазинах, тому ви можете спробувати зібрати його вручну. Будьте готові до того, що насіння дуже дрібні. процедура:
- Дочекайтеся закінчення цвітіння.
- Зберіть коробочки, які утворилися на місці бутонів.
- Помістіть їх в воду на 1 ч. Коробочки повинні розмокнути.
- Розкрийте їх і зберіть насіння.
- Промийте матеріал. Просушіть на сонці.
Увага! Насіння доротеантуса зберігає схожість 2 роки.
Посадку під розсаду краще проводити в кінці березня – початку квітня. Використовуйте великий ящик. Умови для розмноження аналогічні насінню, висаджених у відкритий грунт. Чекайте появи сіянців через 1,5-2 тижні. Протягом 20 днів після цього проводите вирощування при кімнатній температурі, потім поступово знижуйте її до +18 ° C, потім – до +10 ° C.
Висаджуйте доротеантус на відкритому сонячному ділянці
Освітлення – рясне. Полив – мінімальними порціями. Через 3-4 тижні розсада готова до пікіровки в торф’яні горщики. Пересадку на ділянку проводите в кінці травня.
Увага! Не хвилюйтеся, якщо до моменту перенесення горщика у відкритий грунт рослина почне цвісти. Це ніяк не вплине на якість розмноження і подальше вирощування.
Хвороби і шкідники доротеантуса
Сукулентних культура майже невразлива до шкідників і хвороб при правильному догляді. Але якщо рослині буде гостро не вистачати світла, опірність різко знизиться. Це в поєднанні з надлишком вологи майже гарантовано призведе до гниття зелених тканин. На пошкоджені ділянки охоче будуть заселятися бактерії та грибкові інфекції.
Поєднання з іншими рослинами в саду
З доротеантуса виходять чудові килимові посадки, прикраси для непривабливого забору, берега водойми, звичайної доріжки в саду. У живу і на фото добре виглядає поєднання культури з квітами на рівній поверхні або в вазоні. Рослина цвіте на відкритому сонці і сухих грунтах – там, де для інших несприятливі умови. Це великий плюс при декоруванні їм ділянки.