Фіалки: як діагностувати та лікувати хвороби рослини

хвороби фіалокФіалка узамбарская – один з найпопулярніших кімнатних квітів. Рослина люблять за ніжні і витончені квіти, які при коректному догляді будуть радувати око мало не цілий рік. Однак цвітіння можуть затьмарити хвороби і шкідники. Досить поглянути на фотографії уражених фіалок, щоб стало зрозуміло: вони потребують трепетному і ретельного догляду. Стаття розповість про корисний досвід квітникарів, як попередити основні хвороби, правильно діагностувати і побудувати процес лікування після зараження.

Чому фіалка не цвіте

Проблеми з цвітінням – перша ознака неправильного догляду:

  1. Молоді листочки виглядають на тлі старих дрібними і тьмяними, черешки стають довшими, краї листя згинаються. Це буває через нестачу освітлення.
  2. Листя жовтіють. Причинами цього можуть стати нестача води або поживних речовин, затінене «місце проживання», надто висока або низька кислотність грунту в горщику.
  3. Світлі плями на листі утворюються зазвичай через полив дуже холодною водою або сонячного опіку. Це буває, якщо прямі сонячні промені потрапили на вологу поверхню аркуша.
  4. Листя скручуються. Цвітіння може відбуватися, але слабо. Швидше за все, це ознака неправильного складу грунту:

як лікувати фіалкиПри перших симптомах хвороби фіалки проводите лікування

  • недостатньо азоту;
  • багато солі;
  • надлишок вологи;
  • висока кислотність.

Шкідники фіалки

  • Попелиця – напівпрозора мошка, яка зазвичай поселяється на квітці великої колонією. На початковому етапі її можна прибрати руками, при сильному розмноженні – обприскати квітка розчином господарського мила, настоєм картоплиння або поселите по сусідству сонечок.
  • Трипс – жовте або коричневе довгасте комаха, довжиною трохи менше 1 см. Після його появи на листках утворюються сріблясті цятки, які потім засихають. Трипс любить фіалки, зростаючі в тепличних умовах. Для боротьби обприскати квітка відваром золи.
  • Слимаки – об’їдають частини фіалки, що росте на вулиці. Особливо активні при підвищеній вологості. Дізнатися їх можна також по блискучим смугах на рослині або землі. Жаби або жаби позбавлять вас від слимаків в саду. Рослину можна обприскати розчином гірчиці, а грунт посипати сумішшю вапна і золи. Можна збирати слимаків і вручну.

кліщі на фіалкуКліщі на зворотному боці аркуша фіалки

  • Павутинний кліщ – дуже дрібний шкідник, який обволікає листя ледь помітним павутинним нальотом. Люблять суху і жарку погоду. Обприскування звичайною водою або настоєм тютюну допоможе позбутися від кліща на вуличній фіалку.

Порада. В крайньому випадку, при сильному і великому ураженні квітки будь-яким з цих шкідників використовуйте інсектициди.

Хвороби узамбарської фіалки: чорна ніжка, фузаріоз, кореневі гнилі

Причина хвороби – вірус, грибок або бактерія, яка поселяється на рослині або в грунті і стрімко розмножується за рахунок життєвих сил квітки. Сортові рослини більш стійкі до шкідників і хвороб, ніж ті, які вивели селекціонери. Чим довше культивується вид – тим більше ризик зараження. Вкрай важливо якомога раніше виявити і правильно діагностувати захворювання.

При чорної ніжки на нижній частині стебла з’являються білі плями і перетяжки, які з часом стають бурими і загнивають. Рослина в’яне і гине. Щоб запобігти розвитку грибка, обробіть насіння фунгіцидом і протравите грунт перед посадкою.

Поливайте квітка водою з марганцівкою, але не дуже часто. Якщо рослина вже заразилося, видаліть уражені частини і зменшіть полив, підсушити верхній шар грунту. Протравите землю.

Порада. Якщо квіти продовжують гинути, пересадите їх в інший грунт.

Фузаріоз – одне з найпоширеніших захворювань кімнатної квітки. Грибок-збудник проникає в молоді коріння фіалки і викликає загнивання всієї кореневої системи і квітки. Зовні його можна діагностувати по бурим плямам на черешках. Згодом листя опаде, а корінь почорніє і відокремиться від землі. Щоб запобігти хворобі поливайте квітка розчином фундазолом слабкої концентрації. Уражені частини обов’язково видаліть.

гниль на фіалкахкоренева гниль

Кореневі гнилі – ще одне грибкове захворювання, від якого чорніє корінь. Зовні його можна визначити по випрівання рослини взимку або ранньою весною. Для профілактики потрібно особливо ретельно підтримувати здоров’я фіалки в цей час. Ті види, які мають схильність до цього захворювання, не можна садити в грунт, удобрений свіжим гноєм.

Хвороби узамбарської фіалки: борошниста роса, іржа, вірусні недуги

Борошниста роса «випадає» світлим нальотом на листі, черешках, стеблах і бутонах. Згодом на рослині утворюються темні точки. Зазвичай борошниста роса вражає рослина в другій частині вегетаційного сезону, при сухій і жаркій погоді. Обприскуйте квітка фунгіцидом і підтримуйте його імунітет регулярним розпушуванням землі, підгодівлею і режимом поливу.

Від іржі на верхній стороні листя з’являються жовті цятки, на нижній – помаранчеві горбки. Згодом лист поступово жовтіє і засихає. Найчастіше іржа з’являється на початку весни, в теплу і суху погоду. Уражені листки потрібно зірвати і знищити. Обприскуйте Беномілом, Тілт, Байлетоном і т.п. Можливо, видалити доведеться весь квітка.

бактеріальні захворювання фіалокБорошниста роса

Вірусні хвороби можуть проявлятися в пожелтении пагонів, деформації листя, появі плям на них, бессемянності, порушеннях розвитку бутонів. Зазвичай захворювання вражають окремо взятий квітка. Потрібно в першу чергу видалити пошкоджене рослина, в другу – почати боротьбу з попелицею та іншими переносниками вірусів.

Хвороби фіалок: відео

Хвороби фіалок: фото

хвороби фіалок

хвороби фіалок хвороби фіалок

хвороби фіалок

хвороби фіалок хвороби фіалок

хвороби фіалок

хвороби фіалок хвороби фіалок

хвороби фіалок