Формування куща огірків в один основне стебло: опис, схема, відео

формування огірків в одне стебло відеоРослина огірок не наділене сильними країнами, тому не в змозі рівноцінно надати всім зав’язі достатнє харчування для їх нормального розвитку. Процедура формування куща огірків, коли залишається один основне стебло, вирішує проблему. Детальніше про це можна дізнатися з покроковий опис процесу і відео по темі.

Сорти і гібриди

Всі представлені на сьогоднішньому ринку сорти огірків умовно можна розділити на:

  • традиційні;
  • нові;
  • гібриди F1.

Перед тим як приступити до вирощування, дуже важливо вивчити інформацію про різні сорти і підібрати підходящий. Від вибору буде залежати спосіб формування куща, а від нього – кількість і якість врожаю.

Формування куща – один з нюансів правильного вирощування огірків. Причому, сортові огірки і гібриди вимагають різного підходу. Якщо мати на увазі перші, то жіночі квітки і, відповідно, зав’язь утворюється у них на бічних відгалуженнях, а на центральному стеблі зароджуються тільки чоловічі. Тому більшість сортів, вирощуваних в теплиці вимагає прищіпки для посилення розгалуження.

формування огірків в одне стебло відеозав’язь огірка

Для огірків, які ростуть на відкритих грядках, прищипування пагонів неефективне. Адже в цих умовах чоловічі і жіночі квітки розвиваються і на відгалуженнях і на основному стеблі рівномірно.

Увага! Видалення зайвої зав’язі або відгалужень слід проводити тільки дуже гострим і стерильним інструментом. Так рослини практично не травмуються і ризик розвитку інфекції зводиться до мінімуму.

Частина гібридів викидає тільки жіночі квітки, тому їх кущі абсолютно ніякого формування не вимагають. А деякі з них, зокрема партенокарпические, досвідчені городники формують в одне стебло.

Навіщо формувати кущі

Огірковим рослинам потрібно формування з кількох причин:

  • в сильно зарослих посадках створюються ідеальні умови для розвитку хвороб;
  • рослина витрачає багато сил на розвиток пагонів, відповідно, чим їх більше – тим менше зав’язей;
  • велика кількість листів не дозволяє проникати світлу і повітрю вглиб крони, чому порушується процес фотосинтезу;
  • комах-запилювачів складніше пробратися до квіток крізь густі зарості.

Порада. Під час проведення формування куща і збору врожаю слід дуже обережно поводитися з рослиною, тобто не повертати батоги і листя в протилежну сторону. Від таких неохайних дій огірок може призупинити зростання.

Основні маніпуляції, що проводяться при формуванні огірків

підв’язка. Завдяки продуманій підв’язці можна ущільнити посадку без шкоди для рослин. Починати потрібно тоді, коли зростаючий огірок дотягнеться до першої опори, розташованої горизонтально. Процес повинен бути дуже акуратним, щоб огірочок не вирвався з коренем із ґрунту. Потім рослину регулярно обертають навколо шпалери. Верхівка не повинна нікуди упиратися, тобто, вона повинна бути вільною.

формування огірків в одне стебло відеоШпалера для огірків

Бічні пагони можна підв’язати до основного стебла, а можна прикріпити на поруч йдуть шпалери з кутом відхилення 30-35 градусів. То чи не буде утворюватися зайва листя.

видалення листя. Вирізання підлягають всі листи, які стосуються землі, тобто перші 2-3-4 листа. На них потрапляє вода при поливі, вони рано старіють і т.д., тому, краще їх вчасно видалити.

Увага! Листя слід не виламувати, а акуратно вирізати, щоб не утворювалося рваної рани – явного джерела грибкових захворювань.

Видалення бічних пагонів. Інакше відгалуження називають пасинками і більшість з них при формуванні куща сортових огірків підлягає видаленню. Це сприяє підвищенню утворення жіночих квіток і більш раннього дозрівання плодів. Видаляються пасинки по досягненню 3-5 см. Якщо це робити пізніше, рослина виснажується і слабшає. Відповідно, урожай зменшується в рази.

Увага! Відомо багато сортів, у яких зав’язі утворюються тільки на пасинках. Тому в разі їх видалення плодів не буде взагалі.

прищипування. Це процес видалення верхньої частини бічного відгалуження, який сприяє утворенню пагонів 2-го і 3-го порядку.

Основний втечу також може прищипують. Це робиться з метою припинення подальшого зростання. Також його прищипують при формуванні рослини в 2-3 стебла. У цьому випадку на бічних пагонах буде утворюватися більше зав’язі.

формування огірків в одне стебло відеоСхема формування огіркового куща

Схема формування огірка в одне стебло

Такому формуванні піддаються огірки партенокарпічних типу, у яких все жіночі квітки розташовуються в пазухах центрального стебла.

  1. Основне стебло допускається прищипнуть тільки тоді, коли він досягне певної висоти, наприклад, верху підв’язки.
  2. Всі нижні листки обов’язково видаляються.
  3. У вищерозташованих 3-4 листків все пазушні квітки засліплює. На цій же висоті видаляються бічні пагони, які не повинні досягти 5 см.
  4. Далі, у 5, 6 і 7 листя бічні відгалуження прищипують, залишаючи близько 20 см.
  5. На висоті 1-1,5 м пасинки залишають 30-35 см з 2-3 листям і зав’язі в пазухах.
  6. 2 м – пагони 40 см з 2-3 міжвузлями.
  7. Якщо центральний пагін росте слабо його на цій висоті прищипують, а якщо зростання інтенсивно продовжується – перекидають через верх горизонтальної шпалери і пускають вниз.

Увага! Ті пасинки, які не видаляються, потрібно розподіляти в шаховому порядку. То чи не буде відбуватися затінення і порушення повітрообміну всередині куща.

Починати формувати молоду рослину можна тільки після появи 8-9 листків. Це, приблизно, через тиждень після висаджування розсади в грунт. Для початку, бажано, натягнути дріт уздовж грядки на рівні верху підросли рослин.

Як формувати огірки букетного типу

До цього типу належать гібриди, у яких утворюється 5-6 зав’язей в одному вузлі. У зв’язку з такою особливістю їх рекомендується формувати тільки в одне стебло. Так зменшується навантаження на рослину і не втрачається врожайність.

формування огірків в одне стебло відеоОгірки букетного типу

Всі бічні пагони на цих гібридах повністю видаляються аж до верхньої горизонтальної шпалери. Можна залишити тільки 2-3 штуки під самим верхом, пріщіпнув їх при цьому над другим листом. У нижній частині рослини, на рівні 4-х листків, видаляються всі зав’язі і пагони в пазухах.

Правильний підбір сорту і поняття відповідної форміровкі куща – основні складові отримання високих врожаїв. Складного в цьому нічого немає, тому, кожен бажаючий може вивчити нехитрі правила і, дотримуючись їх, отримати хороший урожай якісних огірочків.

Формування куща огірка в одне стебло: відео