Гірські козли – ссавці, що живуть на скелях, з густим хутром і розкішними рогами. За природою вони є далекими родичами домашніх кізок. Де живуть і як виглядають тварини можна прочитати в статті. Красиві фото дозволять познайомитися з різновидами.
Загальна характеристика тваринного
Гірських козлів вважають дуже спритними створіннями. Уміння швидко пересуватися по вузьких гірських стежках і підійматися на прямовисні скелі по гострому камінню завжди вражало.
Такий прудкості козел зобов’язаний будовою копит. Завдяки еволюції на підошві утворилася своєрідна подушка. Поверхня цього «пристосування» регулярно оновлюється і не грубіє. Як тільки козел-альпініст опускає ногу на поверхню, подушечка обтікає камінь, повторює рельєф і «прилипає» до скелі.
Не позбавлені парнокопитні відмінного почуття рівноваги. Зір відмінне – тварина бачить на скелі всі нерівності. Якщо нога стала на маленький за розміром камінь, рогата «скелелаз» швидко оттолкнется і стрибне далі.
Увага! Козел, що живе в горах, не здатний швидко і далеко бігати. Якщо в поле зору з’являється небезпека, він швидко підіймається на недосяжну для хижака висоту.
Всі породи між собою схожі. Зовнішність описують так:
- За розмірами це середні тварини. Самки важать 45-50 кг, самці досягають 160 кг.
- Висота козлів до 1 м, довжина тіла доходить 1,5 м. Самки трохи менше.
- Шерсть недовга, але дуже густа. Добре захищає тварин від холоду.
Основне, чим відрізняються самці від самок – роги. У особин чоловічої статі досягають метрової довжини і з роками загинаються, що дає можливість приблизно визначити вік. У кізок-всього близько 30 см. Всередині роги – порожнеча, тому за класифікацією їх володарів відносять до сімейства полорогих.
Різновиди тварин
У природних умовах зустріти гірських козлів можна тільки в Північній півкулі: в Європі, Азії та Північній Америці. Живуть стада, що складаються з 20-30 особин, в гірській місцевості на висоті 1500-4500м.
Вид полягає в спорідненості з такими жителями скельних районів, як гірські барани і снігові кози.
Всі різновиди схожі між собою і відрізняють їх тільки професіонали. Зоологами описано 3 породи козлів-альпіністів:
- Козероги.
- Тури.
- Винторогие козли.
Кавказький гірський тур
Ті, в свою чергу, діляться на 8 підвидів.
- Кавказький гірський тур. Різновид ділиться на 3 підтипи: кубанський; східно-кавказький козел, тур Сєвєрцова. Живуть тварини в західних і східних областях Кавказьких гір. Рогу у таких козлів великі, красиво вигнуті. Поперечних борозенок на них багато. Шерсть коротка, рудого кольору.
Увага! Кавказького гірського туру присвоєно статус «У небезпеці!». У всьому світі залишилося близько 10 тисяч особин.
- Козероги. Представники підвиду виділяються характерними, по виду нагадують турецькі ятагани, рогами. У розрізі ці порожнисті пристосування трикутної форми. Забарвлення шерсті пісочний з сірими підпалинами. До козерогам відносяться: нубійський козел, Козел альпійський, піренейський і сибірський.
Козеріг
- Винторогий козел. Порода представлена одним підвидом, що володіє унікальними, загвинченими як штопор рогами. Висота тварини сягає півтора метра. Рогу приблизно такої ж довжини. Шерстяний покрив мархур, як ще називають гвинторогого красеня, також різниться від інших різновидів. Задня частина покрита короткими ворсинками, а борода і грудна клітка довгими, до 30 см.
винторогий козел
Спосіб життя
Жителі скель харчуються рослинною їжею. У хід йдуть трава, чагарники, кора дерев. Важливий елемент раціону – сіль. Її тварини злизують з виступів в місцях солончаків. Живуть козли і кози стадами, що включають 20-30 особин, але деякі різновиди воліють одиночне існування, наприклад, представники козерогів. У літній період стада піднімаються в гори на висоту до 4 тис. М. Взимку, щоб врятуватися від морозів і холодних вітрів, спускаються нижче.
Шлюбний період настає навесні. У цей час між самцями відбуваються битви за право володіння «прекрасними дамами». Учасники турніру стикаються рогами і намагаються звалити один одного з ніг. Переміг козел покриває самок.
Виношування відбувається 5-6 місяців. Новонароджені козенята швидко стають на ніжки і готові слідувати за матір’ю по скелях. Живуть козли в природі до 10 років. У зоопарках термін збільшується до 15.
Козли, що мешкають високо в горах – дивовижні тварини. Будь-альпініст позаздрить їхньому вмінню підійматися на скелі. На жаль, всі різновиди страждають від прагнення жадібних людей добути собі шкуру або красиві роги, внаслідок чого деякі з них знаходяться на межі вимирання.