З першого погляду гусак Гуменник сильно нагадує поширеного сірого родича. Однак при найближчому розгляді помітні суттєві відмінності. Зі статті можна дізнатися, де мешкають гуси, як живуть. Яскраві фото доповнять картину.
Поширення і опис
Ще кілька десятиліть тому гусак Гуменник славився численною популяцією в холодних місцях Росії, але зараз його чисельність зменшилася. Птах під загрозою зникнення і в деяких регіонах складається в охоронних списках.
Гніздяться гуси в тундрі і тайзі. Сприятливий час проводять на території від Гренландії до Далекого сходу. Для поселення вибирають луки з пишною рослинністю, розташовані поблизу річок і озер. Днем ховаються серед рослин, до вечора йдуть до води. Гуменники добре плавають і відмінно бігають.
Ближче до зими перелітають в теплі райони. Орнітологи відзначали знаходження ближче до півдня Японії і Китаю, на Британських островах.
Відомо 4 підвиди:
- тундровий;
- тайговий;
- європейський;
- сибірський.
Між собою птиці з різних місць проживання відрізняються розміром тіла, формою дзьоба. Найбільшим вважається тайговий підвид, а великого розміру дзьобом наділений тундровий. На півночі Ісландії і Гренландії мешкають дрібні гуменники, яких визначили в окремий вид – Короткодзьобі. У різновиди рожеві ноги і такого ж кольору поперечна смужка на дзьобі.
Загальний вигляд гусей Гуменников описують так:
- За розміром це великі птахи з розмахом крил 1,5 м. Вага самців до 5 кг. Самки менше.
- Статевий диморфізм не виражений. Забарвлення оперення у обох статей однакова.
- На спині пір’я сірого або бурого кольору з білими обідками. Ближче до хвоста забарвлення згущується.
- Невелика голова покрита пір’ям темно-бурого тони.
- Шия довга. Від голови вниз забарвлення блідне.
- Видатна вперед груди світла. Черевце і подхвостье практично білі. Забарвлення ніг і перев’язі дзьоба відрізняється в залежності від того, до якого підвиду належить особина.
Увага! Назва Гуменник отримав за гучний голос. Регіт особин, які зібралися в зграю чутно дуже далеко.
Спосіб життя птахів
На територію гніздування Гуменники прибувають ранньою весною. «Подружні» пари формуються на місці перебування в зимовий період, тому по прильоту відразу будують гнізда. Місце для них підбирають на сухих височинах.
Гусь, так само як і гуска, бере активну участь в будівництві. Птахи викладають гніздо мохом, сухою травою, пухом. Кількість яєць в кладці – від 3 до 9 штук. Через 25 днів з’являється потомство. Гусь весь час на чеку. Якщо наближається небезпека «батько сімейства» подає сигнал і веде хижака подалі від місця знаходження малюків, здійснюючи при цьому певні маневри. Гусенята в цей час ховаються в траві до сигналу відбою тривоги.
Уже в 1,5 місяці пташенята мало відрізняються від дорослих особин. Після того як молодняк навчиться літати, сім’я розпадається. На початку осені дикі гуси збираються в зграї і відправляються на південь. Статевозрілими сірі птахи стають на 2-3 рік життя.
Увага! Раз на рік, поки потомство підростає, гусак линяє і не може літати. Це робить гуменника вразливим.
Харчується Гуменник зеленими частинами навколишнього рослинності, насінням та ягодами. Молодняк із задоволенням поїдає молюсків, черв’яків, ракоподібних. Під час перельотів зграя зупиняється на злакових полях і підкріплюються зернами. У кожній зграї присутні старі, досвідчені птиці, які стежать за порядком і охороняють територію.
Охоронні заходи
Гусь Гуменник завжди вважався бажаним мисливським трофеєм. Велика птах наділена смачним м’ясом і пером високої якості. У минулому столітті диких гусей відстрілювали як в спортивних, так і в промислових інтересах. Збиралися і яйця, яких в кладці не так вже й багато.
До середини ХХ століття чисельність гуменников скоротилася в 3 рази. І хоча по міжнародній статистиці гусям нічого не загрожує, в деяких регіонах полювати на сірих птахів заборонено. Значний вплив на чисельність гусака роблять зміни в екології. Найчастіше вони викликані діяльністю людей. Північний гусак міститься в зоопарках по всьому світу. У неволі здатний прожити до 30 років. На волі птахи живуть в 2 рази менше.
Гуменник – птах, що потрапив в скрутне становище. Діяльність людини згубна для північних красенів. Навіть в тих регіонах, де люди стурбовані їхньою долею і дикі гуси знаходяться під охороною, чисельність відновлюється дуже повільно.