Існує безліч різновидів винограду сорту Шасла, але найпопулярнішими і поширеними є Шасла Біла, Рожева і Мускатна. Таке різноманіття легко пояснити: культура була виведена народними селекціонерами стародавнього Єгипту ще за півтори тисячі років до нашої ери і з тих пір встигла поширитися по всьому виноградарським регіонах світу від Англії і до острова Мадагаскар.
Шасла біла – старий кущ з урожаєм
Шасла Біла
Шасла Біла довго вважалася одним з найбільш ранніх сортів винограду, але завдяки розвитку селекції і сільськогосподарської науки стали з’являтися і більш бистрозреющіе сорти. Назва має синоніми, поширені в різних регіонах:
- Берізка Проста;
- Шасла дорі;
- Шасла золотиста;
- Дінка Біла;
- Тендітна.
Коли ви чуєте ці назви, то знайте – йдеться про все тієї ж Шасла Білій.
Опис сорту
Це столовий сорт винограду, але в деяких регіонах Угорщини, Румунії, Франції та Болгарії він може переходити в технічний, тобто пристосований для виготовлення вина.
В Угорщині з Шасла роблять близько 20 сортів вина
Маленький пагін має винно-бордову забарвлення і порівняно густою галявин, а листя гладкі, красивого бронзового кольору. Через рік стебло стає червоно-коричневим, а листя набувають пятілопастная форму з краями, загнутими вниз, зі зворотного боку вздовж прожилок починає проявлятися жорсткий галявин.
Грона формуються середньої величини, довжиною від 14 до 16 і шириною від 7 до 10 сантиметрів, правильної конусоподібної або більш циліндричної форми, з хорошим рівнем щільності. Питома вага одного грона складає близько 195 грамів. Ягоди досягають середньої величини, довжиною 15 і шириною 16 міліметрів в середньому. Форма майже кругла, забарвлення жовтувато-зелена з золотим відтінком і легким коричневим загаром з сонячної сторони. Шкурка щільна і тоненька, м’якоть ніжна, тане на язиці. Смак солодкий і гармонійний, але без яскраво вираженого запаху. Одна ягідка в середньому має вагу 22 грами, в кожній з них визріває по два невеликих твердих насіння.
Пагони Шасла білої мають червонуватий відтінок
Відрізнити Шасла Білу від інших споріднених сортів досить непросто, так як всі види Шасла дуже схожі між собою.
Виділити її можна по червоно-бронзової забарвленням молодих листочків на кінчиках гілок, золотистому, світло-зеленого кольору ягід з ніжним загаром і яскраво-жовтому, лимонному відтінку листя в осінній період.
Особливості сорту
Шасла Біла є виноградом з раннім терміном визрівання: цей період триває від 105 до 135 діб в залежності від району зростання і температури навколишнього середовища. Сорт вважають базовим при розподілі сортів на ранні та пізні.
Шасла Біла виступає точкою відліку, з якої визначають наскільки рано чи пізно визріває той чи інший виноград.
Молоді пагони і бутон навесні
Шасла Біла відрізняється високим і стабільним рівнем урожайності. Має слабку стійкість до мілдью і деяким грибкових захворювань, тому в період плодоношення виноград необхідно обробляти захисними лікарськими препаратами. При дотриманні правил обробки і своєчасності дій урожай не постраждає.
Хоча цей виноград і відноситься до сортів з середньою морозостійкістю, він має високий показник плодоношення на заміщають пагонах, які розвинулися на місці загиблих від морозів. На таких гілках показник врожайності тримається на рівні 60-85% від нормального врожаю. Характеризується невеликою стійкістю і до посухи, тому вимагає частого поливу в посушливі весняні періоди, інакше верхні нирки усохнуть і не розпустяться.
Кущ Шасла зростає дуже швидко – на другий рік пагони виростають на 2 м
Для вирощування винограду Шасла Біла підходять будь-які види грунту. Кращий результат забезпечують теплі сонячні схили з піщаними, черепашково-піщаними і суглинними грунтами. А також на результат впливає і своєчасна коротка обрізка на 5 або 7 очок. Це дозволяє виростити ошатний, яскравий виноград з щільною, соковитою і солодкої ягодою.
Шасла біла – ягоди крупним планом
Шасла гро куляр біла – французький сорт винограду, який відрізняється від звичайного Білого ніжною, хрусткою м’якоттю і світлою рожевою шкіркою.
Шасла рожева
Це теж французький столовий виноград, створений на основі батьківських сортів Шасла Рояль і Фінтендо.
Кущ королівської рожевої Шасла восени
Назва сорту може варіюватися, його часто називають Шасла руаяль, Шасла рожева королівська, Шасла рожева Монто-бан або Шасла рожева ельзаське, але завжди мова йде про одне й те ж сорті.
Шасла рожева крупним планом
Від Білій він відрізняється формою листя і більш низькими показниками врожайності, а також красивими темно-рожевими і темно-фіолетовими ягодами.
Шасла мускатна
Шасла мускатна – це ще один столовий сорт винограду. За своїми характеристиками він майже не відрізняється від Шасла Білій, але зріє на 6-12 днів раніше, а жовтуваті ягоди мають яскраво виражений мускатний відтінок смаку і більш м’ясисту м’якоть. Кущі більш низькорослі і слабкі.
Шасла мускатна має ягоди з рожевим відтінком
Морозостійкі сорти
На основі батьківських видів Північний і Шасла рожева був створений більш морозостійкий сорт, який отримав ім’я Шасла Північна. Вегетаційний період цього сорту триває від 126 до 140 днів, грона відрізняються меншою масою, від 135 до 160 грамів, рожевим забарвленням і високою врожайністю.
Ягоди Шасла Раммінга мають суничний аромат і смак
Шасла Раммінга характеризується підвищеною стійкістю до морозів, грибкових і інших захворювань. Сорт отриманий на основі складного міжвидового схрещування, може переносити морози без додаткового укриття і призначений спеціально для розведення в північних регіонах виноградарства. Відрізняється ягодами з особливо ніжним смаком і тонким суничним ароматом. Період дозрівання становить від 103 до 108 днів.
Шасла Біла, Рожева, Мускатна і інші різновиди цього сорту є цінними столовими сортами.
Ягоди смачні в свіжому вигляді, добре переносять тривале зберігання і транспортування, підходять для приготування соків, а іноді і вина. Вони заслуговують популярності і гідні найвищих оцінок, тому широко вирощуються в усіх виноградарських районах світу.