Характеристика зааненской кіз: опис, плюси і мінуси породи

Зааненская коза – популярна молочна порода, що розводиться в домашньому господарстві. Вона цінується за злагідний характер, невибагливість, хороші надої, якісне молоко. Своєю назвою цей вид кіз зобов’язаний швейцарському містечку Заан, де її розводять вже більше 500 років. Придбати справжню племінну козу можна у голландських, французьких і швейцарських заводчиків, що спеціалізуються на її розведенні, а також у вітчизняних фермерів. Щоб бути впевненим у якості купується тваринного важливо знати характерні ознаки породи.

Опис кози

Зааненская порода – це високопродуктивна дійна коза, розводиться переважно в Астраханській області РФ, Молдові та Білорусі. Відрізнити її можна за такими ознаками:

  • крупнорослая з довгими ногами, прямою спиною, світло-жовтими копитами;
  • масть – виключно біла;
  • шерсть – коротка, блискуча;

Увага! Оскільки підшерсток виростає тільки у кіз, що містяться в північних областях, ця порода не стрижеться.

  • висота тварини в холці – 70-95 см;
  • вага – до 55 кг коза і до 80 кг козел;
  • тулуб довгий – 81-84 см, груди широка – 18-18,5 см, круп – 17-17,5 см;
  • переважно шута, але зустрічаються і рогаті особини. Останні вважаються чистопородні, тому їх не використовують для розведення, а тільки лише для дійного стада;

породи кіз

  • має витончену голову і довгу шию, часто прикрашену сережками;
  • вуха – рожкообразние, нахилені вперед;
  • коза має симетричне грушеобразной вим’я з розвиненими, спрямованими вперед сосками.

Плодючість зааненской становить 2-3 козеня в рік. Народжуються вони в лютому-березні. При народженні вага козенят – 3,5-5 кг, а вже до 2 місяців молоді кізоньки набирають 10 кг, а козли – 12 кг.

Увага! Зааненская порода відрізняється скоростиглістю, набираючи щодня по 160 г живої ваги.

Оскільки молочна біла коза – результат народної селекції, у неї з-за частих схрещувань можуть народжуватися козенята з кольоровим забарвленням. Їх називають Сейбл. У цьому випадку на приналежність породі вказує відповідність параметрам надоїв. Фото і представлене вище опис допоможуть правильно вибрати якісне тварина, відрізнивши його від інших порід.

Як містити

Завдяки здатності акліматизуватися в регіонах з холодним кліматом без втрати кількості і якості надоїв, зааненской порода підходить для розведення в північних областях. Догляд за нею вимагає особливого навику від заводчика:

  • облаштування комфортного стійла для кожної особини, розмір – 2 × 1,5 м;
  • щоденну підтримку чистоти стійла;
  • створення повноцінного раціону, дотримання норм харчування;
  • висновок на пасовище або утримання в загоні.

утримання тварин

Приміщення, відведений для її змісту, має бути затишним, без протягів. У ньому необхідно організувати якісне освітлення – влітку природне, взимку – штучне. Годівниця повинна зручно розташовуватися, що знаходяться в ній сіно, зерно або трава не повинні вивалюватися на підлогу. Поруч з нею необхідно помістити воду і сіль-лізунец, що дозволить поліпшити засвоюваність споживаної їжі. Доїння кози проводиться тричі на день.

Годують тварин травою, сіном, облиственими гілками чагарників і дерев, овочами, яблуками. Вони з задоволенням їдять кропиву, лопухи, полин, собача кропива. З овочів – коренеплоди, гарбуз, картопля. Нарізані овочі додатково рекомендується посипати висівками. Крім того їм необхідно щодня давати зернові корми:

  • дорослим особинам – близько 1200 г;
  • козенята – 200-500 м

Переваги і недоліки

На користь розведення молочної кози свідчи цілий ряд плюсів зааненской породи.

  1. Великі надої – 3,5-8 л в день, в залежності від умов утримання і окоту.
  2. Її молоко відрізняється еталонними показниками – 3,2-4% жиру і 2,7% білків.
    догляд за козою
  3. Лактаційний період досягає 11 місяців.
  4. Має поступливий характер, легко акліматизується.
  5. Підходить для схрещування з іншими породами з метою підвищення їх продуктивності.
  6. Не володіє характерним іншим козам специфічним запахом.

Увага! Зааненская дає в рік до 700-1200 л першокласного молока. Рекордний надій був зареєстрований швейцарськими фермерами, він склав 2499 л.

Серед особливостей і недоліків зааненской слід виділити вимогливість до якості корму і змістом, високу вартість – на рівні корови, можливість втрати чистоти породи в результаті частого і продуктивного схрещування з іншими козами.

Наявність практичного досвіду змісту кіз допоможе уникнути помилок при виборі зааненской і її розведенні. Відсутність же досвіду часто стає причиною низьких надоїв навіть від племінних кіз.

Зааненская коза: відео