Інкарвіллея – непомітна краса садового багатолітника

як цвіте інкарвіллеріяУрізноманітнити виразними штрихами садові клумби дозволить інкарвіллея, що долає чудовими квітами. Вона рідкісний гість на дачних ділянках. Але завдяки красі суцвіть і невимогливість у догляді інкарвіллея поступово набирає популярність у садівників-любителів. Правильна посадка, достатнє освітлення, підживлення забезпечать тривале цвітіння багаторічників.

Скромна перлина саду – красуня з Китаю

Ефектною прикрасою саду є яскрава інкарвіллея, з квітами, що нагадують казкові дзвіночки. Вона внесе барвисті акценти в ландшафтний дизайн, радуючи різноманітної колористичної палітри. Представниця сімейства бігнонієві поширена в країнах Центральної, Східної Азії, часто зустрічається на гірських схилах в Гімалаях. Названо рослина в честь французького колекціонера – П’єра Ніколя Інкарвілля.

Ніжні квіти багаторічників, що нагадують глоксинію, нечасто можна зустріти на садових ділянках. Абсолютно незаслужено інкарвіллея не відноситься до популярних культурам. Однак багаторічна рослина відрізняється витривалістю, відмінними адаптивними можливостями, яскравою кольоровою гамою. Він займе гідне місце серед ландшафтних насаджень, ставши родзинкою саду.

інкарвіллерія в садуцвітіння

Вирощування інкарвіллеі не зажадає особливих умов. Досить підібрати підходяще місце посадки, забезпечити нескладний догляд – і рослина буде радувати садівників виразною красою витончених квітів. На одному місці кущі можуть рости до 5 років, потім їх слід розділити.

Порада. Для прикраси дачної клумби використовуйте нові селекційні сорти інкарвіллеі. Вони вражають великими квітками, довгим цвітінням, зимостійкістю.

Опис: ботанічні характеристики

Рід налічує, за даними The Plant List, близько 17 видів. Квітки інкарвіллеі трубчасті, п’ятипелюсткові, з колокольчатой ​​чашкою. Вони зібрані в пухкі суцвіття у вигляді волоті або кисті. Плід визріває в серпні, нагадує коробочку з великими сірими насінням. Великі листя утворюють досить щільну прикореневу розетку. Край їх зубчастий, форма – непарно-пальчаторассеченная. У деяких сортів папортнікообразние листя розташовані по черзі на стеблі. Коріння у представників роду – кореневі, як у жоржин, або дерев’янисті.

Різновиди

Багато сортів чудесного квітки широко поширені в природі, але досить рідко зустрічаються в культурних посадках. Розрізняють такі сорти інкарвіллеі:

  • щільна (Incarvillea compacta);
  • китайська (Incarvillea sinensis);
  • Делавея (Incarvillea delavayi);
  • Майра (Incarvillea mairei);
  • гостра (Incarvillea arguta);
  • рожева (Incarvillea olgae Regel).

сорту інкарвіллерііДелавея

Інкарвіллея Делавея поширена в Південно-Західному Китаї, при сприятливих умовах висота її досягає майже 120 см. Трубчасті квітки лілово-кремовою палітри з рожевим відливом, складові 6 см, зібрані в красиві пухкі суцвіття. М’ясисті листя утворюють нещільний прикореневу розетку. Багаторічник добре зимує в помірних широтах. Вирощування інкарвіллеі Делавея дозволить насолодитися цвітінням з кінця червня до середини літа.

Інкарвіллея китайська зустрічається в Північно-Західному Китаї, в гірських районах Тибету. Стебла трав’янистої багаторічників короткі, до 30 см, трохи опушені. Великі прикореневі листя перисто-овальної форми. Сорт привертає барвистими пурпуровими квітками з лимонним зевом, діаметром до 5-6 см. Радує цвітінням близько місяця, починаючи з кінця травня. Прекрасно зимує без укриття.

Інкарвіллея Ольги відрізняється висотою, вона досягає 150 см. У неї голі прямостоячі стебла, здеревілі в нижній частині. У підстави листя перисторозсічені. Невеликі (до 2 см) кармін-пурпурові квіти утворюють волотисте суцвіття.

Посадка, нюанси догляду

Інкарвіллея віддає перевагу світлим місця, добре переносить невелике затінення. Для неї бажано підготувати ділянку з легким родючим грунтом. Інкарвіллея добре цвіте на піщаних, злегка підкислених грунтах. Необхідна умова сприятливого росту рослини – хороший дренаж. Крім інкарвіллеі гострої, інші різновиди морозостійкі за умови щорічного мульчування. Як укривного матеріалу використовують деревна тирса, торф. Навесні мульчу прибирають, щоб уникнути загнивання бульб.

догляд за інкарвіллеріей

Інкарвіллею слід поливати рідко, але рясно. У посушливі періоди багаторічників необхідно достатнє зволоження.

Порада. Для успішного вирощування інкарвіллеі важливо не перестаратися з поливом. При надлишку вологи коріння і бульба можуть загнити.

Рослина добре відгукується на добрива. Бажано їх застосовувати, починаючи з другого року зростання рослини. На початку сезону використовують комплексні мінеральні добрива, ближче до початку бутонізації – калійні. Відмінний ефект дають органічну підгодівлю – розведений коров’як або пташиний послід.

Ефектний квітка розмножують різними способами:

  • насінням (частіше однорічні або нові гібридні сорти);
  • живцями (зрізають їх в середині літа);
  • розподілом кореневищ (бульб).

Насінням інкарвіллею розмножують на початку березня. Перед посівом бажано їх стратифікована. Потім посіяти в теплицю або спеціальні лоточки, на глибину до 1 см. Для проростання насіння потрібно близько 8 тижнів, при температурі 18 °. Підросли сіянці, не пошкоджуючи коріння, пікірують в одноразові стаканчики з торфом. У відкритий грунт їх пересаджують, коли мине загроза заморозків. Дрібні види висаджують на відстані 25, великі – 50 см.

Порада. Молоді сіянці слід захищати від слимаків, равликів перші тижні після висадки.

Зручний спосіб розмноження інкарвіллеі – поділ кореневищ. Його практикують восени. Вибирають великі багаторічники, довгасті бульби акуратно розділяють, зрізи обробляють деревним вугіллям. Отримані ділянки висаджують в піщаний грунт, змішаний з торфом.

інкарвіллерія в саду

Ландшафтні композиції

Барвисті квіти інкарвіллеі використовують в дизайні дачної ділянки в різних варіантах:

  • висаджують в рабатках, створюючи барвисті бордюри вздовж доріжок.
  • формують групові посадки на клумбах;
  • прикрашають кам’янисті гірки (на них гармонійно виглядають дрібні сорти в тандемі з суккулентами);
  • використовують як срезочной культуру.

Вирощування інкарвіллеі різних сортів дозволить створювати незвичайні ландшафтні композиції. Великі яскраві різновиди можуть стати солітером в клумбових посадках, а невеликі – вдало доповнять барвисті миксбордери. Багаторічник поєднується з багатьма квітучими рослинами – иберис, фіалками, жасмином, флоксами.

Витончена інкарвіллея стане вдалим доповненням ландшафтних посадок, зачаровуючи садівників розсипом граціозних квітів.

Інкарвіллея: відео