Природне висиджування потомства гарантує максимальний результат. На жаль багатьох заводчиків, качка часто відмовляється самостійно сидіти на яйцях, тому доводиться вдаватися до різних методів переконання. Такий підхід одночасно і простіше інкубаційного виведення, і в той же час вимагає створення певних умов.
Відповідна квочка
Необов’язково каченят буде висиджувати сама несучка. У разі безвідповідального ставлення несучки, пташенят може висидіти будь-який птах зі зграї. Більш того, цілком вдало висиджують пташенят замість качки нерідні квочки іншої породи. Але важливо підібрати «правильну». Якщо саджати на кладку невідповідну качку, затія не увінчається успіхом.
- Готовність. Качка, що демонструє прагнення до висиджування, шукає затишні містечка в пташнику, готує гніздо, вистилаючи дно пухом. Характер такої качки відрізняється спокоєм і дружелюбністю. Вона напевно відразу зрозуміє, що від неї вимагається, якщо її посадити на кладку. Ще одним знаком для фермера має стати зниження несучості і її повне припинення. Так качки готуються до висиджування.
- Привчання. Можна не чекати, поки в однієї з качок прокинеться батьківський інстинкт. Можна приготувати гніздо і покласти в нього пробну – незапліднену – кладку. Як тільки якась із качок сяде, через деякий час можна спробувати ненав’язливо її зігнати. Якщо птах не йде, а сама проганяє агресора, шипить і розмахує крилами – це відповідна квочка. Але з цим способом потрібно бути акуратним – якщо перестаратися, можна відбити бажання висиджувати пташенят.
Порада. Коли застосовується метод «експериментально кладки» – незаплідненою, заміну варто робити тільки коли качка цього не бачить. Якщо вона помітить підміну, то кине висиджування.
Підготовка місця
Для результативного висиджування мало хорошою качки-квочки і кладки, необхідно забезпечити комфортні умови.
гніздо. Дика качка вистилає дно свого гнізда пухом. У домашніх умовах технологія підготовки гнізда повинна бути максимально наближеною до природних. Неприпустимо використання матеріалів, що викликають свербіж та інші незручності для качки. Найкраще використовувати той же качиний пух.
Роль підстави виконує міцний ящик, дно якого прикривається сухою травою. Це буде перешкоджати розкочування кладки. Слід ретельно перевірити м’якість шару, адже маленька колючка здатна заподіяти качці великий дискомфорт.
У холодну пору року не варто забувати про утеплення гнізда. Однак варто обмежитися частковим утепленням, надмірно товсті шари можуть поміщати качці.
Розташування гнізда. Забезпечивши тишу і спокій для качки, важливо переконатися у відсутності протягів, надмірно яскравого світла і небажаного стороннього шуму. Будь-яка перешкода йде врозріз з інстинктами і призводить до ризику покидання качкою кладки. Окрему увагу варто приділити безпеки. Під час висиджування качка вразлива, не можна допустити проникнення до гнізда гризунів або інших качок.
Порада. Качку, висиджують потомство, необхідно заздалегідь попереджати про свою появу у гнізда. Качка може злякатися раптового вторгнення і проявити агресію або зовсім кинути кладку.
Саджання качки
Перед усадженням качки, потрібно зробити якісний відбір яєць для виведення. Також необхідно простежити за дотриманням ряду вимог.
- В першу чергу потрібно відбирати тільки матеріал середнього розміру, правильної форми, без порушень цілісності, від здорових племінних качок.
- Яйця не повинні лежати довше 5 днів, важливо забезпечити сухе і затемнене місце, температура в межах 15-200.
- Кількість штук в кладці не може бути надмірним. Потрібно виходити з розміру качки. Краї не повинні виглядати з-під пір’я – так вони не прогріються, і пташенята НЕ вилупляться. Слід викладати тільки 1 ряд. Тільки так качка зможе прогріти майбутнє потомство рівномірно і впорається з регулярним перевертанням.
- Потрібно приділити увагу і качці. У першу добу не варто її турбувати, але потім треба її піднести до поїлки і годівниці. Качка повинна звикнути до необхідності залишати кладку для прийняття їжі. Якщо ж качка навпаки не поспішає повернутися до гнізда, можна її туди акуратно перенести. На перших порах можна замкнути качку в гнізді, після, коли вона звикне повертатися, можна відкрити дверцята.
- Тривалість. Качка висиджує місяць. Термін залежить від рівня харчування та догляду, що забезпечується качці. Важливо стежити за появою пташенят. Ті, які вилупилися раніше, поміщаються окремо, щоб качка не відволікає увагу на них, і не кинула ще не з’явилися каченят.
Всі умови для висиджування дотримані, кладка готова, а качка не проявляє ніякої готовності. Така ситуація знайома кожному птахівників. Слід набратися терпіння і крок за кроком пробувати всі способи залучення качки до кладки. Не варто відразу здаватися і вдаватися до інкубації. Потомство, висіженного природним шляхом, відрізняється особливим здоров’ям і 100% виводимістю.