Як організувати зберігання бульб картоплі і забезпечити їм правильну температуру в льосі і на балконі

температура зберігання картопліКартопля неспроста називають другим хлібом. Смачна культура давно і надовго зайняла одне з панівних місць в кулінарії. Тож не дивно, що зібраний восени врожай картоплі люди намагаються зберегти протягом всієї зими і ранньою весною. Для цих цілей зазвичай вибирають балкон або льох. Благо, багато сортів відрізняються хорошою лежкості. Щоб бульби не прілі, що не перемерзли і не проросли, слід правильно підготувати їх для зберігання, стежити за температурою навколишнього повітря.

Підготовка картоплі в зимовій лежанні

Підготовчі заходи – запорука успішного зберігання картоплі в домашніх умовах. Розкладіть весь урожай шаром в 1-2 бульби на відкритому повітрі, поки ще не похолодало остаточно. Пару днів картоплі потрібно, щоб просохнути.

Якщо її копали в дощовий день і на бульби прилипли грудки бруду, то сушити доведеться довше.

Плоди краще розташовувати не на голій землі, а на якомусь матеріалі, щоб уберегти від вогкості грунту. Сонячне світло повинен потрапляти на них помірно. Наприклад, використовуйте навіси або тінь від будівлі. Для картоплі, який буде використаний під посадку, сонце не страшно.

Порада. Просушити бульби можна і на балконі. Для цього забезпечте доступ повітря, а стекла завесьте відповідним матеріалом, щоб закрити приміщення від сонячних променів.

Поки картопля розкладений, його можна перебрати. На зиму залишайте тільки здорові плоди без механічних пошкоджень. Приміщення також слід підготувати. Воно повинно відповідати нехитрому списку умов:

  • нормальна вентиляція повітря;
  • вологість – близько 85%;
  • захищеність від заморозків;
  • не дуже тепла температура;
  • відсутність прямих сонячних променів.

температура зберігання картопліЗберігати картоплю треба далеко від сонячних променів

Через сонця картопля стає зеленим – так виділяється отрута соланін. Культура зеленіє навіть від звичайної лампочки. Без повітряної циркуляції картоплини здолає гниль. У теплій кімнаті вони розм’якнуть, зморщаться і пустять діток.

Проростати бульби починають вже при + 4 ° С, але не так інтенсивно, як при більш високих значеннях. Приблизно при +1 … + 2 ° С і більш низьких температурах урожай ризикує перемёрзнуть і стати несмачним. Це означає, що в результаті біохімічної реакції міститься в ньому крохмаль перетвориться в цукор. Тому, до речі, картопля абсолютно непридатний для заморозки в сирому вигляді.

Порада. Оптимальною температурою для зберігання цієї культури вважається інтервал + 3 … + 5 ° С.

Як правильно організувати зберігання картоплі в погребі

Є кілька способів зберігання картоплі в підвалі приватного будинку:

  • в ящиках;
  • на соломі.

Складування картоплі на зиму в ящики або засіки більш популярно. Ємності повинні мати отвори або щілини в бічних стінках для вентиляції. Оптимальна висота – 60-90 см.

У засіках слід сформувати вологопоглинаючі підстилку. Картопля зберігають у них насипом. У випадку з ящиками кожен краще встановити на підставку. Її завдання – зафіксувати ємність на висоті близько 20 см від підлоги. Таке ж відстань необхідно дотримати від стін. Це запобіжить появі цвілі на бульбах.

Увага! Бажаючи вберегти картопля від зимових заморозків, господарі часто неправильно загортають урожай.

Щоб картопля не запітнів, його слід накривати матеріалами, які вбирають вологу. Для цих цілей підійдуть мішковина, старі «колючі» ковдри, рогожа. Також можна використовувати мішки з тирсою. Хитрість від досвідчених городників: зверху картоплі насипте шар буряка. Від цього сусідства добре буде обом плодам. Буряк НЕ зів’яне і виведе зайву вологу з картоплі.

температура зберігання картопліЗберігання картоплі в погребі

В соломі картоплю зберігають рідше. Крім солом’яної підстилки в 10-20 см, цим матеріалом ще потрібно рясно пересипати кожен шар. Який би спосіб ви не вибрали, в разі зберігання картоплі в погребі захистіть приміщення від промерзання. Утепліть його, герметизують, обладнайте спеціальними лампочками і т.д.

Особливості зимового зберігання картоплі на балконі

Для жителів сучасних багатоповерхівок балкон – альтернатива підвалу. Найбільш якісно в його умовах картопля буде зберігатися в міцних ящиках:

  1. Розмір тари – до 320 кг.
  2. Матеріал – фанера, вагонка або будь-який подібний.
  3. В ящику потрібно зробити друге дно і подвійну кришку. Утворені пустоти заповніть утеплюють – пінопластом, тирсою.
  4. У бічних стінках ящика зробіть вентиляційні отвори.

Порада. Вологостійкість ящика підвищиться завдяки фарбування.

Нерідко картоплю зберігають в мішках з спанбонду. Цей матеріал міцний і володіє відмінною повітропроникністю. Балкон або лоджія, звичайно, також повинні бути утеплені. Але навіть з усіма заходами взимку там буває холодно.

температура зберігання картопліЯщик для зберігання картоплі на балконі

При критичному зниженні температури картоплю рятують в теплій квартирі. Зазвичай сильні заморозки тривають недовго, тому сусідство з урожаєм буде коротким. У кімнаті картопля краще розмістити поруч з балкону або вхідними дверима – там найхолодніше. Як тільки стовпчик термометра знову підніметься – відразу виносьте бульби на місце.

В умовах заскленого балкона взимку непросто забезпечити належний приплив свіжого повітря. Додатковим заходом від гниття вам послужить горобина. Додайте її листя між шарами. Рослина зупиняє розвиток мікробів, які відповідають за псування врожаю.

Зберегти картопля протягом зими в домашніх умовах нескладно. Якщо виконайте всі процедури по підготовці бульб і приміщень, отримаєте хорошу економію, адже в холодну пору року ринкова ціна осіннього врожаю істотно зростає.

Бокс для зимового зберігання овочів: відео